Ben Steinin elokuva Expelled olisi jokaisen hyvä nähdä. Mutta pelkään pahoin, että sitä ei Suomeen saada. Sisältö liian tulenarka.
http://www.expelledthemovie.com/playground.php
Luuletteko että se kevään aikana tulee myös meille?
http://www.expelledthemovie.com/playground.php
Luuletteko että se kevään aikana tulee myös meille?
Vastaukset 25
Vanhimmat
DVD:nne saatte sitten varmasti aikanaan kaikista valtuutetuista hevonpaskan jakelupisteistä.
on hevonpaskaa? Oletko nähnyt sen jo?
En ole nähnyt, enkä myöskään aio katsomisesta maksaa (jos ilmaiseksi jostakin leffan saan, niin sitten ehkä).
Hevonpaskaa on elokuvan tunnettu perusväite, että ID:tä kohdeltaisiin epäreilusti tiedeyhteisössä, tai että ID-myönteisiä vainottaisiin.
Pohjimmiltaan kyse on vain siitä, että ID on itsessään pelkkää epärehellistä potaskaa, ja epärehellisiin potaskanlevittäjiin tuleekin suhtautua kriittisesti tieteissä.
sinä itse toimit nyt hyvänä esimerkkinä!!!!
eka sanoit jotta ei kreationismia vainota,
samantien hyökkäät itse sitä vastaan, samassa kirjoituksessa!!!
Hauska, että sinäkin olet sitä mieltä, että ID on kreationismia - minähän en niin sanonut :D :D :D
Aika kuvaavaa, eikö sinustakin? Juuri näet tuosta syystä ID:n paikka ei ole tieteissä. ID kun on tosiaan kreationismia!
Eikä kriittisyys tarkoita vainoamista. ID-ääliöt vain nostavat meteliä, kun yliopistot eivät suostu tukemaan resursseillaan kreationistista hevonpaskaa, tai sallimaan uskontojen ottamista luonnontieteisiin.
Vainottiinko sinusta koulussa ihmisiä, joiden mielestä 1 1 ei ole 2? Vainottiinko koulussasi ihmisiä jotka sanoivat että Suomi itsenäistyi vuonna 1980? Vainottiinko koulussasi ihmisiä joiden mielestä Helsingistä pääsee metrolla New Yorkiin? Vainottiinko koulussasi ihmisiä joiden mielestä mänty on eri laji kuin petäjä ja valas on kala? Vainottiinko koulussasi ihmisiä joiden mielestä juoksukilpailun voi voittaa pysymällä paikallaan?
Vai olisiko sittenkin niin, että on olemassa hyvät ja painavat perusteet miksi sellaista hevonpaskaa ei pitäisikään suvaita?
ei yhtään toimiva:
voidaanhan sitä jatkaa
vainottiinko koulussasi ihmisiä jotka väittivät jotta bakteereista tulee ihmisiä?
jne,
luominen on paras selitys tälle maailmalle, kaikelle, ja sitä kautta Jumala,
tiede ei voi antaa mitään sitä vastaan, koska tiede on puolueellinen, tätä on täällä ennenkin vaahdottu!.
-sinä yritätä nyt paeta vain totuutta, ehkäpä kannattaisi miettiä että miksi?
>>luominen on paras selitys tälle maailmalle, kaikelle, ja sitä kautta Jumala,
"luominen on paras selitys tälle maailmalle, kaikelle, ja sitä kautta Jumala"
Mikäs on paras selitys Jumalan olemassaololle?
onko jossain päin jo ilmestynyt?
-varmasti menen katsomaan, jos tänne Suomeen tulee!
Mitä v***ua jokin game show host tietäisi tieteestä?
Miksi sinä tietäisit?
Mihin kategoriaan tuo elokuva mahtaa päätyä, jos se joskus Suomeen tuodaan? Tietääkseni propagandaelokuville ei ole omaa kategoriaa, ja valehtelulle perustuvaa elokuvaa on vähän vaikea määritellä dokumentiksi. Olisko fiktio sitten paras?
Katsoin trailerin ja sain sen käsityksen että elokuva kertoisi antikreationistisesta salaliitosta.
Se leffa ei kerro antikreationistisesta salaliitosta vaan se on antikreationistisen salaliiton tuotos, jonka tarkoituksena on saada ihmiset pitämään kreationismia alhaiseen demonisointiin ja valehteluun syyllistyvänä epätieteellisenä oppina. Varokaa sitä elokuvaa, se on täynnä salavihkaista antikreationistista propagandaa!
Pelkään vain pahoin että nyt tämän kreationismin uskottavuutta uhkaavan salaliiton ilmeiset jäsenet tällä palstalla (Outsider ja SUP, tiedän kyllä teidän oikean nahkanne!) eivät jätä minua enää rauhaan. Mutta se on pieni hinta maksettavaksi totuuden paljastamisesta!
Osuit oikeaan.
Tässä helmikuussa tulee jenkkilän teattereihin.
Elokuvan pointti ei ole varsinaisesti esittää todisteita ID:n puolesta darwinismia vastaan, vaikka sitäkin siinä varmasti on. Leffan tarkoitus on osoittaa keskusteluavaruuden rajoittuneisuutta ja puusilmäisyyttä tiedeyhteisössä aiheen suhteen. Kaikenlainen darwinismin kritisoiminen ja hankalien kysymyksien esittäminen kyseisestä teoriasta tekee suurta hallaa yksittäisen tiedemiehen uralle ja tämä saattaa joutua jopa akateemisen vainon kohteeksi. The Expelled-leffan tarkoituksena onkin herätellä suurta yleisöä kysymyksellä: Miksi darwinismin ongelmista keskustelu on tabu tiedeyhteisössä? Eihän yhdellä teorialla pitäisi olla oikeutta julistautua dogmiksi:"Theory of Everything in Biology"
Darwinismin kritiikki ei suinkaan ole kiellettyä. Sitä kritiikkiä harjoitetaan tuhansissa meneillään olevissa tutkimuksissa jatkuvasti. Perusteltu kritiikki on myös evoluutioteoriaa aikojen saatossa muokannut.
Se mikä on kiellettyä, on uskontojen, tai minkä tahansa perusteettoman huuhaan, väittäminen tieteeksi.
Teillä ufomiehillä on kyllä sikäli yhteinen ongelma noiden kreationisti-IDioottien kanssa, ettei teitä kumpaakaan useimmiten oteta vakavasti tiedeyhteisössä.
ei kelpaa enää todisteeksi, koska se ei voi otaa/pysty ottamaan luomista tieteeseen, näin ollen se on aina väärässä!
järkevä ihminen hylkää evoteorian koska ymmärtää sen puolueellisuuden sekä rajoittuneisuuden.
Tottakait evoteoria miellyttää monia, koska ihmiset jotka eivät halua uskoa Jumalaan, tietävät jotta sitä ei tiede koskaan löydä!
Millä voit kieltää Jumalan, jos tieteen argumentit eivät kelpaa?
>>ei kelpaa enää todisteeksi, koska se ei voi otaa/pysty ottamaan luomista tieteeseen, näin ollen se on aina väärässä!>järkevä ihminen hylkää evoteorian koska ymmärtää sen puolueellisuuden sekä rajoittuneisuuden.>Tottakait evoteoria miellyttää monia, koska ihmiset jotka eivät halua uskoa Jumalaan, tietävät jotta sitä ei tiede koskaan löydä!>Millä voit kieltää Jumalan, jos tieteen argumentit eivät kelpaa?
pitäisi vähän avartaa maailmaasi eikä sokeasti uskoa tieteeseen!
Tiede on tosiaan puolueellinen perustelemattomia ja todistettamattomissa olevia väittämiä vastaan ja havainnoitavissa ja todennettavissa olevien asioiden puolesta.
Vähän niin kuin oikeuslaitoskin on puolueellinen valehtelua ja laittomuuksia vastaan. Ja matikan opettaja on kokeita tarkistaessaan puolueellinen väärin tehtyjä laskuja kohtaan. Tai terveystarkastaja on puolueellinen pilaantunutta ruokaa vastaan. Lääkäritkin ovat kauhean puolueellisia kun pitävät ihmisten puolia viruksia ja bakteereja vastaan!
Kyllä se on kauheaa miten nykymaaimassa vainotaan kaiken maailman viattomia osapuolia. Tähän pitää saada muutos.
Minä olen avartanut maailmaani jo pitkään uskomalla keijuihin, menninkäisiin, näkymättömään vaaleanpunaiseen yksisarviseen, kotitonttuihin ja joulupukkiin.
Etkö ymmärrä sanomasi ristiriitaa ... tämä on tietenkin retorinen kysymys. RAH RAH.
Elikkä siis:
* Tieteestä tehdään HAVAINTOJA
* Jumalasta ei ole todisteita
* X:stä ei ole todisteita
Kun olet "avartanut maailmaasi" uskomalla jumalaan, niin miksi samalla logiikalla ei voi uskoa enkeleihin, keijuihin ja menninkäisiin?
meidän kunnon darvin osasi nitoo asiat yhteen palikkaan jonka kirkko taas yrittää repiä toisin päin