Tässä taas yksi artikkeli, joka vahvistaa sen, että mitään lasikattoja ei ole vaan naisten aliedustus huippupaikoilla johtuu naisista itsestään, tai oikeammin ilmaituna heidän biologiastaan.
http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/book_extracts/article3340949.ece
http://entertainment.timesonline.co.uk/tol/arts_and_entertainment/books/book_extracts/article3340949.ece
Vastaukset 19
Vanhimmat
Entertainment?
Oli se, että kun naiselle tulee valintatilanne, että täytyy tehdä jonkinlainen valita uran ja perheen välillä, niin nainen valitsee melkein poikkeuksetta perheen. Eikä kyse ole joko tai valinnasta, vaan jos tehtävä vaatii esim. paljon matkustelua ja pitkiä työpäiviä, jotka saattaa rasittaa perhe-elämää, niin nainen ei ota paikkaa vaikka homma olisi miten hyvin palkattu ja arvostettu tahansa. Miehellä ei taas tälläisia pidäkkeitä ole. Miesten ja naisten eroa selitetiin hormonaalislla syillä, joiden takia naisella on muka vahvemmat tunnesiteet perheeseen ja lapsiin. Selitys tuntuu loogiselta.
mitä on tapahtunut naisten biologialle? Kun naisia näyttää tulevan pinnalle vähän joka paikassa, jopa Usan presidenttien ehdokkaana on nainen. Puhumattakaan siitä, että meillä on pressana nainen.
Mitä me nyt oikein tehtäisiin, että saataisiin naiset noudattamaan omaa biologiaansa?
Miesten sopisi ensin komentaa lenkkimakkaraa noudattamaan omaa biologiaansa.
Ensin pitäisi naisten jäädä hoivaamaan kotiin miehen siittämiä lapsia(koska se sopii naisille biologisesti paremmin). Toisaalta jos nainen on niin törkeä, että kehtaa erota, niin lapset pitäisi antaa miehelle, jos tämä niin haluaa (koska..)
Taas nähdään - once again - kuinka vaikeaa on ihmisen taipua totuuden edessä, mutta helppoa linnoittautua valmiiksi puitujen käsitysten kera. Kerrankin saadaan tieteellistä näyttöä liittyen mystiseen lasikatto-ilmiöön, niin mitä vielä, ei osata, ei kerta kaikkiaan vain osata suhtautua siihen ilman asennetta.
Kaipa se on yksinkertaisille apinan aivoille helpompaa omaksua se vanha perustelematon feministinen selitys lasikatosta kuin katsoa totuutta silmiin.
Joku tässä vastikään valitti, että naiset valtaavat hammaslääkärivirat ja -toimet.
Sinun uskomasi totuutesi ei ole, hyvänen aika, kaikkien totuus.
Minkä takia naisia on tasaiseen tahtiin tullut enemmän ja enemmän johtotehtäviin, jos on olemassa jokin biologinen ylitsepääsemätön totuus, joka sen estää? Vastaa tähän, kiitos.
Ja miksi meillä täällä Suomessa on naisjohtajia alle EU:n keskitason, vaikka naisten koulutus on huipputasoa? onko kenties juuri suomalaisila naisilla jokin geneettinen esto tähän? Kas kun ei ole opiskeluun.
estää heitä pääsemästä hammaslääkärivirkoihin. Muuta selitystä en keksi.
Näyttää siltä, että miehen biolgia estää miehiä pääsemästä myös eläinlääkärinvirkoihin. Vai johtuukohan se siitä, että femakkolehmien liitto on kieltänyt mieseläinlääkäreitä työntämästä kättään lehmien uterukseen? Silloin kyse on törkeästä syrjinnästä.
Rohkaisen mielelläni kevään uusia akateemisista opinnoista kiinnostuneita miesyliopilaita hakeutumaan eläinlääkärin ja hammaslääkärin virkoihin.
>> Minkä takia naisia on tasaiseen tahtiin tullut enemmän ja enemmän johtotehtäviin, jos on olemassa jokin biologinen ylitsepääsemätön totuus, joka sen estää? Vastaa tähän, kiitos.>>
Jospa minä vastaan. Puhtaasti poliittisista syistä. Tässä ajatellaan tasa-arvon toteutuvan ja kun sitä ei olla saatu toteutumaan niin, että hakijoina olisi samassa määrin naisia kuin miehiä, on siirretty tasa-arvon toteutuminen seuraavalle tasolle: valitaan nainen aina kun se on mahdollista siitä huolimatta vaikka hakijoina olisi pätevämpiä miehiä.
Ja mikähän katastrofi on seurannut siitä, että naisia on valittu johtotehtäviin - vaikka sitten poliittisistakin syistä?
ettei asian ollessa näin päin, siinä nähdä sen kummempaa ongelmaa.
Tasa-arvopolitiikkaa vain tehdään miten sattuu, lähes aina naisen eduksi. Ei kai se ole kovinkaan tasa-arvoista jos johonkin tehtävään valitaan ensisijaisesti sukupuolen perusteella tai jopa niin, että se toinen sukupuoli on este valinnalle.
Hormooneilla ja psykolgialla selitetään sitä ja tätä - selityksiä, joita maassa kulloinkin tarvitaan.
...ja jotkut naistutkijat selittävät sukupuolen olevan suunnilleen "mainonnan vahvistama sosiaalinen konstruktio", eikä mikään hormonien ja biologian ohjaama juttu...
ihan itse triviaalin tiedon, että rakennusaineet saadaan perimästä ja ympäristötekijöistä, joista ympäristötekijöille annetaan suurempi merkitys.
Nämä samaiset retardit ovat nimenomaan sitä mieltä, että sukupuolia ei varsinaisesti ole, niihin vain kasvetaan.
:o? Idiotiaa
pitää naiset oikein lailla pakottaa kotiin noudattamaan oikeaa biologiaansa.