Helsingin kaupunki ei salli perustaa Jätkäsaareen leipäjonoa. Voisi mennä hyvän alueen maine pilalle, jos köyhiä alkaisi näkyä porvareiden alueella. Köyhät halutaan painaa Kallioon ja Myllypuroon, jotka ovat jo valmiiksi heikkomaineisia. Kyllä olisi nyt saatava leipäjonot myös Töölöön, Kauniaisiin, Westendiin... Jospa rikkaita alkaisi ottaa päähän köyhyyden näkeminen niin, että lunastaisivat köyhät pois kaduilta nostamalla tuet ihmisarvoiselle tasolle. Nyt kun köyhät parveilevat omiensa joukossa, ei ketään kiinnosta. Kampintorilla kun on ollut pulaa tapahtumista, miten olisi ruokajakelu?
Kaupunki piilottaa köyhät
niin tekköö
5553
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
nurkilleen köyhiä,invaliideja,kehityvammaisia,maahanmuuttajia.Asuntojen hinnat romahtaisivat,eikä halua nähdä köyhiä koska se ahdistaa heitä.
jotain dokkareita tai muuten sarjoja, vaikka ihan Huippumalli haussa niin näkyikö niissä koskaan kerjuulla olevia ihmisiä?
Losissa niitä kyllä piisaa ja siellä kulkee koko omaisuus kaupan kärryissä.
Sitten JOS halutaan niistä erikseen tehdä ohjelma on se asia erikseen.
Itse en asu teillä siellä, mutta kävin kyllä ostoksilla muutaman kerran vuodessa (ennen) eikä koskaan tullut mitään pahoja tapauksia eteeni, tosin viime keväänä oli niitä romanialaisia joka kulmassa ja kerran joku onneton oli sammunut Ateneumin nurkalle.
Seurasin siitä Raxin pöydästä tapahtumaa eikä sitä kukaan korjannut pois, käänsi se liikaa nauttinut vaan siinä kylkeään.
Siisti on pääkaupunkimme "kuva". Tosin se on varmaan asujalle aivan erilainen.
Tälläinen satunnainen entinen shoppailija näki vaan parhaiten kaupan ikkunat ja ovet mistä rynnistää sisään.
Oi niitä aikoja!
Nyt on kovat ajat edessä ja pudotus Kelan Kuuluisalle Rahalle joten kauan kestää ennenkuin teille sinne Ateneumin nurkille pääsen pitsaa syömään.
Oletko jenkeissä. Vieläkö siellä on sellaisa jotain food stampsi systeemejä köyhille, ja köyhempää kansaa joka elää trailer-house parkeissaan.
...kallista matkustaa esim. Westendiin, joka on Espoota ja vielä kalliimpaa Kauniaisiin. Taitas olla leipäjonot tyhjillään niillä kulmilla, siellä kun ei omasta takaa juuri köyhiä ole ja bussimatkaliput ovat helkkarin kalliita, tiedän mä.
Leipäjonot pitää olla tietenkin siellä, missä on asiakkaat.
Miten olisi jos rakennettaiisiin kaupunki jossa olisi itä Berliinin hinnat ?