Ihmistä varten. Sapatin pyhyys on Jumalan pyhyyttä. Erinomaisen mahtavaksi asian tekee se että sapattina luovutaan kaikista omista ansioista ja töistä ja turvataan yksin Jeesuksen ansioihin. Se tekee sapatista erilaisen päivän muihin nähden ja se yksin täysin Jumalan ansiosta. On totta että sapattia on vastustettu luomisesta asti. Saatana on sen ensimmäinen vastustaja ja kaikki jotka sapattia vastustavat ovat tosiasiassa saatanan apureita. Mutta Jeesuksen seuraajat pitävät sapatin pyhyyttä arvokkaampana kuin omaa elämäänsä. Sunnuntain pyhittäminen tullaan tekemään luopioden taholta pakolliseksi ja silloin punnitaan niiden usko jotka pitävät Jumala käskyt!
Jeesus pyhitti sapatin..
kolme-enkeliä
4125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ennen kuin vasta ns. korpivaelluksen aikana. Joka muuta väittää, ei todellakaan tunne tippaakaan Raamatunhistoriaa tai sitten tietoissti valehtelee.
1.Moos.2:1 Niin tulivat valmiiksi taivas ja maa kaikkine joukkoinensa.
2 Ja Jumala päätti seitsemäntenä päivänä työnsä, jonka hän oli tehnyt, ja lepäsi seitsemäntenä päivänä kaikesta työstänsä, jonka hän oli tehnyt.
3 Ja Jumala siunasi seitsemännen päivän ja pyhitti sen, koska hän sinä päivänä lepäsi kaikesta luomistyöstänsä, jonka hän oli tehnyt.
Jeesus siis pyhitti sapatin luomisen jälkeen. Kenet Jumala loi viimeksi? Ihmisen. Jeesus todisti sapatin olevan ihmistä varten. Mitään muuta todistelua ei tarvita uskomiseen. Uskoon ei yleensäkään tarvita todistelua!
että sapatti olisi annettu jo luomisessa. Tällä he perustelivat omaa sapatinviettoaan jonka avulla he ympärileikkauksen ohella halusivat säilyttää ja korostaa omaa identiteettiään ja poikkeavuuttaan babylonialaisista. Ympärileikkauksen ja sapatinvieton oli siis tarkoitu pitää "hajurako" yllä juutalaisten ja babylonialaisten välillä. Tuolloin kaikki tärkeiksi koetut asiat perusteltiin Jumalan säätämyksellä - Eihän käskyillä tai kielloilla tai säädöksillä muutoin olisi ollut tarvittavaa arvovaltaa.
Kyllä! Olen lukenut Moosekseni ja ihan himpun verran jotain muutakin.
MUOM! Lue itse nuo Raamatun kohdat jotka tässä kirjoituksessa esiintyvät!
Raamattu ei suoranaisesti käske asettamaan (sunnuntaita) sapatin tilalle.!
Kalenterimme "Sunnuntai" nimike, on tullut käyttöön vasta paljon myöhemmin.
Raamatusta löytyy ilmaisu seitsemännestä viikon päivästä = (sapatista)!
Mutta Raamatussa on myös maininta - "Ensimmäisenä päivänä sapatin jälkeen", taikka, - "viikon ensimmäisenä päivänä" ...jne..(Joh 20:1). Varmaa on kuitenkin se, että Jeesuksen opetuslapset kokoontuivat Herran ylösnousemuksen jälkeen, eli - "Ensimmäisenä päivänä sapatin jälkeen" - (Joh 20:19)!
Sillä Jeesus astui heidän keskellensä niin kuin hän oli luvannut - "Missä kaksi tai kolme on kokoontuneena minun nimessäni" ...ja hän sanoi heille - RAUHA TEILLE!