Hei!
Huomasin eilen niskassani ikävän, kipeän patin. Se tuntuu olevan "kiinni" jossain, eli ei liiku kun sitä painelee.
Osaisiko joku arvella, mitä tämä voi olla? Se tuntuu tulehtuneelta, olisiko tulehtunut imusolmuke?
Niskani on kyllä aivan jumissa, mutta ei se tunnu "jännityspatiltakaan". Olen miettinyt asiaa pääni puhki. Terkkari sanoi vain ettei hajuakaan ja lekuriin pääsen vasta parin viikon päästä. Arvatkaa piinaako?!
Kipeä patti niskassa! APUA!
2
1135
Vastaukset
- R.P
Vaikea sanoa,mutta olisiko mahdollisesti paise? Kysy pääsisitkö päivystykseen,ei tarvitsisi 2 viikkoa odotella ja miettiä.
- tsingtsing
Ensimmäisenä tuli minullakin mieleen paise. Itselläni niitä tulee joskus niskaan yhteen kohtaan. Kuvailusta on tietysti vaikea tarkaan sanoa, mikä se olisi. Paiseet kuitenkin ovat suhteellisen yleisiä, paikassa jos toisessakin.
Päivystystä minäkin mietin. Jos patti on kovin kipeä, ja se voisi olla paise, niin päivystyksessä yleensä puhkaisevat niitä.
Niskassa voi kyllä olla kalkkikertymäpattejakin. Niihin auttaa hieronta / hierojalla / osteopaatilla tms. käynti ja niskan kunnossa pitäminen jumpalla ja muulla liikunnalla. Jos tuo patti on kalkkikertymää niin se voi olla seuraus jostakin niskarangan virheasennosta ja lihasten epäkunnosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841