ehkäisynä pelkkä pilleri

Onko raskauteen suurta riskia jos ehkäisynä on vain oikein otetut e-pillerit?
Tuli hieman epäilevä olo.
Kiitos jos vastaatte.
7704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yksi nainen sadasta vuoden pillereiden käytön jälkeen tulee raskaaksi pillereistä huolimatta. Siihen nähden, että tuokin voi tuntua liian suurelta riskiltä, aika moni käyttää silti pillereitä ainoana ehkäisykeinona.

Äänestä

ole kovinkaan varmoja tutkimuksissa liioitellaan e-pilsujen varmuutta.

Äänestä
  • Olipas hauska vitsi. Sitten varmaan voitkin heittää tähän kaikille todisteet siitä, missä tutkimuksissa varmuutta on liioiteltu ja miten.

    Äänestä

  • olipas hauska kirjoitti:

    Olipas hauska vitsi. Sitten varmaan voitkin heittää tähän kaikille todisteet siitä, missä tutkimuksissa varmuutta on liioiteltu ja miten.

    Niimpä!

    7 vuotta syönyt pillereitä ja hyvällä menestyksellä, ei oo mitään touhutippaa tai vahinkolaukausta taapertamassa tossa vieressä!

    Oikein ja säännöllisesti syötynä pillerit on erittäin varma ehkäisykeino.

    Äänestä

Kyllä voi raskaaksi tulla, jos pillerien teho heikentyy lääkityksestä, luontaistuotteista tai sairaudesta.

Äänestä
  • Yhdistelmäpillereiden ehkäisyteho on 99,9% oikein käytettynä! Eli hyvin luotettavampaa kun verrataan oikein käytettyyn kondomiin, jonka ehkäisyteho on vain 80-90%.

    Antibiootit, luontaistuotteet yms voivat heikentää ehkäisytehoa. Kannattaa lukea lääkkeiden tuoteselosteet tarkkaan läpi. Niissä on lähes aina merkintä e-pillereistä ja jos ei ole, soitto lääkärille varmistaa asian.

    Toki näitä 0,01% vahinkojakin sattuu. Itse tunnen kaksi tapausta lähipiirissä. Se on vaan huonoa onnea tai pirun hyvää tuuria. ;D

    Varmintahan tottakai on käyttää tuplaehkäisyä. Eli pilleri ja kondomi. Säästyy näin myös sukupuolitaudeilta.

    Mutta muutenkin jos miettii, että 80%raskauksista menee "kesken" ennenkuin äiti edes tietää olevansa raskaana ja pillerit yksinäänkin antavat noin hyvän suojan niin on se kyllä siinä vaiheessa ehkä korkeammalta taholta enne, että kannattais baby pitää, mikäli tulee raskaaksi pillereistä huolimatta.

    Äänestä

Jos yksi nainen sadasta tulee vuoden aikana raskaaksi tulee vastaavasti kymmenessä vuodessa 10 naista raskaaksi. Jos kaksi naista käyttää pillereitä kumpikin 50 vuotta niin keskimäärin toinen tulisi raskaaksi elämänsä aikana pillereistä huolimatta...

Kohdunpoisto on selibaatin ohella ainoa 100% varma keino.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


untamoinen kirjoitti:

Onko raskauteen suurta riskia jos ehkäisynä on vain oikein otetut e-pillerit?
Tuli hieman epäilevä olo.
Kiitos jos vastaatte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu