tehdä asiat vaikeimman kautta ja selvitellä maapallon ikää tutkimalla mitä tapahtui miljardeja vuosia sitten, kun se on semmoista toivotaan, toivotaan ja arvellaan meininkiä. On helpompikin tapa, mikä tuskin menee harhaan:
Maapallon väkiluku on yksi tapa laskea maapallon ikää. Jeesuksen aikaan maapallon väkimäärä oli vain n. 1/4 osa miljardia . Vuonna 1800 ihmisiä oli 1 miljardi. 1930 2 miljardia, 1962 3 miljardia, 1977 4 miljardia ja 1985 5 miljardia. Ihmiskunnan lukumäärä kasvaa kiihtyvällä vauhdilla. On esitetty, että tänä päivänä maan päällä elää enemmän ihmisiä, kuin mitä kaikkina historian aikoina on kuolleita. Jos ihminen olisi ollut maan päällä miljardeja vuosia heitä pitäisi olla paljon enemmän. Lukumäärä sopii täydellisesti siihen, että ihmisten maapallo on vain muutaman tuhat vuotta vanha, kuten Raamattu kertoo.
Maapallon väkiluku on yksi tapa laskea maapallon ikää. Jeesuksen aikaan maapallon väkimäärä oli vain n. 1/4 osa miljardia . Vuonna 1800 ihmisiä oli 1 miljardi. 1930 2 miljardia, 1962 3 miljardia, 1977 4 miljardia ja 1985 5 miljardia. Ihmiskunnan lukumäärä kasvaa kiihtyvällä vauhdilla. On esitetty, että tänä päivänä maan päällä elää enemmän ihmisiä, kuin mitä kaikkina historian aikoina on kuolleita. Jos ihminen olisi ollut maan päällä miljardeja vuosia heitä pitäisi olla paljon enemmän. Lukumäärä sopii täydellisesti siihen, että ihmisten maapallo on vain muutaman tuhat vuotta vanha, kuten Raamattu kertoo.
Vastaukset 28
Vanhimmat
"miljardeja" vuosia sitten.
Ensinnäkin, ihmisten määrä ei kasva vakiona. Tämä väite on esitetty ja kumottu lukuisia kertoja palstalla. Tässä pari kaaviota aiheesta:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Väkiluku
Toiseksi, Maapallolla on ollut ihmisiä maapallon synnystä asti ainostaan Raamatussa. Todellisuudessa Maapallo on ollut ilman elämää lähes ensimmäiset kaksi miljardia vuotta. Vanhimmat tunnetut kivilajit ovat 4,5 miljardia vuotta vanhat, joten yksisoluisia on siis ollut noi 2,5 miljardia vuotta. Maalle elämä nousi ehjä 400 miljoonaa vuotta sitten. Ensimmäiset nisäkkäät ilmestyivät 145 miljoonaa vuotta sitten. Nykyihminen tuli Eurooppaan 35 000 vuotta sitten.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Geologinen_ajanlasku#Maan_historia_24_tunnissa
Ensimmäiset kaupungit syntyivät pyöreästi samoihin aikoihin kuin maanviljelys n. 10 000 vuotta sitten. Teollinen vallankumous on noin 200-300 vuotta vanha ja se mahdollisti väkiluvun voimakkaan kasvun.
Et ole ottanut huomioon tieteen kehitystä joka mahdollistaa suuremman väestönkasvun.
Ja miten tiedät varmasti, että aikanaan oli väestönkasvulle epäsuotuisat olosuhteet?
Miten olisi historiantutkimus? Arkeologia? Ilmastotiede? Geologia? Puiden renkaiden tutkimus? Jäätikköporauksilla saadut tulokset? Siitepölytutkimus?
Muutakin tulee varmasti mieleen, kunhan hetken muistuttelen...
Osaatko keskustella asiasta, niin ettei tarvi ruveta herjaamaan toisia? Se myrkyttää tään keskustelupalstan ilmapiirin.
parhaat todisteet niiltä aloilta, mitkä näet parhaaksi.
vaan ilmainen vinkki: hop hop kirjastoon.
Voisit aloittaa sellaisista kirjoista kuin
Jared Diamond: Tykit, taudit ja teräs
Jared Diamond: Romahdus
Eino Jutikkala: Kuolemalla on aina syynsä
Heikki Vuorinen: Tautinen historia
William Burroughs: Climate Change in Prehistory
Andrew Nikiforuk: The Fourth Horseman
Philip Ziegler: Black Death
Ja vaikkapa
Bill Bryson: Lyhyt historia lähes kaikesta
Felipe Fernandez-Armesto>: Millennium
asiasta, niin anna nyt yksi esimerkkitodiste, että aikanaan väestönkasvu oli erilaista.
Eikö sinulla ole lainkaan aivoja? Tai lukutaitoa? Vai etkö vain käytä niitä?
Valtavasti suurimman ajan ihmiskunnan historiasta ihmiset olivat metsästäjä-keräilijöitä, jolloin väestötiheys oli noin 0,1 ihmistä neliökilometrillä (ja laajat alueet olivat täysin asumattomia). Koko maailman väkilukuarviot ennen neoliittista vallankumousta vaihtelevat 5-20 miljoonaan ihmiseen.
Kun maanviljey alkoi, se oli laajalti ns. puutarhaviljelyä, jolloin niillä alueilla väestön määrä kasvoi noin 1 asukkaaseen/neliökilometri (puutarhaviljelyä harrastetaan vieläkin monilla alueilla). Maanviljelykseen muuten siirryttiin LähiäIdässä suunnilleen 7000 vuotta sitten, muualla paljon hitaammin. Alkeellista maanviljelyä harjoittavilla alueilla väkitiheys oli keskimäärin 3 henkeä/neliökilometri (ja edelleenkin laajat alueet olivat asumattomia). Väkiluvun arvellaan kasvaneen maapallolla jopa 100 miljoonaan.
Antiikkiin mennessä esimerkiksi Rooman valtakunnan pinta-ala vaihteli alle 3 miljoonasta km2 (25 eKr) 4,4 miljoonaan km2 (noin 400 jKr). Väkiluku oli arvioiden mukaan alle 57 miljoonaa henkeä 25 eKr (keisarikauden alku), 88 miljoonaa n. 117 jKr. Tämä siis esimerkkinä kohtuullisen hyvin tunnetusta väestöstä.
Keskiajalla Euroopan väkiluku kasvoi voimakkaasti, mutta keski-ikä oli noin 35 vuotta. Musta surma 1300-luvulla surmasi kuitenkin Euroopan väestöstä noin kolmanneksen, joillakin alueilla puolet. Paiseruton tuhot olivat vielä hirvittävämmät Aasiassa - osia Kiinasta autioitui kokonaan, monet alueet Keski-Aasiassa, ennen kukoistavia valtioita, eivät koskaan enää toipuneet.
Teollisen vallankumouksen alussa 1700-luvulla koko maapallolla eli noin miljardi henkeä. kahdessasadasa vuodessa väestö on kuusinkertaistunut nykyiseen noin kuuteen miljardiin.
satuja.
Tässä sitten esimerkki todellisesta väestön kasvusta.
Oletko ystävällinen, ja kerrot kuinka tuo populaation
kasvu jatkui?
Ensin luodaan mies tomusta, sille nainen sen kylkiluusta,
nämä saavat kaksi poikaa... tohon minun ymmärrykseni
loppuikin, eli kenen kanssa nämä pojat teki lapsia?
En tosin ole varma haluanko edes kuulla mihin
Kain ja Aapeli pippelinsä pistivät? Mutta kerro
nyt kuitenkin, niin saadaan jotain tosijuttujakin
tähän Sharyn valheiden jatkoksi, ja hänkin näkee
esimerkin totuudesta.
Eli kylvivätkö pojat siemenet äitiinsä, vai toisiinsa?
kerrota aukottomasti kaikkien ihmisten syntymistä, eikä välttämättä luomistakaan. Eli Jumala on hyvin voinut luoda lisää ihmisiä.
Onneksi ei kerrota, muutenhan koko kirja olisi
kielletty alle 18-vuotiailta.
Luuletko Jumalan luoneen miehiä maasta niin että
pölisi ja katkoneen näiden kylkiluita naisten aineosiksi
(jotta parku kuului hevettiin asti) vai onkohan vain
katkonut Kain ja Abelin kylkiluita sanoen
"No pain, no game pojat"?
Olikohan Aatami kertonut pojille, et kyllä hyvän
"pesän" takia kannattaa antaa kylkiluiden katkeilla,
jos pojat on ollu epäuskoisia?
Kannattaahan nykyisinkin ottaa turpiinsa kerta, pari
nakkarilla, et joskus pääsee saatille.
Tuo teoriasi, ettei ihmiset olekkaan lähtöisin
vain Aatamista ja Eevasta, on liki yhtä kovaa tavaraa,
kuin evoluution tulokset apinasta kehittymisestä,
oletko ajatellut ottaa asiaa esille jossain yhteydessä?
Kenttä on vapaa (mutta todisteet esiin, ei pelkkiä heittoja).
Jos väität maapalloa vain 6000 vuotta vanhaksi, et voi ohittaa kysymystä, etelämantereen neljännesmiljoonasta jääkerroksesta.
Joten annahan tulla. Täällä odotetaan vastausta.
Mitenkäs tämän maapallon iän käy, jos sen laskemiseen käytetäänkin bengalintiikerien tai pandojen lukumääriä? Eikös me kaikki yhtä aikaa arkista alas kavuttu?
Mitä jos pallon iän laskemiseen käytetäänkin Sapelihammastiikeriä?
(Arvoisa nimimerkki: Kreationismi oikeassa").Mihin lähteeseen perustuu tuo "Jeesuksen aikaan maapallon väkimäärä oli vain n. 1/4 osa miljardia".
"On esitetty, että tänä päivänä maan päällä elää enemmän ihmisiä, kuin mitä kaikkina historian aikoina on kuolleita. Jos ihminen olisi ollut maan päällä miljardeja vuosia heitä pitäisi olla paljon enemmän".
Kuka on laskenut maapallolla kuolleiden määrän? Sen lisäksi nuo luvut joita annoit eivät päde aivan väestön kasvun virallisten tilastojen kanssa. Tämä sama aihe on käsitelty toisella palstalla (Kaleva plus juttutuvan keskustelupalstalla: "Raamatun epäloogisuudet, haloo uskovaiset") aika tarkkaan ja sen tuloksena vedenpaisumus ja luomiskertomus ei voi olla totta. Siellä on hyvin perusteltu tähän liittyvät asiat, joten en lähde niitä enempää täällä kertaamaan. Tuo 6000 vuotinen maapallo on todellakin harhaa ja ihmettelen, että moni muuten järjissään oleva voi uskoa sen todeksi!!!
sanon, että Tellus onkin 7000 v vanha. Menikö jauhot suuhun kun evouskisten keskusneuvosto on käskenyt taistella 6000 v vastaan? Eipä taida sinulla olla valmista vastausta näin yllättävään tilanteeseen.
Jos sanot jotain tuollaista, sinua pyydetään ensimmäisenä perustelemaan mistä se 7000 vuotta tulee. Ei se riitä että vaan paukauttaa jonkun luvun joka nyt sattui mieleen juolahtamaan. Ne 6000 vuoteen jumittuneet sentään ovat keksineet sen Raamatun ikiä laskemalla.
Kyllä minulla on valmis ja selvä vastaus. Maapallo on miljardeja vuosia vanha. Aika monta kertaa saat vastata jos lisäät uskomukseesi vain 1000 vuotta kerralla. Mistä sinä nuo tuhat lisävuotta pieraisit typerään 6000-vuotis maapallon ikämytologiaan?
Minulla on tietokoneella laskentaohjelma, jonka avulla voi laskea väestönmäärän kehittymisen eri vuosijaksojen välillä. Sen perusteella, jos oletamme, että raamatun vedenpaisumus olisi totta seuraisi seuraavat tilastot. Oletetaan, että vedenpaisumuksesta Jeesuksen syntymään olisi 2000 vuotta.Alkuperäinen populaatiohan oli 8 henkilöä. Väestönlisääntymisprosentti pitäisi olla n. 0,86%, joka on hyväksyttävissä.
Kun lasketaan sama vuodesta 1 vuoteen 1800 sikiämisprosentti on vain 0,08%.
Tämän jälkeen prosentit ovat 1800 - 1930 0,54 %
1930 - 1977 1,50%
1977 - 1985 2,80%
Mikä selittää tuon notkahduksen vuoden 1 - 1800 välillä?
Vuonna 1993 YK ennusti, että väestö kasvaa keskimäärin 1,4 - 1,5 prosentin vuosivauhdilla.
Lähde: Väestörekisteri
Ei ei taas tällaisia!!
Ihminenkö ollut maan päällä miljardeja vuosia...tulee kuule ihan itku kurkkuun kun tajuaa kuinka vähän ihmiset yleensä on perillä mistään asioista!...Nykyihminen kehittyi vajaa 1000000 vuotta sitten ja selvisi täpärästi tuholta noin 10000-20000 vuotta sitten.
Voit kuvitella että aikana jolloin ei ollut saniteettia ja lapsikuolleisuus oli suuri, ihmispopulaatio kasvoi varsin hillitysti. Itseasiassa ihmiskunnan kasvu on räjähtänyt käsistä viimeisen sadan vuoden aikana!
Afrikassa kun on toimeentulo niin ja näin ja eläkejärjestelmää sielä ei ole niinkuin meillä. Sielä täytyy tehdä 10 lasta ja toivoa että edes joku kasvaa täysikäiseksi ja ruokkii vanhempansa kun eivät enää itse jaksa hankkia elantoaan... Kun tähän lisätään vielä nykyinen lääkärihoito on siinä syy miksi väestö kasvaa kehitysmaissa..
Proconsul on vanhin tunnettu ihmisapina n. 20 miljoonaa vuotta.
Alkuihminen kehittyi n. 10 miljoonaa vuotta sitten.
Hominidit n. 6 miljoonaa vuotta sitten.
Nykyihminen kehittyi n. 200000 vuotta sitten.
"Ihminenkö ollut maan päällä miljardeja vuosia..."
Kuka näin väitti?
Aurinko on 4,6 miljardia vuotta vanha. Maapallo hieman nuorempi.Bakteerit ilmestyivät maapallolle n. 3 miljardia vuotta sitten. Siitä se evoluutio lähti etenemään. Pitkiä aikoja on tarvittu, että kehitys on päässyt nykyiseen tilaan.
Kirjoitin vastinetta viestiin joka sisälsi mm kommentin:
>
Niinpä tietysti, sehän oli aloituksessa Kiitos että opastit. En lukenut aloitusta tarpeeksi huolella, koska se näytti olevan sitä samaa sontaa, kuin yleensäkin kreationistien jutut. Uskomatonta miten typerällä tavalla kreationistit yrittävät esittää asioita. Kysynpä nyt nimimerkki: "Kreationisti oikeassa" sinulta kuka muu kuin kreationisti on väittänyt tätä:
"Jos ihminen olisi ollut maan päällä miljardeja vuosia heitä pitäisi olla paljon enemmän. Lukumäärä sopii täydellisesti siihen, että ihmisten maapallo on vain muutaman tuhat vuotta vanha, kuten Raamattu kertoo". Ei kukaan järkevä väitä ihmisen olleen maapallolla miljardeja vuosia.
Jumalasi loi ihmisen ja tuhosi sen melkein kokonaan, koska epäonnistui luomistyössänsä. Jos nykyajan insinööri tekisi tuonkaltaisen virheen olisi hän aika pölvästi. (Siitä vertauskuva). Sitten jäljelle jääneistä kehittyneeseen sukupolveen hän loi kaikenlaisia vitsauksia ja tauteja kiusaamaan. Oliko hän vielä ilkeäkin. Raaka ja verenhimoinen hän myös oli vanhan testamentin mukaan. Ja vaati vielä eläinuhreja omaksi mielihyväkseen. Käski tappamaan naiset ja lapsetkin. Eläinrääkkääjä hän oli myös. Käski katkaisemaan hevosilta vuohisjänteet jne... jne...
Uuden testamentin aikaan astui virkaan aivan toinen jumala, joka oli rauhaa rakastava.
(Lähde: Raamattu").