Isovarvas murtunut?

Heebo

Äh! Nostin mökillä pahvilaatikkoa jonka pohja oli kostunut. Tietenkin siellä oli vanha mikroaaltouuni, joka tuli pohjan läpi ja osui joltakin kulmalta isovarpaani päälle. (sukat jalassa). Varvas turvonnut 1,5x toiseen varpaaseen verrattuna, nivelen kohdalta mustahko ja kun yritän taivuttaa varvasta ylöspäin, tulee jumalaton kipu. Kävely on klinkkaamista.
Miten kannattaisi toimia? Hoitaa itse (kipulääkettä, sitoa se toiseen varpaaseen kiinni, tukevapohjaiset kengät ja kolme päivää saikkua töistä) vai käydä näyttämässä lekurilla? Mulla ei ole koskaan aikaisemmin murtunut mitään... Voiko käsikopelolla arvioida hiusmurtuman ja murtuman eroa? Wituttaa ja sattuu...!

4

10915

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tohtorilla voi

      olla ihan leillausta vaativaa vammakin.Joissain murtuma tapauksissa tarvii puukkoa,varpaidenkin.Kuulostaa murtuneelta

    • -Liinu_

      Hei!
      Minulta murtui vasemmasta jalasta keskivarvas viime vuonna. Kävin lääkärissä, ja hän näytti miten varvas pitää teipata seuraavat viikot. Juuri toiseen varpaaseen kiinni, kuten itse taisitkin jo todeta. Kengät pitivät olla myös hyvin tukevat. Varvas oli aluksi niin kipeä, että silmissä meinasi mustua, kun siihen koski. Onneksi kivut vähitellen menivät ohi.

      Voithan käydä lekurissa varmuuden vuoksi. Todennäköisesti kuvaavat varpaasi, jotta näkeevät miten pahasta murtumasta ja missä kohti on kyse->jatkohoito-ohjeet.

      • monesti murtunut

        mulla on monesti rasituksesta murtunut iso varpaat. ja toi kuulostaa juuri samalta. hiusmurtumaa ja murtumaa ei voi kyllä käsikopelolla kokeilla.. kumpikin sattuu sikana. lääkäriin vaan et jos on menny ihan murusiks koko varvas niin osaa tehä jotain.. yleensä ne antaa sulle vaan särkylääkkeitä ja liikuntakieltoa yms.


      • Heebo
        monesti murtunut kirjoitti:

        mulla on monesti rasituksesta murtunut iso varpaat. ja toi kuulostaa juuri samalta. hiusmurtumaa ja murtumaa ei voi kyllä käsikopelolla kokeilla.. kumpikin sattuu sikana. lääkäriin vaan et jos on menny ihan murusiks koko varvas niin osaa tehä jotain.. yleensä ne antaa sulle vaan särkylääkkeitä ja liikuntakieltoa yms.

        Kaksi hiusmurtumaa ja pieni irronnut, minimaalinen luunpala. Teippasi varpaan kirurginteipillä kiinni naapurivarpaaseen ja sairaslomaa kuun loppuun. Sattuu aivan hel*etisti! Nyt umpikärkiset sandaalit. Googlasin koko yön varvasmurtumia ja löysin puolalaiselta sivustolta röntgenkuvia murtuneista varpaista. Kokeilin taivutella varvasta ylösalas mutta kiesus että sattui. Nyt varvas 2x isompi kuin toisen jalan. Näen kun se sykkii ja kipu on kuin neulalla pistäisi..tai luulisin niin! Kirotut mikroaaltouunit!!!!!!!!!!!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      107
      7716
    2. 108
      5901
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5157
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4526
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3210
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      55
      2957
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      58
      2908
    8. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2434
    9. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2427
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2036
    Aihe