"Electronic Frontier Finland ry on jättänyt tiistaina kantelun valtioneuvoston oikeuskanslerille. Kantelun aihe on poliisin suorittama verkkosivujen ennakkosensuuri".
http://www.itviikko.fi/files/panorama_panorama_Seis_poliisi_estesivu_nettiesto_kehys.jpg
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=46&news_id=20085081&rss=8
http://www.itviikko.fi/files/panorama_panorama_Seis_poliisi_estesivu_nettiesto_kehys.jpg
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=46&news_id=20085081&rss=8
Vastaukset 3
Vanhimmat
edes, että joku jaksaa, palstan takasivuilla on aika paljon juttua tästä sensuurista jota aiotaan laajentaa edelleen.
Onneksi minä en sentään saa päättää rangaistuksista, sillä henkilökohtaisesti minä marssittaisin lastenraiskaajat soramontun reunalle ja laskisin kuulan päähän.
Internetin ennakkosensuuri siinä muodossa jollaisen poliisi on rakentamassa, ei kuitenkaan tee mitään pedofiilien kiinnisaamiseksi. Poliittisten mielipiteiden vastaisena kärpäslätkänä se sensijaan saattaisi olla varsin tehokas.
Jos kerran tiedetään missä sitä lapsipornoa oikein on, niin yhteys vain kyseisen maan viranomaisiin. Ellei törkykuvien levittäjälle häkki heilahda, niin kollektiivisia seurauksia sitten.
mieltä olen ja varmaan hyvin moni muu. Kaikkein alhaisimmat tyypit ovat juuri nämä lapsiinsekaantujat ja sitä ihannoivat. Voiko olla enää mitään järkyttävämpää! Myös Jeesus sanoi, että sellaiset 'pitäisi laittaa myllynkivi kaulaan ja heittää meren syvyyteen.'