San Franciscon syke

Nelonen esittää myöhäisillassa 70-luvun sarjaa San Franciscon syke. Vaikka kuulunkin ns. tv-sukupolveen ja katsoin jo tuolloin tv:tä, en kuitenkaan jaksa muistaa, esitettiinkö sarjaa Suomen tv:ssä 70-luvulla. Muistaako kukaan, esitettiinkö?
6533
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

EN OLLUT SILLOIN SYNTYNYT MUTTA VEIKKAISIN MTVEETÄ TAI MTV 1STÄ < 1972-1977

Äänestä

En tiedä, koska olen 70-luvun lopulla syntynyt, mutta 80-luvun lopulla tuota sarjaa näytettiin pääkaupunkiseudulla HTV:lta.

Äänestä
  • 90-luvun alkupuolella San Franciscon sykettä esitettiin Turussa PTV-kanavalla, joka näkyi vain kaapelissa. Tuon kanavan paikalle sitten aikoinaan tuli nykyinen Nelonen.

    Äänestä

  • tv-katsoja kirjoitti:

    90-luvun alkupuolella San Franciscon sykettä esitettiin Turussa PTV-kanavalla, joka näkyi vain kaapelissa. Tuon kanavan paikalle sitten aikoinaan tuli nykyinen Nelonen.

    Jos ihan tarkkoja ollaan niin kysymyksessä on Helsingin paikalliskanava, HTV muuttui myöhemmin PTV:si ja laajensi näkyvyysaluettaan. Olen itsekin pohtinut sitä lähetettiinkö sarjaa Suomessa 70-luvulla mutta en sellaista ainakaan muista, olettaisin että ei lähetetty mutta varma en ole.

    Äänestä

60-70-luvuilla tehtiin suhteellisen vähän tv-sarjoja verrattaessa tuotannon määrää 2000-lukuun. Sarjat olivat tuolloin ”uusia” ja omaperäisiä, ja sen vuoksi myöhemmin tehdyt sarjat ovatkin paljon velkaa noille vanhoille sarjoille.

San Franciscon syke on kestänyt hyvin aikaa ja on hyvä verrattaessa sitä nykyisiin poliisisarjoihin, joista saa oikein etsimällä yrittää löytää jotakin omaperäistä. Myöhäinen esitysaika, joka ei johdu ikärajoituksesta, vähentää paljon katsojia.

Voi olla, että sarjaa ei esitetty 70-luvulla Suomessa. Esitysaikaa oli vähän, ja Cannon samantapaisena poliisisarjana pyöri tv:ssä tuohon aikaan, kunnes sen esittäminen kiellettiin sarjan sisältämän ”liiallisen” väkivallan vuoksi. Frank Cannonilla olikin kovat ja edistykselliset menetelmät rikollisten käsittelyssä: nyrkki puhui ensin, ja vasta sitten ryhdyttiin selvittelemään rikollisen motiiveja.

SF:n syke saattaa olla nuoremmille katsojille liian hidastempoinen, mutta minun mielestäni se päihittää kokonaisuutena mennen tullen nykyajan tv-sarjat, kuten CSI:t, Pako, Numerot, Lost, 24 ja mitä niitä onkin.

Äänestä
  • sarjan fani. Parhaita poliisisarjoja Kojakin jne wanhusten ohella. Tulis vaan DVD:llekin! :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sfs kirjoitti:

Nelonen esittää myöhäisillassa 70-luvun sarjaa San Franciscon syke. Vaikka kuulunkin ns. tv-sukupolveen ja katsoin jo tuolloin tv:tä, en kuitenkaan jaksa muistaa, esitettiinkö sarjaa Suomen tv:ssä 70-luvulla. Muistaako kukaan, esitettiinkö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu