Nykyään on meneillään ihme villitys kun monilla on näitä vyön pehmusteita niitä on sarjakuvahahmoilla varustettuja ym.Voisiko joku kertoa onko niistä mihinkään.
turvavyön pehmusteet
comfort
71914
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä ovat lasten mieleen,ja jos muistuttavat turvavyön käytöstä tekemällä siitä mieluisan ovat ok.
Ovat mukavia ja pehmentävät mukavasti vyötä ettei paina solisluuta.Kolarissa lieventävät vyön puristavaa vaikutusta onko kellään kokemusta???
Kun lapset kasvavat isoiksi niin kaupasta saa silloinkin vielä näitä mukavia turvavyön pehmusteita, joissa lukee Momo tai Sparco. =)
ittelläni on jm-autossa. siinä touhussa vyöt on kyllä sen verran kireällä että ovat hyvät jo sen takia, mutta jos ajatellaan kolaritilannetta jolloin itselläsi ei ole kuin t-paita päällä. luulisi ainakin jonkun verran pehmentävän törmäyksessä. momon pehmusteet maksoivat muistaakseni n.30€ 2kpl
Ainakin Volvojen manuaaleissa on mielestäni jokin lause joka kieltää ko. pehmusteiden käytön.
En kyllä tiedä syytä moiseen kieltoon - voisin arvella, että se liittyy jotenkin turvavöiden esikiristimiin jotka onnettomuustilanteessa pamahtavat kireälle (ja hetken kuluttua päästävät irti turvatyynyä kohden) pyrotekniikan avulla.
Kaupunkiajossa tuli pieni rysähdys lapsilla oli vyönpehmusteet itselläni ei nyt on solisluu ja olkapää hellänä,lapsilla ei joten on niistä apua.
Varsinkin ne kuskin paikalla olevat...