Kuivuus

Olen käyttänyt Diane Novaa kohta liuskan, ja ongelmanani on mieletön kuivuus ja ihottuma. Ihoni on todella kuiva ja kirvelee ja sattuu ja on tullut jo ihottumaakin. Myös alapääni on kuivunut ja kipeä, ja tunne on erittäin epämukava :/ onko teillä samanlaisia kokemuksia, voivatko nämä olla vain alun oireita, koska en tosiaan ole syönyt vielä kauaa pillereitä? Onko vastaavanlaiset oireenne menneet ohi ajan kuluessa?
5385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Juu, sama oli mullakin. Ja ei, ei mennyt ajan kanssa ohi. Myöskään merkin vaihto ei auttanut. Sinuna siirtyisin hormonittomaan ehkäisyyn. Itselläni on kuparikierukka vaikka en ole synnyttänyt. Vaivasi saattaa pahentua ja kroonistua. Ei ole kroppasi "vika" jos keinotekoiset hormonit eivät sovi. Ye-valmisteiden hormonit vain ovat määrällisesti ja laadullisesti riittämättömiä pitämään mm. limakalvosi kunnossa. Asiaa ei ratkaise välttämättä merkin vaihto, koska "vika" on itse ehkäisymekanismissa ja siinä mitä se tekee kropallesi.

Äänestä
  • Voit heti alkuunsa lopettaa tuon paskanjauhamisen. Olet näemmä useampaankin ketjuun käynyt valehtelemassa ja yleistämässä omaa kokemustasi kattamaan kaikki ihmiset. Jos sinulla on huonoja kokemuksia, ei se tarkoita, että muilla on sama ja heidänkään ei pidä käyttää pillereitä yhtään. Miettisit vähän enenn kuin kirjoittelet puhtaita valheita ja mutu-tietoja faktana.

    Äänestä

  • Tutkimustietoa löytyy googlettamalla vaikka miten paljon. Englanniksi kylläkin lähinnä. Joten jos et ko. kieltä hallitse niin minä en asialle voi mitään.
    Tällä palstalla nimimerkki Beatrix* on kirjoittanut näistä asioista myös suomeksi, joten englantia taitamattomat voivat lukea hänen kommenttejaan näistä asioista.

    Äänestä

  • kaaaaaaaaa kirjoitti:

    Voit heti alkuunsa lopettaa tuon paskanjauhamisen. Olet näemmä useampaankin ketjuun käynyt valehtelemassa ja yleistämässä omaa kokemustasi kattamaan kaikki ihmiset. Jos sinulla on huonoja kokemuksia, ei se tarkoita, että muilla on sama ja heidänkään ei pidä käyttää pillereitä yhtään. Miettisit vähän enenn kuin kirjoittelet puhtaita valheita ja mutu-tietoja faktana.

    Ole onnellinen jos pillerit sopivat sinulle. Varsin monelle ne eivät sovi, ja siinä tapauksessa on fiksuinta yrittää löytää jokin ei-hormonaalinen ehkäisykeino.

    Tuskin täällä kukaan valehtelee, mutta jotkut voisivat siivota suunsa.

    Äänestä

ennen kuin luovuin pillereistä. Kuuden vuoden kärsimys.

Ei auta kuin rasvata ihoa ja hankkia apteekista liukastusvoidetta. Jos nuo ovat ainoat oireesi, niin ole iloinen. Minulta hävisivät myös seksihalut kokonaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


...... kirjoitti:

Olen käyttänyt Diane Novaa kohta liuskan, ja ongelmanani on mieletön kuivuus ja ihottuma. Ihoni on todella kuiva ja kirvelee ja sattuu ja on tullut jo ihottumaakin. Myös alapääni on kuivunut ja kipeä, ja tunne on erittäin epämukava :/ onko teillä samanlaisia kokemuksia, voivatko nämä olla vain alun oireita, koska en tosiaan ole syönyt vielä kauaa pillereitä? Onko vastaavanlaiset oireenne menneet ohi ajan kuluessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu