mitä pitää tehdä silloin, kun sydämestä/kylkiluiden alle rupeaa pistämään ettei pysty hengittämään? minulla on tapahtunut usein näin, onko kellään muulla samanlaista, kamalaa kipua?? onko se normaalia ja mistä se johtuu? olen sitä paitsi vielä alle 15-vuotias, mitä teen, kipu on ajoittain kamala!!
auttakaa
joku!
2267
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kukaan ole sinulle vastannut? Kummallista. Ilmeisesti kysymys on vaikea eikä ihmisillä ole kokemusta asiasta. Mitä sinulle tällä hetkellä mahtaa kuuluu? Niin, nyt olisi ainakin terkkarissa sinun käytävä. Koulusta varmaan saat lähetteen, hoitaja voi sen antaa. Vaikea stressi pelkästään voi aiheuttaa sydämeen oireita. Terveyskeskuksessa tehdään sydämeesi kivuttomia tutkimuksia. Sinun olisi heti melkein otettava yhteyttä sinne, vaikka illalla. Joku läheisesi varmaan pystyy auttamaan sinua. - Meillä on suvussa sydänsairauksia. Muutenkin on hyvä sinun käydä tutkituttamassa asia, niin sekin jo helpottaa ja pääset asioista varmuuteen.
Kertomasi oireiden perusteella vaivasi voisi vaikuttaa rintarankaperäiseltä toiminta häiriöltä. Noin 60% rintakehän tai kyljenalueella tuntuvista kivuista osoittautuu rintarangan alueelta rintakehän etupuolelle säteileväksi kivuksi. Lääkärissä kannattaa kuitenkin käydä mikäli et ole jo käynyt, ihan varmuuden vuoksi. Rintarangan hoidossa sinua voi auttaa mm. ammattitaitoinen fysioterapeutti, koulutettu naprapaatti, kiropraktikko tai osteopaatti.