En tiedä tuleeko tämä nyt ihan oikealle palstalle, mutta..
Minulla on siis ilmeisesti kohonneista testosteroniarvoista johtuvaa voimakasta hiustenlähtöä. Siitä ei ole varmaa tietoa miksi hiustenlähtö alkoi ihan yhtäkkiä pari vuotta sitten, minipillereitä olen kuitenkin syönyt jo useamman vuoden.
Osasiko joku täällä kertoa (lääkäri ei osannut?!) että voisiko minipillerien lopetus kenties vaikuttaa mieshormoneja alentavasti ja sitä kautta hiustenlähtöön? Ehkäisylle ei ole tällä hetkellä tarvetta, mutta Cerazette-pillerit ovat pitäneet kivuliaat ja runsaat kuukautiset poissa, mikä on ollut helpotus. Eli jatkaisin kyllä mielelläni pillerien syöntiä, mutta jos tietäisin että aiheuttavat tätä kaljuuntumista niin lopettaisin heti.
Tiedän, että estrogeenia sisältävät yhdistelmäpillerit (esim. Diane Nova) voisivat auttaa tilanteessani, mutta ne eivät valitettavasti minulle sovi.
Kiitän etukäteen mahdollisista vastauksista!
Minulla on siis ilmeisesti kohonneista testosteroniarvoista johtuvaa voimakasta hiustenlähtöä. Siitä ei ole varmaa tietoa miksi hiustenlähtö alkoi ihan yhtäkkiä pari vuotta sitten, minipillereitä olen kuitenkin syönyt jo useamman vuoden.
Osasiko joku täällä kertoa (lääkäri ei osannut?!) että voisiko minipillerien lopetus kenties vaikuttaa mieshormoneja alentavasti ja sitä kautta hiustenlähtöön? Ehkäisylle ei ole tällä hetkellä tarvetta, mutta Cerazette-pillerit ovat pitäneet kivuliaat ja runsaat kuukautiset poissa, mikä on ollut helpotus. Eli jatkaisin kyllä mielelläni pillerien syöntiä, mutta jos tietäisin että aiheuttavat tätä kaljuuntumista niin lopettaisin heti.
Tiedän, että estrogeenia sisältävät yhdistelmäpillerit (esim. Diane Nova) voisivat auttaa tilanteessani, mutta ne eivät valitettavasti minulle sovi.
Kiitän etukäteen mahdollisista vastauksista!
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.