Elikkä tuolla aikaisemmassa sanottiin että auto luokitellaan käytetyksi jos sen rekisteröinnistä on kulunut yli 6kk ja sillä on ajettu yli 6000km. Elikkä pitääkö noiden kriteerien molempien tosiaan täyttyä? eli onko esim. -06 vuoden auto jolla on ajettu 5tkm vieläkin uusi? tai alle puoli vuotta vanha jolla on ajettu 7tkm?
uusi vai käytetty?
jkjnkjnk
5543
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis molempien ehtojen on täytyttävä. Jos saksassa olevassa autossa on 5000 km mittarissa niin johan 6tkm tulee täyteen kun ajelet koto-suomeen maanteitä pitkin. Joo'o, esittämäsi ajokit ovat tullin mielestä uusia.
se kun Saksassa kirjoitetussa kauppakirjassa lukee 5000 km, vai se kun Turun Tullissa auton mittari näyttää 6500 km?
Minä en tiedä, mutta veikkaan että varmasti kuivilla ollaan vasta jos kaupantekohetkellä autolla on ajettu vähintään 6001 km.
Eiköhän se km-lukema määrää milloin verotus on laitettu vireille.
Eli jos Turussa on 5999km mittarissa niin sekään ei merkkaa vielä että auto luokitellaan uudeksi vaan se jos käynnistät sen verotusprosessin niillä kilsoilla.
Ajettuasi Helsinkiin se ei ole enää uusi.
Näin luulen mutta kysy Tullin autoverotuksesta, kannattaa...
Alle vuoden vanhan auton ja hyvin meni tullin hommat. Katsastin auton joilloin merkittiin kilometrit ja kun vein paperit tulliin tullimies kävi autossa ja merkitsi ne kilometrit jotka silloin olivat mittarissa. Tähän hätään minulla ei ole auton kauppakirjaa josta voisi tarkistaa oliko siinä kaupanteon aikaan olleet kilometrit. Kotimatkaakin kertyi liki 2tkm eli jos kilometrit on ahtaalla siitäkin kertyy tarvittaessa jotain.
autoverotus ja laki on tältä osin yksiselitteisesti EU direktiivin vastainen.
Direktiivin mukaan riittää kun jompi kumpi ehdoista täyttyy jotta auto katsotaan käytetyksi.
Ensimmöinen joka näkee vaivaa ja vie asian oikeuteen tulee jälleen kyykyttämään VM:ää ja Tullia.