Humanistista lähetystyötä

savethepeople

Aina mistä löytyy kouluttamattomia ihmisiä, erillaisilla järjestäytyneillä uskonnoilla on tapana kiirehtiä mestoille jakamaan "viisauttaan".

Joissain tapauksissa seurauksena on ollut se, että aidsia kantavia ihmisiä on kehoitettu välttämään "pahan" kondomin käyttöä (esimerkiksi Äiti Teresa otti tämän, edellisen Vatikaanin valtiaan saneleman ideologian varsin tosissaan hääriessään esim. Afrikassa ja Intiassa).

Aina väistämättä seurauksena on kuitenkin se, että ihmisiä ajetaan erilleen opeilla, jotka edistävät väistämättä edistävät suvaitsemattomuutta (Raamattu, Koraani, jne; varmistakaa että olette tietoisia kirjojen sisällöistä ennen kuin väitätte vastaan).

Entä onko olemassa sekulaarista, humanistisia arvoja opettavaa lähetystyötä?

Onko Afrikkaan esimerkiksi rakennettu paljonkin kouluja, joissa opetetaan evoluutioteoriaa, ihmisarvoihin ja järkeen perustuvaa suvaitsevaisuutta sekä uskontoa vain sosiologisessa kontekstissa?

Onko oikein, että totuus ja oikea toivo on varattu vain niille miettijöille, jotka syystä tai toisesta irtautuvat valtavirrasta ja kyseenalaistavat joka tuutista pursuavan teologisen retoriikan?

Tämä kirjoitus on osittain sen syytä että en tiedä kuinka aktiivista humanismi on maailmalla (varsinkin köyhemmissä maissa) muihin uskontoihin verrattuna ja haluaisin hieman lisäinformaatiota, osittain turhautuneisuuden syytä, joka taas johtuu käsityksestäni, että ateistinen humanismi on vielä hampaaton, optimistisille ajattelijoille varattu ideologia(/uskonto), joka on voimaton muiden, jatkuvasti proliferoitujen ideologioiden/uskontojen rinnalla.

5

719

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 100 miljoonaa siviiliä

      humanismin uhreiksi tuli 1900-luvulla 100 miljoonaa siviiliä

      • mösseli

        Humanismi tietääkseni painottaa ihmisarvoa, yksilön vapauksia ja oikeuksia. Miten tällaisen ideologian nimissä voi tappaa ihmisiä?


      • minä tiedän
        mösseli kirjoitti:

        Humanismi tietääkseni painottaa ihmisarvoa, yksilön vapauksia ja oikeuksia. Miten tällaisen ideologian nimissä voi tappaa ihmisiä?

        Uskotko humanistien paska-puheita vai heidän tekojaan?


    • humanisteja

      kiinnosta panna henkeään alttiiksi lähetyskentillä...

      • ksatarra

        juu, levitän uskoani nyrkillä & pelolla..
        pari tuhatta vuotta jälkeen minun..
        fear&fist
        it's coming
        believe..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      207
      11903
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6323
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5247
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      57
      4978
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4518
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      118
      4432
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3926
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe