Äh! Nostin mökillä pahvilaatikkoa jonka pohja oli kostunut. Tietenkin siellä oli vanha mikroaaltouuni, joka tuli pohjan läpi ja osui joltakin kulmalta isovarpaani päälle. (sukat jalassa). Varvas turvonnut 1,5x toiseen varpaaseen verrattuna, nivelen kohdalta mustahko ja kun yritän taivuttaa varvasta ylöspäin, tulee jumalaton kipu. Kävely on klinkkaamista.
Miten kannattaisi toimia? Hoitaa itse (kipulääkettä, sitoa se toiseen varpaaseen kiinni, tukevapohjaiset kengät ja kolme päivää saikkua töistä) vai käydä näyttämässä lekurilla? Mulla ei ole koskaan aikaisemmin murtunut mitään... Voiko käsikopelolla arvioida hiusmurtuman ja murtuman eroa? Wituttaa ja sattuu...!
Isovarvas murtunut?
4
10833
Vastaukset
- tohtorilla voi
olla ihan leillausta vaativaa vammakin.Joissain murtuma tapauksissa tarvii puukkoa,varpaidenkin.Kuulostaa murtuneelta
- -Liinu_
Hei!
Minulta murtui vasemmasta jalasta keskivarvas viime vuonna. Kävin lääkärissä, ja hän näytti miten varvas pitää teipata seuraavat viikot. Juuri toiseen varpaaseen kiinni, kuten itse taisitkin jo todeta. Kengät pitivät olla myös hyvin tukevat. Varvas oli aluksi niin kipeä, että silmissä meinasi mustua, kun siihen koski. Onneksi kivut vähitellen menivät ohi.
Voithan käydä lekurissa varmuuden vuoksi. Todennäköisesti kuvaavat varpaasi, jotta näkeevät miten pahasta murtumasta ja missä kohti on kyse->jatkohoito-ohjeet.- monesti murtunut
mulla on monesti rasituksesta murtunut iso varpaat. ja toi kuulostaa juuri samalta. hiusmurtumaa ja murtumaa ei voi kyllä käsikopelolla kokeilla.. kumpikin sattuu sikana. lääkäriin vaan et jos on menny ihan murusiks koko varvas niin osaa tehä jotain.. yleensä ne antaa sulle vaan särkylääkkeitä ja liikuntakieltoa yms.
- Heebo
monesti murtunut kirjoitti:
mulla on monesti rasituksesta murtunut iso varpaat. ja toi kuulostaa juuri samalta. hiusmurtumaa ja murtumaa ei voi kyllä käsikopelolla kokeilla.. kumpikin sattuu sikana. lääkäriin vaan et jos on menny ihan murusiks koko varvas niin osaa tehä jotain.. yleensä ne antaa sulle vaan särkylääkkeitä ja liikuntakieltoa yms.
Kaksi hiusmurtumaa ja pieni irronnut, minimaalinen luunpala. Teippasi varpaan kirurginteipillä kiinni naapurivarpaaseen ja sairaslomaa kuun loppuun. Sattuu aivan hel*etisti! Nyt umpikärkiset sandaalit. Googlasin koko yön varvasmurtumia ja löysin puolalaiselta sivustolta röntgenkuvia murtuneista varpaista. Kokeilin taivutella varvasta ylösalas mutta kiesus että sattui. Nyt varvas 2x isompi kuin toisen jalan. Näen kun se sykkii ja kipu on kuin neulalla pistäisi..tai luulisin niin! Kirotut mikroaaltouunit!!!!!!!!!!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442470Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1961157Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131071Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389930Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi296888- 66858
- 53841
- 89837
- 46829
- 51743