Oikeudenkäyntikulut valituksessa

Tässä KHO:n päätös, jossa määrättiin oikeudenkäyntikuluja 200 e Tullin maksettavaksi.

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=auto_ja_verotus&article=140002&page=2
2366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Oletko ajatellut valittaa tullin päätöksestä KHO:een?
Pelkästä autoveron valituksesta tullille ei mitään oikeudenkäyntikuluja synny, etkä mitään korvausta saa.

"KHO:n katsoi lopuksi, että sen nyt antama ratkaisu huomioon ottaen on kohtuutonta, että tuoja joutuisi pitämään oikeudenkäyntikulunsa kokonaan vahinkonaan. Tämän vuoksi ja ottaen huomioon hallintolainkäyttölain 74 § :n korkein hallinto-oikeus velvoittaa tullipiirin korvaamaan tuojalle muutoksenhausta aiheutuneet kulut yhteensä 200 eurolla."

Äänestä
  • Tietysti, HAO:n kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Zoolander. kirjoitti:

Tässä KHO:n päätös, jossa määrättiin oikeudenkäyntikuluja 200 e Tullin maksettavaksi.

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=auto_ja_verotus&article=140002&page=2

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu