Kummallista logiikkaa

Minun logiikkani

Toivottavasti viestini lukevat naiset ja miehet. Mikä minussa on vikana? Kiinnostun harvoin kenestäkään miehestä. Lesbo en ole. Miehet pelottavat minua jollain tapaa. En pysty pysty luottamaan varauksettomasti mieheen ja sen rakkauteen minuun. Harvoin tulee ihastumisia. Vietän suurimman osan ajasta itsekseni, ja olen huolestuttavan tyytyväinen siihen. Olenko aseksuaali vai mikä?

4

802

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi vastaus.

      Mitä siitäkin tulisi, jos kaikki miehet kiinnostaisivat.

      Omallla kohdalla varmasti ikäni vaikuttaa siihen, että elän jonkinkaltaista seksuaalista kultakautta. Siitäkin huolimatta jaan miehet kolmeen ryhmään, 1) miehiin joiden kanssa jutellaan kuin tuttaville (70%), 2) miehiin, joita voisin harkita seksuaalisesti käyttäväni (25%) ja 3) miehiin, jotka kiinnostavat kokonaisuutena ja joita voisin ajatella vakavissani (5%).

      Koska noita kokonaisuutena kiinnostavia on vähän ja suhteeseen tarvitaan kaksi, niin pariutumisen mahdollisuus on promilleluokkaa. Olen päätynyt ei vakavimpiin -suhteisiin silloin tällöin.

      Tässä olisi yksi vastaus.

    • HomMma

      Olen mies ja koen myös suorastaan pelkääväni naisia, joita en näe täysin kavereina. Eli jos huomaan ihastuvani naiseen tai päinvastoin, niin menee ihan hätälukkoon. Viihdyn myös yksinäni, sikäli kuin ajoittaiset "en löydä ketään"-tuskailut eivät vaivaa.

    • ei hätää...

      Jos viihdyt yksiksesi ja olet tyytyväinen elämääsi, mitään ei ole pielessä. Toiset meistä ovat libidoltaan heikompia eli "pakkoa" purkautumiseen tai tyydytykseen ei ole, tai voihan sen saada ilman mietäkin.

      Kannattaisi kuitenkin pohtia, mikä miehissäpelotta`? Pelkästäänkö sukupuoli? MOnet naiset ovat paljon vaarallisempia, ilkeämpiä ja epäluotettavampia kuin hyvät ja kiltit miehet.

    • tuommoinen tuntemus on ihan normaali jos ei vielä tunne täysin itseään, omia halujaan. luottamuksen kasvattaminen saattaa joskus kestää pidemmänkin aikaa, se on pitkälti tapauskohtaista. kun opit tuntemaan itsesi ja halusi paremmin niin itseluottamuksesi kasvaa ja sitä kautta pystyt luottamaan muihin ihmisiinkin paremmin. omalla kohdallani aloin tuntea itseni kunnolla vasta sen jälkeen kun olin jo seurustellut yli 4 vuotta. nyt voin omaksi ilokseni tunnustaa tuntevani itseni ja haluni hyvin. oman itsensä tunteminen on hyvin tärkeää sen osalta että tietää mitä oikeasti haluaa ja mikä oikeasti tuntuu hyvältä, ja sitä kautta osaa myös vaatia sitä. toiset oppivat tuntemaan itsensä nopeammin kuin toiset ja erilaisissa tilanteissa, toisilla se taas vie pidempään. kyllä se tilanne siitä varmasti vielä helpottuu kun opit tuntemaan oman sisäisin itsesi ja saat itsevarmuutta :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      147
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1485
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      108
      1484
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe