menee!!
Autoilijoilta kerätyt verorahat,niin mihinköhän ne sijoitetaan??Ei ainakaan teiden kunnostamiseen,kun katsoo teiden nyky kuntoa,on monttuja ja muutenkin paskassa kunnossa,vähän niin kuin venäjällä!!!!!!!!!!
Autoilijoilta kerätyt verorahat,niin mihinköhän ne sijoitetaan??Ei ainakaan teiden kunnostamiseen,kun katsoo teiden nyky kuntoa,on monttuja ja muutenkin paskassa kunnossa,vähän niin kuin venäjällä!!!!!!!!!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
menee sinne venäjälle, helvetti.
Ne menee kansan yleiseen hyvinvointiin, kiitos vaan. Tiet on ihan hyvässä kunnossa, joten turha valittaa. Jos on varaa ajaa autolla, niin silloin on varaa myös maksaa siitä ja paljon..itse kuitenkin voit valita kalliimman tai halvemman vaihtoehdon välillä. Se on kato sitä demokratiaa..
ps. älä aja littarenkailla, 205x65x15 on hyvä valinta näissä olosuhteissa..
maailman sosiaalipummeille ja pakolaisille
- koulutus
- terveydenhuolto
- rajavalvonta
- poliisi
- maanpuolustus
- eläkkeet
- lapsilisät
- työttömyyskorvaukset
- yritystuet
- starttiraha
- työllistämistuki
- maatalous
- tutkimus
- kulttuuri
- urheilu
- hallinto
- EU
- nuorisojärjestöt
- poliittiset järjestöt
- lehdistötuki
- infrastruktuuri
- luonnonsuojelu
...siinä nyt vähän alkua
Veroja ei palauteta 100% sinne, mistä ne on kerätty, oli sitten kyse välittömistä tai välillisistä veroista. Jos näin olisi, miksi sitten ollenkaan verotettaisiin.
Verotuksella on tarkoitus kustantaa sellaisia asioita, joita markkinat eivät hoida tyydyttävällä tavalla. Lisäksi sillä on tarkoitus tukea heikoimmassa asemassa olevia ihmisiä.
Veroa taas kerätään sieltä, mistä sitä on kerättävissä. Lisäksi verotuksella pyritään ohjaamaan ihmisten käyttäytymistä.
Suomesta tuskin löytyy yhtään ihmistä, jonka mielestä verovarojen keräys ja kohdennus menisivät oikein. Tärkein syy tähän on se, että niitä oikeita mielipiteitä on yhtä monta kuin persreikiä.
menee julkisen liikenteen rahoitukseen, ja ylläpitoon. Pitäisi nämä siipeilijät saada pois. Tai sitten kyytiläiset maksaa itse julkisen liikenteen kulut itse.
Saatais nyt edes pummilla matkustavat maksamaan matkalippunsa, niin kevenis autoilijoiden verotaakka siinäkin pikkuisen..
Pelkkää ympäristötukea on maajusseille jaettu 2000-luvulla jo lähes 3 MILJARDIA euroa!.
Muuta tukea maajusseille on jaettu kymmeniä miljardeja samaan aikaan.