Onko yllämainittu yhtälö mahdollinen. Toivoin pillereiden aloittamisen vaikuttavan hieman päinvastaisesti menkkoihin, mutta toisin sitten vaan kävi...
Olen nyt syönyt pillereitä kaksi laattaa, pitäisikö odottaa vielä mahdollista tasaantumista vai vaihtaa merkkiä?
Olen nyt syönyt pillereitä kaksi laattaa, pitäisikö odottaa vielä mahdollista tasaantumista vai vaihtaa merkkiä?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllä, on mahdollista, että e-pillerit lisäävät vuotoa ja/tai kipuja, vaikka yleensä vaikutus tosiaan on päinvastainen. Voi olla, että tilanne tasaantuisi parissa kuukaudessa, mutta se selviää vain odottamalla. Jos vielä seuraavalla taukoviikolla kivut ja vuoto ovat kovia niin suosittelen lääkäriin menoa ja pillerimerkin vaihtoa.
Itselläni kävi juuri noin. Menkat olivat erittäin runsaat ja kovia kuukautiskipuja. Oli aika pelottavaa minulle koska koskaan aikaisemmin en ole kuukautiskipuja kokenut ja vuotoni ollut aika normaalin ja niukan väliltä. Kävin kyselemässä asiasta ja minulle sanottiin että kannaattaa syödä vielä se 3 kk paketti loppuun niin näkee sitten jos oireet jatkuvat. Olisihan se voinut johtua siitäkin että keho ei ollut tottunut pillereihin vielä jne. Itse söin 3 laattaa pillereitä, mutta koska kivut eivät lievittyneet vaihdoin merkkiä ja nyt ovat kivut hävinneetkin eikä vuoto ole niin runsasta. Eli voit syödä vielä sen yhden laatan ja jos ei taannu niin ihmeessä merkkiä vaihtamaan jos auttaisi! :) Eihän se nyt ole mukavaa napsia särkylääkkeitä koko ajan ja pelätä että millon se tulva tulee housuista läpi.