ruotsin osuus voittoon

oon tutkinut tieteellisesti notta jos ruotsi olisi azktiivisemmin osallistunut sotaan niin akselivallat olisi voittaneet.

ruotsista olisi saatu miljoonan miehen armeija josta ainakin puolimiljoonaa olisi ollut parhaita ss-divisioonia.

tallä voimanlisäyksellä olisi sota voitettu vaaleatukkaisille.

harmi vaan kun ruotsalaiset luuli että vaaleatukkaiset voittaa ilman heidän omaa panostaan. ja ne säästeli voimiaan vaaleatukkaisten viikingien loppuselvitystä varten uudessa natsi-euroopassa.
3257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sekä Suomen että Ruotsin politiikkaa hallitsi Euroopan historiallisesta kohtalosta piittaamaton opportunismi ja lyhytnäköisyys. Silti suomalaiset eivät maantieteellisen asemansa vuoksi voineet välttyä joutumasta mukaan suureen kamppailuun, vaikka eivät tahtoneetkaan aluksi panna tikkua ristiin Euroopan tulevaisuuden puolesta.

Jos Ruotsissa olisi ollut peräsimessä VALTIOMIEHIÄ eikä sosiaalidemokraatteja, ruotsalaisetkin olisivat osallistuneet vuoden 1941 ristiretkeen. Ruotsalaiset divisioonat olisivat ainakin voineet vapauttaa saksalaiset joukot Norjasta ja Lapista toimimaan muilla rintamasuunnilla. Pienikin voimanlisä olisi saattanut riittää 1941. Euroopan voitto oli lähellä!

EUROOPAN VAPAUTUSRINTAMA / EUROPEAN LIBERATION FRONT

Äänestä
  • Ruotsalaistenhan olikin tarkoitus osallistua erääseen Eurooppaan kohdistuvaan ristiretkeen tarkoituksenaan vapauttaa saksalaiset raskaasta miehitysvastuusta Tanskassa toukokuussa vuonna 1945. Operaatio Rädda Danmarkin tavoitteena oli iskeä saksalaisia niskan kautta maihinnousulla miehitettyyn Tanskaan ja sitten vapauttaa kyseinen maa. Suunnitelmaa ei tietenkään enää ehditty panna toimeen sodan päättymisen vuoksi.

    http://www.militaryphotos.net/forums/showthread.php?t=66507

    Ei mikään odotettu ristiretki kommunismia vastaan, mutta käyhän tämäkin ristiretkestä?

    Äänestä

Tuskinpa Ruotsin tulo mukaan olisi tehnyt, mutta kuin, että sota olisi ehkä jatkunut vielä jonkin aikaa.
Kun jenkit saivat ydinaseensa valmiiksi, olisi sitä alettu käyttämään myös Euroopassa, jolloin Tukholmakin olisi pyyhkäisty maantasalle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


akseli-vallat kirjoitti:

oon tutkinut tieteellisesti notta jos ruotsi olisi azktiivisemmin osallistunut sotaan niin akselivallat olisi voittaneet.

ruotsista olisi saatu miljoonan miehen armeija josta ainakin puolimiljoonaa olisi ollut parhaita ss-divisioonia.

tallä voimanlisäyksellä olisi sota voitettu vaaleatukkaisille.

harmi vaan kun ruotsalaiset luuli että vaaleatukkaiset voittaa ilman heidän omaa panostaan. ja ne säästeli voimiaan vaaleatukkaisten viikingien loppuselvitystä varten uudessa natsi-euroopassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu