Saavat nyt opetella kunnioittamaan suojateitä! Olen maalta kotoisin ja siellä autoilijat ymmärtävät suojateiden merkityksen ja osaavat niitä myös kunnioittaa. Helsingin taksikuskit ajavat kuin mielipuolet hullunkiilto silmissä, pelottaa... jos jalankulkija on astumassa suojatielle silloin ei paineta kaasua: tuostahan vielä ehtii.. ihme touhua Helsingissä. Täytyy vissiin opettaa ne tavoille.
TAKSIKUSKIT HELSINGISSÄ
Mallu
10867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eihän se kivaa oo jos auton alle meinaa jäädä. Itsekin olen maalta ja voin kyllä sanoa, että ei niitä täälläkään kovin kunnioiteta. =(
Mutta takseista voin sen verran sanoa, että niillä on aika homma. Pitää olla asiakkaan luona tarpeeksi nopeasti, ei saa myöhästyä (varsinkin jos joku laiva tms. on lähdössä), ja sit viel voi olla sellasii tosi vittumaisii asiakkaita ku vittuilee ja hokee kuin kallista on.
yrittää opettaa stadilaisille yhtään mitään.Mee kiltisti vaan landelle takaisin tai hyväksy tavat.
>Täytyy vissiin opettaa ne tavoille.
Uskoisin kaikkien pk-seudun muutaman tuhannen taksikuskin nyt vapisevan pelko perseessä.
Mitä jos kuitenkin menisit takaisin
maalle,ei sinua täällä tarvita.
Täytyy vissiin OPETTAA NE TAVOILLE!! HAH-HAH-HAH..ainahan voit yrittää. Parempi vaan painua takas sinne landelle jos noin paljon hirvittää!
miksi menisin maalle takaisin? Eipä kuulkaa kuulu lähiaikojen suunnitelmiin. Mielummin taksikuskit voisivat opetella kunnioittamaan liikennesääntöjä, olisi sitten kuinka kiire tahansa. Jos ajaa esim. jalankulkijan päälle (mielestäni sama asia ajaako päältä vai läheltä piti tilanne), kelpaako selitykseksi:"kun oli niin kiire, asiakas meinasi myöhästyä."
Kyllä ne vielä oppivat. Ihan varmasti.
Missä teidän hyvät perustelut on ? Ettekö ihmiset osaa järjestää hyvää keskustelua. Ensimmäinen kirjoittaa mielipidetekstin, niin tämän jälkeen pitäisi muiden kirjoittaa lisää järkeviä mielipiteitä. Eikä mitään haista vittu landepaukku. Toisaalta teille apinoille on aivan turha alkaa mitään opettaa ;)
Onhan noi melki kaikki hesalaiset samanlaisa kusipäitä, itteensä täynnä!!
siellä ei haluta muuta kuin suoja teitä 5m välein.. saisit turvallisin mielin kävellä autiossa keskustassa mielin määrin eikä kukaan tulisi sinua edes liikennevaloissa yliajamaan.. kun ei siellä ketään asukaan.. maassa maan tavalla eikös niin opettele olemaan stadis tai painu vittuun..
Asiaa puhut Mallu.
Ja nuo vastaukset kertoo aika paljon...
Eli tyhjää on päät täynnä...
"Uhotaan .. puh.. äh.. puh..."
Valitettavasti meitä helsinkiläisiä on moneksi, mutta kyllä aina joskus Helsingissäkin törmää (?) kuskeihin jotka huomioi muutkin.