Fidel Castro väistyy
tehtävästään
203523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
ja kuinka monta kertaa Castro yritettiin tappaa, se on uskomatonta, että selvisi niistä kaikista.
vai pääseekö pälkähästä kuteb momet diktaattorit ,mm. Pinochet.
Olikohan noista murhayrityksistä muuten kuinka moni lavastettu, jotta päästiin luomaan Fidelille selviämismyyttiä...........?
pääsi luistamaan, koska se oli USA:n tukema diktaattori.
Castron kronologia
http://www.kuuba.org/010806castro.html
Ja siltikin, teki mitä teki ja varmasti pääsee pälkähästä. Ei tässä maailmassa suurimpia rikollisia useinkaan edes syytetä.
Kuten Chaplinin esittämä Siniparta kertoi puolusutuspuheessaan, hän oli pelkkä amatööri valtioiden väkivaltakoneistoon verraten.
todennäköisesti suurin osa oli CIA junailemia hommia ainaskin kulisseissa
...vielähän tuosta olisi ollut moneksi vuodeksi verevää miestä jäljellä.
Kova jätkä se vaan on.
Ehkä siellä olisi nyt enemmän aidsia, ihmiskauppaa yms, jos ei olisi kommunismi riesana.
Castro castroi suurpääoman valtiolle.
ja tuskin olisi ilman Castroa kaikille ilmaista terveydenhuoltoa ja koulutusta, kuten ei ole esim. Yhdysvalloissa.
Pieni maa yrittää pitää itsenäisyytensä ison naapurissa. Kuuba on onnistunut siinä. Toivottavasti onnistuu jatkossakin. Liittyisi EU:n.
Eihän se mikään kumma ole, että E-Amerikassa on kommunismi yrittänyt nostaa päätään. Amerikkalaiset suuryritykset omistavat kaikki luonnonvarat ja intiaanit syö pelkkiä perunoita. Kyllä niissä oloissa varmaan kommunismikin mieleen pyörähtää.
Miksi ei enemmänkin pohdita syiden ja seurausten suhdetta? Kuulemma asiaa ei ole ilman syytä.
kerran Castrolle, että Suomi pystyy elämään hyvin sovussa ison naapurinsa kanssa. Siihen Castro tokaisi että Suomella onkin parempi naapuri kuin Kuuballa.
http://www.youtube.com/watch?v=8dNcapWasT0&feature=related
EU nyt sattuu olemaan vaan Euroopan Unioni ja tietääkseni Kuuba ei ole lähelläkään Eurooppaa, joten liittyminen voisi olla kohtuu hankalaa
Oli pakko piikitellä, kun joskus harvoin kun näitä etusivun juttuja lukee niin akkahan on siellä aina pätemässä tietojensa kanssa :D Eli ei mitään henkilökohtaista :P
Nyt koitti iiroille kaamea suru! Nyyh nyyh kuuluu nyt punikkilasta jossa Ironmikes tovereineen heittelee tuhkaa päälleen
Missä on Kuuban turismista tulleet rahat?
HRW esitti kerran varovaisen arvion Fidelin rahoista ulkomailla....yli 17 miljardia dollaria, luultavasti Fidelin kaverin, Venezuelan pressan yksityispankissa???
Eläköön Fidel - vielä kauemmin elävät Castron sukulaiset ulkomailla, rikkaina ja vailla huolia huomisesta.
Hyvä niin!
Isällinen johtajamme, rakastettu presidentti ja ajatusten Cohiba luovuttaa valtansa SPURGU-veljelleen! Ei! Ei! Kaiken sen minkä Fidel rakensi, Raoul juo!
Ettei ois toi Fidelin pikkubroidi vielä kaapissa. Serge Raffyn kirja "Fidel" sanoo että vallankumouksen voitettua 1959 Raúl oli pakkonaitettava jollekin, ettei kärsisi uskottavuus. Sai lapsenkin. Ei tosin liene uskottavuus täysin palannut - otetaan Karibian sexy-meininkin huomioon!
Castron väistymistä on kauan odotettu!