Tali-Ihantala ja historian myytit
Olen historioitsijana historiaa käsitelleessä keskustelutilaisuudessa todennut Tali-Ihantalan torjuntavoiton Suomen pelastajana ja puna-armeijan pysäyttäjänä olevan ajankohtainen esimerkki Suomen historiaan liittyvistä ja edelleen käytetyistä myyteistä. Entinen puhemies reagoi tähän poliitikkona, joka epäili minun riistävän torjuntavoiton sotilailta heille kuuluvan sankaruuden.
http://www.tuomioja.org/
Erkki Tuomioja historian myytit
10
480
Vastaukset
- punakaartit puhdistaa
venäläisen verikoirat karkoittaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!saunan taa!!
T:mosin nagant- geigermittari
huomenna aamulla heti lääkäriin.
- vituttaa...
Tuomiojaa punikkina edelleen vituttaa se, että uomea ei saatu miehitettyä
Ainoa myytti on se, että punikit väittävät EDELLEEN, että Suoema ei ollut tarkoitus miehittää. Ja sen takia väittävät, että ovat pettyneitä ja katkeria, koska niin ei käynytkään.- miehitetty?
Ketä ne sitten olivat ne joukot, jotka majailivat Porkkalassa vuosikymmenen sodan jälkeen?
Kuka määräsi Suomen sisäpolitiikasta ja ulkopolitiikasta?
- olemassa.
Tali - Ihantala oli vain yksi suurtaistelu muiden joukossa toki kuitenkin kaikkein suurin kesän 1944 suurtaistelu.
Todellisuudessa Suomen torjuntavoitto kommunismista saavutettiin sodan vielä jatkuessa Tali - Ihantalan suurtaisteluiden jälkeen. Nimittäin taisteluissa puna - armeija yritti päästä IV AK selustaan, ENENEN KUIN ne olisivat päässeet perääntymään seuraavalle vahvasti linnoitetulle Salpalinjalle.
Puna - armeijan selustaan pääsy yritykset Salpalinjan ja Juustilankankaan väliin torjuttiin Viipurinlahdella - Vuosalmella -Ilomantsissa ja Nietjärvellä.
Joten selvä myyttihän se on.
Suoran hyökkäyksen jatkaminen kapealla
Ihantalan järvikapeikolla olisi ilmeisesti johtanut taisteluiden siirtymiseen Salpalinjalle.
vihollisen saamatta menestystä operaatioissaan.
" Salpa-aseman lujuutta ei koskaan onneksi jouduttu tositoimissa koettelemaan. Puolustuslinjalla on kuitenkin nähty olleen oma välillinen vaikutuksensa jatkosodan tapahtumiin. Kesällä 1944 se muodosti torjuntataisteluiden henkisen selkärangan. Olemassaolollaan Salpa-asema vaikutti vihollisen laskelmiin hyökkäyksen jatkamisen kannattavuudesta, ja tämä ilmeisesti nopeutti aselevon syntymistä. Salpa-asema turvasi omalta osaltaan Suomen itsenäisyyden säilymistä. "
http://tietokannat.mil.fi/pioneeri/salpa-asema.html
http://personal.inet.fi/koti/bunkertours/salpa-asema.html
http://fi.wikipedia.org/wiki/Salpalinja- lähdekriitikko
Mistä saakutti teitä huru-ukkoja riittää?
Sieltä evl Niämisen sotapropagandan ja agitaation
"yliopistoltako"?
- Eihän tuo mitenkään liity Tuomiojaan ja hänen
esittämiin näkemyksiin Talin-Ihantalan "torjuntavoiton"
myytistä. - inisee
lähdekriitikko kirjoitti:
Mistä saakutti teitä huru-ukkoja riittää?
Sieltä evl Niämisen sotapropagandan ja agitaation
"yliopistoltako"?
- Eihän tuo mitenkään liity Tuomiojaan ja hänen
esittämiin näkemyksiin Talin-Ihantalan "torjuntavoiton"
myytistä." Mistä saakutti teitä huru-ukkoja riittää?
Sieltä evl Niämisen sotapropagandan ja agitaation
"yliopistoltako"? "
Käy asiaan kiinni saakutin hölmö, siinä oli perusteet koko myyttiin, ratkaisuineen päivineen.
- on ääliö.
Tuo Erkin sekoilu ja kiemurtelu asiassa kuin asiassa saa jo naurettavia piirteitä.
"Totesin vain sen, että puna-armeija olisi hyökkäyksen pysäyttämisestä huolimatta vyörynyt ennemmin pikemmin kuin myöhemmin Helsinkiin, ellei sillä olisi ollut tärkeämpi painopistesuunta Berliinissä."
Terävä havainto
Käsittääkseni tuota seikkaa ei ole kukaan koskaan kiistänyt. Eli tuossa torjuntavoitossa otetaan juuri tuo kilpajuoksu Berliiniin huomioon. Ainahan sodissa lopulta kaikki juoksevat aikaa vastaan. Miksi siis tässä tapauksessa se ei olisi sallittua?
Ilmeisesti siis talvisodassakaan emme saaneet torjuntavoittoa. Ja emme ilmeisesti lyöneet vihollistakaan kertatoisensa jälkeen takaisin asemistamme, koska jos puna-armeija olisi jatkanut seuraavat satavuotta sotaansa niin ennemmin tai myöhemmin olisimme murtuneet.
Tuomioja se jaksaa päästellä noita sammakoitaan suustaan. Taitaa tässäkin asiassa käydä kuin tuossa kirkon tuomitsemisessa.
Tässä kohtaa jo Erkkikin myöntää olleensa väärässä:
"Se että Stalinille riitti siinä tilanteessa Suomen irrottaminen sodasta ei merkitse, etteikö hän olisi ollut valmis tulemaan Helsinkiinkin"
Joka tarkoittaa käytännössä sitä, että Helsingistä oli tullut puna-armeijalle ja Stalinille liian kallis. Tämä taas johtuu Ihantalan torjuntavoitosta. Kun puna-armeija ei päässyt läpimurtoon niin se ei päässyt läpimurtoon. Sen teko olisi vaatinut paljon lisää joukkoja ja siihen Stalinilla ei ollut varaa. Lisäksi operaatio bagration taisi riehua kulminaatiopisteessä tuolloin, jolloin niitä joukkoja ei oikeastaan ollut mistä enää irroittaa.
Stalin teki ratkaisevan virheen kun helpon etenemisen jälkeen Kannaksella Stalin Suomen jo olleen lyöty. No ahneuksissaan hän sitten siirti Euroopan kentille vahvimpia yksiköitä tietämättä, että Tali-Ihantalassa oli uusi puolustus ja uusi strategia. Myös uutta kalustoa ja panssarin torjuntaa oli lisätty sekä ilmavoimat jo legendaarisen Kuhlmeyn saavuttua olivat saaneet merkittävää vahvistusta.
Toki virhe on ymmärrettävä, sillä Tali-Ihantala oli käytännössä viimeinen portti Helsinkiin. Sen murtuminen olisi tiennyt jopa pienemmille puna-armeijan joukoille helppoa marssia Suomen sydämmeen.
No onneksi näin ei käynyt ja sekös Tuomiojaa tuntuu vieläkin vituttavan.- Niininen & Kataisto
Suomessa on helpompaa olla poliitikko, jolla on maallikon tiedot historiasta ja joka myötäilee sankarimyyttejä lausunnoissaan. Tuomiojalla puolestaan on se rasite, että hän on koulutettu tutkija ja hän osaa myös kyseenalaistaa vallitsevia satuja. Se kismittää "nettitutkijoita".
- geigermittari
etkä näytä tajuavan mistään mitään.
Pitäisköhän sun kaivaa jostain siniristilippu esiin ja laulaa pari kertaa Maamme-laulu jos vaikka alkaisi helpottamaan.
Seuraavaksi voit ottaa Linnan Sotaromaanin tai lukea netistä Lahden dopingskandaalista ja jos tuntuu liian realistiselta niin voi katsoa videolta Suomi - Ruotsi mm-finaalin vuodelta 95.
Sen jälkeen voit miettiä taas, että voiko olla niin ettei kukaan (vallanpitäjä) ole koskaan valehdellut Suomen kansalle.
Tosin Kauko Juhantalohan on loistava esimerkki siitä, ettei sillä ole mitään väliä, sillä joku urpo äänestää uudestaan kaikesta huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad591105- 42861
- 51641
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että315627Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän114604- 51598
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38595- 93590
- 56554
- 65514