Mitä jos kaksi söpöä 10v pikkutyttöä kyselisi Henry Saarelta miten annetaan melaa mekkoon?
http://www.adressit.com/pikku-heikilta_ja_pikku-lorelta_kaksimielisyydet_pois
http://www.adressit.com/pikku-heikilta_ja_pikku-lorelta_kaksimielisyydet_pois
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
on navan alta. Ihme, kun jopa eduskunta puhuu asiasta, Huuma saa rääpiä samaa lauantaista toiseen.
Aikuiset nauraa hohottavat, kun pikkupojat puhuu aikuisten kirjoittamia kaksimielisyyksiä.
Eipä ollut tämän iltaisessa Huumassa mukavaa sekään, kun pikkutyttö esitti, kuinka hänen isänsä pukeutuu äidin alusvaatteisiin.
Tiedän toki, että tuollaisiakin miehiä on (transverstiitteja), enkä halua heitä tuomita, mutta onko ihan oikein tuoda asia esille perheohjelmassa niin, että oma pieni tytär sen "ilmiantaa". Aikuisten käsikirjoittamaa "viihdettä" tämäkin tietenkin oli.
Toisaalta tosi rohkea mies, kun antaa tuoda asian ilmi heti kaikelle kansalla suorassa(?) televisiolähetyksessä.
no minkäs se mies enää siinä voi, ei kai se etukäteen tiennyt? Vai tiesikö mitä tuleman pitää?
Kai se nyt jotenkin tiesi, mitä tuleman pitää.
Jos ei tiennyt, oli tosi paha "jekku" miehelle/aviopuolisolle/isälle. Ei ihmistä noin saisi pilkata kaiken kansan nähden hänen henkilökohtaisesta ominaisuudestaan. Antaa kaikkien kukkien kukkia, osoittelematta ja ivailematta!
Kyseisestä aihetta voisi käsitellä asiallisestikin.
Usein sitä miettii, missä kohden lapsuusajan sallitut leikit ja teot muuttuvatkin oikeiksi ja rikoslain alaisiksi teoiksi.
Lapsia ei saa lyödä. Siitä joutuu rikosoikeudelliseen vastuuseen. Ja sehän on ihan oikein.
Mutta lapsi saa lyödä. Pahimpiakin tappeluita kutsutaan "kiusaamiseksi" ja monissa tapauksessa uhri siirretään toiseen kouluun, eikä tappelijalle voida mitään. Hän valitsee uuden uhrin.
Voi huudella mitä tahansa ruokottomuuksia kadulla tuntemattomille ihmisille, ja se korkeintaan on "kasvattamattomuutta".
Ja kuten aloittaja sanoo, saa lukea aikuisten käsikirjoittajien härskejä kaksimielisyyksiä paperista aikuisille ihmisille, ja se on huvittavaa ohjelmien seuraajien mielestä.
Missä kulkee lapsen hyväksikäytön raja?
Sitten ollaan yht´äkkiä vastuussa niin lyönneistä kuin puheistakin. Reippailla puheenparsilla eteenpäin selviytynyt poliitikon alku saakin syytteet seksuaalisesta häirinnästä ja roisien puheittensa perusteella leimataan huonokäytöksiseksi ihmiseksi. Lauantai-iltana tappelunnujakkaan osallistunut nuori mies leimataan väkivaltaiseksi häiriköksi.
Ihan oikein tietysti. Pitää osata käyttäytyä, aikuisen ihmisen.
Kysymys siis kuuluu, miten ja missä vaiheessa nuorelle saadaan perille, että nyt täyskäännös pitää tehdä?
Miten tuo melaa mekkoon-vertauksesi syntyi, kerrotko suoran lainauksen, mitä pikkupojat sanoiva?
En aio katsoa sarjaa koska ensimmäisestä lähetyksestä ei löytyny ensimmäistäkään mieltä, saati kahta.
Ikävä tulee Simo Rantalaisen aikuismaista linjaa menneiden aikojen hpr:ssä.Siinä ei haettu halpaa hupia vaan puhuttiin asiat halki ja poikki.
Mikähän Simoon muuten meni, kun lupsakasta värikkäisiin henkseleihin pukeutuvasta urheilutoimittajasta tuli jännittynyt,aggressiivinen, islaminuskoinen mujahed bin risto, heikompiensa pahoinpitelijä, joka nähtiin viime vuonna Arto Nybergin ohjelmassa?