Katolilaisena kysyisin

seuraava. Vuosia sitten olin Järvenpään kirkossa kuullut ensimmäistä kertaa Andreas Kreetalaisen Katumuskaanonin. Ihailin sen syvyyttä, samoin sen ihanan melodian kulkua. Siitä lähtien menin aina kuulemaan uudestaan ja uudestaan. Nyt tulee kysymykseni. Kuinka vanha se on, missä se on syntynyt, mikäli on olemassa jotakin tietoa?
Kiitollisena vastauksestanne, sama kuin yllä.
6765
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • sanoivat aikanaan; ken auttaa nopeasti, hän auttaa kaksi kertaa.
    Kiitos Ystävä loistavista "vinkeistä".
    Käyn viidennellä viikolla kuuntelemaan taas.
    Vielä kerran, suurkiitos opastuksestasi.

    Äänestä

  • szigethy kirjoitti:

    sanoivat aikanaan; ken auttaa nopeasti, hän auttaa kaksi kertaa.
    Kiitos Ystävä loistavista "vinkeistä".
    Käyn viidennellä viikolla kuuntelemaan taas.
    Vielä kerran, suurkiitos opastuksestasi.

    Kiitän kiitoksista! Ei tuottanut vaivaa.
    En tiedä löytyikö vuotta, milloin tuo kanoni on tehty. Kävin itse myös osallistumassa 1. paastoviikon tiistaina katumuskanoniin ja se on kyllä hieno palvelus kaikessa erikoisuudessaan. Runsaat maahankumarrukset ja polvistumiset tekivät selväksi kanonin aiheen.

    Meillä luettiin myös paastorukous (Pyhän Efraim Syyrialaisen). Jokaisen säkeen jälkeen oli maahankumarrus. Tuo rukous kiteyttää monta asiaa lyhyesti.

    Herra, elämäni valtias !
    Estä minusta laiskuuden, velttouden, vallanhimon ja turhanpuhumisen henki.

    Anna minulle, sinun palvelijallesi,
    sielun puhtauden, nöyryyden, kärsivällisyyden ja rakkauden henki.

    Oi, Kuningas ja Herra !
    Anna minun nähdä rikokseni ja anna, etten veljeäni tuomitsisi,
    sillä siunattu olet sinä iankaikkisesti.

    Aamen.

    Äänestä

oli 600-700-lukujen vaihteessa elänyt arabikristitty, toisen suuren arabialaisen isän Pyhän Johannes Damaskolaisen aikalainen. Hän tunsi Raamatun erinomaisesti. Suurta Katumuskanonia voitaisiin käyttää raamatuntuntemustestinä teologisissa tiedekunnissa.

Äänestä
  • Voisi käyttää! Meillä pappi sanoi, että katumuskanoni on kuin Raamatun pikakurssi. Kuten myös psalttari; piispoilta vanhan tavan mukaan edellytettiin psalttarin osaaminen. Se kun myös on kuin lyhennelmä koko Raamatusta.

    Äänestä

  • Katuja kirjoitti:

    Voisi käyttää! Meillä pappi sanoi, että katumuskanoni on kuin Raamatun pikakurssi. Kuten myös psalttari; piispoilta vanhan tavan mukaan edellytettiin psalttarin osaaminen. Se kun myös on kuin lyhennelmä koko Raamatusta.

    vaadittiin vanhassa kirkossa jo KATEKUMEENEILTA. Piispojen piti osata sitten kaikki Raamatun kirjat, kanonit ym, mutta ei kaikkea tietenkään ulkoa. Psalttarihan on se Raamatun kirjoista, jota me maallikot eniten käytämme. Psalttari sisältää mm päivittäin luettavia rukouksia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


szigethy kirjoitti:

seuraava. Vuosia sitten olin Järvenpään kirkossa kuullut ensimmäistä kertaa Andreas Kreetalaisen Katumuskaanonin. Ihailin sen syvyyttä, samoin sen ihanan melodian kulkua. Siitä lähtien menin aina kuulemaan uudestaan ja uudestaan. Nyt tulee kysymykseni. Kuinka vanha se on, missä se on syntynyt, mikäli on olemassa jotakin tietoa?
Kiitollisena vastauksestanne, sama kuin yllä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu