nyt tarttisi tietoa, miten suomen tulli suhtautuu, kun ajan omistamani virolaisen firman nimissä olevalla työsuhdeautolla suomessa. sen tiedän , että se ei tällä hetkellä onnistu, mutta miten on ensi vapun jälkeen.
virolainen työsuhdeauto
yrittäjä
141835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
EU lainsäädäntöhän antaa EU kansalaisille mahdollisuuden tehdä juuri kuvailemallasi tavalla. Vaikeuksiin joudut tämän päivän suomessa, mutta jokuhan voisi olla pioneeri ja vetää asian EU tuomioistuimeen kärähdettyään.
Tullihan ei osaa suhtautua mitenkään edes nykyiseen tilanteeseen mikä vallitsee, miten voi olettaa että se yhtään viisastuisi viron liityttyä unioniin. Nähtäväksi jää, viinan hintaa joutuvat rukkaamaan kovalla kädellä, huumeita alkaa valumaan mafian mukana entistä enemmän, eikä autoverotus kokonaisuudessaan ole vieläkään sitä mitä EU esittää vaikka jotain kosmeettista säätöä onkin tehty.
niin jatkan vielä tohon kysymykseen pohjaksi, että eiks ey tuomioistuin tehnyt jonkun päätöksen belgian ja hollannnin välillä, missä työsuhdeauton on saatava liikkua vapaasti eu maiden välillä, niinkuin työvoimankin.
Joten tuli vain mieleeni, että kai se sama koskee suomea ja viroakin. eli tosta voisi tulla kaikkein halvin tapa ajaa autolla suomessa.
mutta vaikeaahan se sellaiselle olisi, jolla ei ole yritystä eestissä.
Jos se auto on suomen rekisterissä, sillä ei ole väliä kuka sen omistaa... okei.
Mitä jos tule virolaisilla kilvillä tänne. Käsittääkseni suomen laki estää suomen kansalaisia ajamasta ulkomaisessa rekisterissä olevalla autolla suomessa, vaikka se auto on EU:n sisällä rekisterissä. Jos jäät kiinni, niin auton omistaja joutuu maksamaan autosta autoveron.
Tässä onkin muuten sitten pari hassua juttua... Mitä jos vuokraat nyt Ruåtsista (Jatkossa Virosta)auton Herziltä firman nimissä. Ajelet sillä esim työmatkoja Eestin ja Suomen välillä. Kun tästä toimenpiteestä seuraa auton omistajalle autoverot maksettavaksi....
EIKÖ TÄMÄ OLE AUTOVUOKRAUSKILPAILUN RAJOITTAMISTA EU:N SISÄLLÄ?
Nyt sinulla on oiva tilaisuus haastaa suomi EY-tuomioistuimeen.
Tämähän oli vähän aikaa sitten julkisuudessa, siis joku/jotkut suomalaiset vuokrasivat ruotsista auton hämärissä aikeissa ja ajoivat sen lopulta suomeen mistä kärry löytyi. No ruotsalaiselta firmalta joka näitä autoja vuokraa, ajatteli suomen valtio sitten periä täydet autoverot, kun sillä oli suomalainen suomessa ruotsin rekkareissa ajanut. Ja kyseessä oli vielä petos kun vuokra-autoa ei palautettu.
Valtio kuitenkin heltyi (snif) ja jätti verot perimättä ja autokin taisi palautua omistajalleen. Ei kai ruotsalainen nyt muutenkaan olisi maksanut veroa, kun samalla summalla olisi saanut jo uuden vastaavan ruotsista...
Ja kyllä, suomi toimii edelleen vastoin EU lakeja.
Suomi on jo saannut EU:lta huomautuksen koska Suomalainen Suomessa asuva ei saa käyttää Suomessa Ruotsalaisen työnantajan Ruotsin kilvissä olevaa työsuhdeautoa,asiaan on tehty/tekeillä korjaus joka sallii moisen auton käytön työajossa Suomessa jos käyttö on satunnaista,Ja kukahan tämän määrittelee???
Toiseksi,EU:ssa on seuraava ennakkopäätös: Itävaltalainen otti Saksasta leasingauton kun sai sieltä halvemmalla,auto takavarikoitiin,valitus EU tuomioistuimeen josta tuli seuraava päätös:Auton vuokraaminen maasta toiseen on sallittua koska EU:n perusperiaatteisiin kuuluu tavaroiden ja palveluiden vapaa liikkuvuus.
Kuka kokeilee samaa Suomessa,voitais kerätä vaikka kolehtia kokeilijalle oikeuskuluihin.
"Kuka kokeilee samaa Suomessa,voitais kerätä vaikka kolehtia kokeilijalle oikeuskuluihin."
Paitsi, että minä käyttäisin sen kolehdin leasingmaksuihin, ei se prosessi välttämättä paljon maksa.
kun idean oikein markkinoi.
Liisaajastahan tulee joksikin aikaa hyvin tunnettu (ainakin) suomessa. Ei kun kolehtia keräämään - minä riennän pankkiin avaaman uuden tilin...
ihan vain normaalisti liisattu auto ilman mitään työsuhdetta, vaikka ruotsista. Onhan siitä olemassa jo EU:n Itävallalle antama päätöskin. Kyllä siitä halvallakin saisi ihan kunnon keitoksen aukomaan näitä suomen sairaita autoverosolmuja.
niin ajatus on nimenomaan käyttää liisattua eestin kilvissä olevaa autoa suomessa olevissa työtehtävissä ja tietysti vapaa-aikana(eihän nyt kukaan voi oikeasti estää mua työskentelemästä). Itse asun virallisesti eestissä verotuksellisista syistä(sekä firman että henkilökohtaisen verotuksen). niin ja siis olen suomalainen.
ei mene kyllä mun jakeluun, että suomen valtio voisi estää yritystäni toimimasta suomessa, vaikka heitä arvatenkin vituttaa näiden firmojen siirtyminen halvemman verotuksen ja työvoiman maahan.
hulluinta kai tossa hommassa on se , että muihin eu valtioihin auton voi viedä täysin vapaasti ilman rajoituksia.
kuka se nyt sitten olisikaan se ensimmäinen rohkea, joka vetäisi suomen ey tuomioistuimeen, itse en ehdi/jaksa alkaa tappelee. kun siinä olisi vielä firman mainekin tavallaan pelissä ja veronkiertäjäksi leimattu firma ei ole kiva asia vasemmistolaisessa suomessa.
"yrittäjä"... sinulla on oiva tilaisuus korjata tämä vääryys Suomen osalta. Tässä Suomen haastamisessa EY tuomioistuimeen täytyy olla oikea ja hyvä esim. ja sinä "yrittäjä" täytät kaikki kriteerit.
Ei muuta kuin virolaisella "firman" (vuokra-)autolla ajelemaan suomen puolelle ja kun Poliisi pysäyttää sinut ja määrää autovero. älä maksa haasta suomi EY-tuomioistuimeen. Olen varma että ilmaisia lakimiehiä löytyy julkisuuden toivossa.
Kolehti kyllä löytyy aina hyvän asian puolesta.
hanki pitkä viisumi ja työlupa Viroon niin ei hätää - itse olen Est-Fin yrittäjä - ajoin talven Ruotsalaisella autolla ja vain kerran tullissa yrittivät kivittää mutta kun maksan verot Viroon niin asia oli selvä. Passissa on dokumenttina viisumi ja haigekassa gaardissa työlupan niin siitä vaan. Tärkeää tuntui olevan minne maksan verot.
toi jos pitää paikkansa, niin nyt on löytynyt keino ajaa suomessa verovapaalla autolla. onkohan aikoja rajoitettu, kuten esim. turistiauton kanssa on. vai onko auto tullut juuri turistiauton statuksella suomeen.
Lukaiskaapa oheinen linkki EU tiedotteeseen 5-2002:
http://europa.eu.int/abc/doc/off/bull/fi/200205/p108005.htm
Ymmärränkö oikein ?