Erosin jo kaikesta

Ensin ammattiliitosta ja sitten kirkosta, nyt on hyvin vähän "jäsenyyksiä", ne pakolliset mm. pankkitili.

Kenties tulevaisuudessa voi todellakin erota valtiosta, maailma kun yhdentyy.

Tuntuu kuin olisin tietokone joka on päässyt eroon viruksista tai käyttäjä jonka tietokoneessa ei ole viruksia.
4280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kykypuolueen nettisensuurin puolustajista.

Äänestä

et voi erota pakkoverotuksesta, sensuurista, YLE:stä, koululaitoksesta


vain kirkosta voi erota

Äänestä
  • Koululaitokseta, joo, jotain kouluja ihmisen täytyy käydä jotta ei aivan kreationiksi ryhtyisi.

    Olen jo 45-v. ja kouluni käynyt, hyvä niin.

    Rippikoulunkin kävin se kesti peräti 8-kuukautta, iltakoulu tyyppisesti, päivät keskikoulussa illalla riparilla.

    Äänestä

Valtiosta eroaminen kannattaa. Voit leikkiä villiä ja vapaata ihan niin paljon kuin lustaat. Niin pitkään kun valtio ja kaikki jota vastaan kapinoit on ympärillä pitää olosuhteet suotuisina.
Kannattaa miettiä miten käy kun idealismisi mukaan muutkin päättävät erota, yhteiskuntajärjestys romahtaa ja sinulle oikeasti avautuu mistä itestäänselvyyksistä joudut pitämään huolta ihan itse. Voit tulla ryöstetyksi, raiskatuksi tai vaikka syödyksi eikä ketään kiinnosta, ellet satu olemaan jollekin jollain tavalla niin hyödyllinen että sinut säästetään.

Lämmitä itsellesi kuppi kaakaota, ota pari dominokeksiä, lue wikistä anarkokapitalismi ja siitä alalinkit. Rauhoittaa suurimmat tempoilut.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Eroon viruksista kirjoitti:

Ensin ammattiliitosta ja sitten kirkosta, nyt on hyvin vähän "jäsenyyksiä", ne pakolliset mm. pankkitili.

Kenties tulevaisuudessa voi todellakin erota valtiosta, maailma kun yhdentyy.

Tuntuu kuin olisin tietokone joka on päässyt eroon viruksista tai käyttäjä jonka tietokoneessa ei ole viruksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu