http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Ulkomaalaistaustaiset ovat yliedustettuina Helsingin väkivaltarikostilastoissa/1135233936906
Ulkolaistaustaiset yliedustettuina
rikostilastoissa !
5210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jotka jää kiinni. Ulkomaalaistaustaiset varmasti ilmiannetaan poliisille helpommin kuin syntyperäiset. Ja oikeudessa he myös todennäköisemmin saavat langettavia tuomioita.
Nyt on kiireesti muutettava tilastointimenetelmiä tai ehkä jopa lopetettava tällainen tilastointi, jos se saattaa nämä valioyksilöt huonoon valoon. Moinen leimaaminen lisää vain ahdistusta, mikä saattaa osaltaan johtaa samankaltaisen käyttäytymisen lisääntymiseen, johon he tietenkään eivät ole syyllisiä vaan suomalainen yhteiskunta.
Ehkä vähemmistövaltuutettu tai jokin muu virallinen instanssi korjaa tämänkin asian parhain päin mahdollisimman nopeasti.
Miehet ovat ylivoimaisesti suurin ryhmä kaikissa rikostilastoissa. Näitä valioyksilöitä ymmärretään, tuetaan ja heillä on myös suuresti valtaa yhteiskunnassamme, mutta silti he ovat niin kovin ahdistuneita ja lakia karttavia. Mikä heidät voisi pelastaa?
Taas mollataan Monikulttuurisuuden Suurlähettiläitä. Enemmän avustuksia ja merenrantalukaaleja, niin kyllä se siitä.
Suomessa tiedetään vallan hyvin mikä on se pahin Afrikan mantereelta tuleva heimo, mikä kaikkein törkeimmät rikokset aiheuttaa.
Siitä huolimatta esim. asianomainen ministeri juuri näiden tuloa on valmis lisäämään.
Potentiaalisia työhön haluavia ja pystyviä Suomeen pitäisi lähinnä ottaa.