tuuletin ei toimi

Vanhan autoni tuuletin ei taida toimi. Moottori käy kuuman taajamissa ym. Voiko sen testata jotenkin toimiiko se tuuletin vai ei? Mitä voisi tarkistaa itse ennenkuin vie korjattavaksi. Sulakkeet näytti olevan kunnossa.
3311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tarkoitat ilmeisesti moottorin jäähdytyskennon sähköpuhallinta, jonka tulisi pyöriä silloin tällöin kaupunkiajossa ja hetkisen vielä kun moottori on sammutettu. Puhaltimen toiminta on virta-avaimesta riippumatonta ja sitä ohjataan tavallisesti jäähdytyskennon kyljessä olevalla termostaattikytkimellä. Jos tämä kytkin ei toimi (sulje virtapiiriä) ei puhaltimen moottori saa sähköä. Voit kokeilla yhdistämällä kytkimen napoja toisiinsa johdon pätkällä (kytkimessä on tavallisesti kaksi tai kolme kytkeytymisporrasta esim. 95 ja 105 Celsiusta) ja siis useita liittimiä. Älä kytke liitintä maihin, koska sille toden näköisesti tulee plussa akulta ja antaa sitä siis moottorille, jossa on pienemmän nopeuden etuvastus (joka myös voi olla poikki jos nimittän puhallin pyörii suuremmalla nopeudella, kun kone on tosi kuuma.

Äänestä

Elikkäs flektistä oli ymmärtääkseni kyse, ei sisäpuhaltimesta?

Ensinnäkin tuon flektin toiminnan pystyy testaamaan helposti irroittamalla, joko sen juuressa olevan liittimen, tai sitten seuraamalla liittimestä menevää johtoa seuraavaan liitokseen asti ja kytkemään kahdella johdonpätkällä akulta virran suoraan sinne. (napaisuudella ei ole väliä, kuin että flekti pyörii väärään suuntaan.) Ja varo, ettet riko sormiasi (työnnä propeliin), kun tuo moottori on kuitenkin aika äkäinen toimiessaan.

Sitten muuhun vian etsintään, ellet jo äskeisessä testauksessa sattunut huomaamaan, että flektille tulevissa liittimissä ei ole mitään kiinni. ;-) Eli tarkista sinne tuulettimelle tulevat johdot, että ne on kiinni liittimissään ja eivät ole päässyt pahemmin hapertumaan.

Seuraavana kannattaa katsoa johdot myös lämpötila-anturin päästä. (sellainen "tulppa", joka on yleensä kiinni moottorissa, samoilla vaiheilla mihin vesiletku menee syyläristä) Eli tuonne anturille tuli muistaakseni yksi johto, jonka kiinniolo kannattaa varmistaa.

Seuraavat vaiheet menevät jo hiukan mutkikkaammiksi, ellei nyt ainakin perustiedot omaa sähköistä. Eli sitten kannattaa mitata tuon anturin toimivuus, koneen lämmittyä riittävästi.

Jos vikaa ei vielä tuoltakaan löydy, on vika lähes varmasti flektin releessä, jota tosin ei tietääkseni kaikista autoista edes löydy. (tarkentakooon joku muu asiaa, kun ei itse ole ikinä tarvinnut näin "pitkältä" vikaa hakea.)

Äänestä

No jos moottori kuumenee voi vikaa olla esim. vuotavassa jäähdyttimessä, termostaatissa tai vesipumpun toimimattomuudessa. Se sähkötuuletin jäähdyttimessä ei auta paljoa jos nesteet on hävinny tai ei kierrä. Eli katso jäähdyttimeen onko nestettä (paisuntasäiliössä?)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hikiset paikat kirjoitti:

Vanhan autoni tuuletin ei taida toimi. Moottori käy kuuman taajamissa ym. Voiko sen testata jotenkin toimiiko se tuuletin vai ei? Mitä voisi tarkistaa itse ennenkuin vie korjattavaksi. Sulakkeet näytti olevan kunnossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu