Hei, onko kellään kokemusta että miten pian renkaan poisjättämisen jälkeen voi tulla raskaaksi? Eli kuinka kauan hormoni jää vaikuttamaan? Jätin sen pois muutama viikko sitten, kesken viimeisen viikon itseasiassa.. Nyt odotellaan positiivista tulosta :)
Nuvaringin jälkeen raskaaksi?
Lauriina11
3602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei se mihinkään jää vaikuttamaan. Voit tulla raskaaksi vaikka seuraavana päivänä kun olet renkaan lopettanut. Se on ihan munasolun irtoamisesta (= oman hormonitoiminnan palautumisesta) kiinni.
Suositeltavaa olisi kuitenkin odotella yksi kierto ennen kuin alkaa raskautta yrittää. On vähän helpompi määrittää laskettuaika.
Mulle taas farmaseutti sanoi, että tuo hormonipitoiuus jää rasvasoluihin vielä vaikuttamaan joksikin aikaa ennen kuin poistuu kehosta. Siksi raskaaksi tulo saattaa kestää jonkin aikaa..
vai miksiköhän pillerin tai parin unohtaminen liuskasta sitten voi indusoida ovulaation ja voi tulla raskaaksi? Jos hormonit varastoituisivat jotenkin, niin tuskin niiden pillereiden unohtelu niin nuukaa olisi. Hormonien puoliintumisaika on noin vuorokausi, niiden hajoamistuotteiden hieman pidempi.