Kuulin radiosta tänään että joku meinaa ajaa sellaista lakia läpi, että jokaisella joka jäällä liikkuu on oltava jäänaskalit mukana tai poliisi voi sakoittaa jos ei ole. Siis poliisi sakottaa, montakos poliisia luulette että tuohon ratsiaan liikenisi.
En väheksy etteikö ne naskalit olisi hyvät, mutta kuinkas monella satunnaisesti jäällä hiihtäjällä sellaiset on mukana. Tämä oli siis vain yksi esimerkki.
Herranen aika sentään
10
528
Vastaukset
- gfhgfhgfhgfhgff
Demarimatojen Kimmo Kiljunen se ehdottelee moista:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/13961-lakialoite-jaanaskalit-pakollisiksitää kiljunen oli saanut kimmokkeen yleisönosaston kirjoituksesta ja siitä ku nuoret oli liikkuneet jäällä hänen mökkirannassa vaikka pariviikkoa sitten vesistö oli ollut sulana.
- gfhgfhgfhgfhgff
Nittaminax kirjoitti:
tää kiljunen oli saanut kimmokkeen yleisönosaston kirjoituksesta ja siitä ku nuoret oli liikkuneet jäällä hänen mökkirannassa vaikka pariviikkoa sitten vesistö oli ollut sulana.
Ne ehdottelisi yhtä älyvapaasti sitten pelastusliivejä pakollisiksi aina kun astellaan veteen. Varsinainen valopää ja ilmeisesti hakee demarien puheenjohtajaksi. Hieanoo.
gfhgfhgfhgfhgff kirjoitti:
Ne ehdottelisi yhtä älyvapaasti sitten pelastusliivejä pakollisiksi aina kun astellaan veteen. Varsinainen valopää ja ilmeisesti hakee demarien puheenjohtajaksi. Hieanoo.
vaan kilpauimareille ja uimahalleihin jokaiselle pelastusliivit. Samaten sukeltajillekkin ja näille jotka tekee niit uimahyppyjä.
Kyl mahtais maailmalla olla hauskaa jos ne tietäis.Nittaminax kirjoitti:
vaan kilpauimareille ja uimahalleihin jokaiselle pelastusliivit. Samaten sukeltajillekkin ja näille jotka tekee niit uimahyppyjä.
Kyl mahtais maailmalla olla hauskaa jos ne tietäis.katukävelijöille liukuesteet joka kengän alle.
Mhh.. lienekkö vakuutusyhtiöiden alkuun panemat, loistavat ennaltaehkäisyt ja kaiken varalta ajatelmat.
Voi mooses näitä juttuja..eihän tässä enää ehdi elää,kun täytyy hankkia elämisen varmistamiseksi
kaikenlaisia lisälaitteita.
Maalaisjärki ei enää näemmä riitä?
Hullux on menny koko touhu;D
- gitta5
no joka lätäkölle poliisi seisomaan ja kattomaan onko naskaleita;)))oliskos heillä aikaa siihen?? epäilen :D
- asiaa:
Siis ne, joilla ei ole naskaleita, hukkuvat, eikä mikään vakuutus korvaa
mutta mitä vakuutusta meinaat. Henkivakuutustako, sitä tuskin edes kaikilla onkaan, tai tapaturmavakuutusko?
- Masse setä
ihan hyvältä ajatukselta. Jos esimerkiksi kävelee näihin suomalaisiin teräsjäihin ilman naskalia, niin ei tietenkään siinä tapauksessa kuulu enää minkään sosiaaliturvan piiriin.
Jos joku mieleltään avoin ja elämän voittavaan optimistisuuteen luottava ihminen vielä haluaa skimbailemaan järven jäälle, niin voisin kysyä, että, miten pitkät terät pitää laittaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291343
- 100861
- 75703
- 50587
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40474Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153451Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;175384- 25381