Okkultismia?

Onko nykyhelluntailaisuudessa okkultistisia piirteitä?

Jos on, niin mitä ne ovat? Entä mitä sanoo Raamattu?
3173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mutta Helluntaiseurakunnissa joskus vierailee
sellaisia jotka opettavat:

Visualisointia
-Younggi Cho opetti Suomessakin käydessään, että jos mielessään hautoo kuvaa kalliista polkupyörästä, niin Jumalan Pyhä Henki sellaisen toimittaa. Opetus on aivan samaa kuin esim. New Age lehti Ultran sivuilta löytää.

Sisäistä eheytymistä
-Joka perustuu myös Visualisointiin, jossa pyritään palaamaan menneisyyden ikäviin tapahtumiin, muistelemaan niitä ja elämään ne uudelleen, tällä kertaa niin, että tapahtumissa on mukana joku muinoin elänyt pyhimys, enkeli tai Jeesus, jonka vuoksi tapahtuneet tosiasiat eivät tapahdukkaan. Ihminen saa pahan muiston tilalle uuden paremman. (vääriä ja valheellisia muistoja)

Sisäistä eheytymistä voidaan jatkaa kohtuvaiheeseen asti ja toisinaan etenevät aina edelliseen elämäänkin asti. Luulisi kristittyjen jo siinä vaiheessa heräävän kummastelemaan touhua.

Äänestä
  • oman tunnustuksensa mukaan lankesi Antti Tuisku, kun ei mielestään saanut Raamatusta tarvittavaa sisäistä eheytymistä, niin tämä KABBA uskonto sitten syydytti Antti pojan tarpeet. Valintahan on vapaa, että Anttihan sai toki valita,"jumalansa", erehtyi vaan pahankerran , kun hylkäsi taivaan Jumalan ja lankesi , tai hurahti, niikuin lööpit sen tulkitsee, epäjumalan palvelijaksi! Ja hyvin kuulemma oman kertomansa mukaan menee herransa hoidossa!

    Äänestä

>>Onko nykyhelluntailaisuudessa okkultistisia piirteitä?

Jos on, niin mitä ne ovat? Entä mitä sanoo Raamattu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko..? kirjoitti:

Onko nykyhelluntailaisuudessa okkultistisia piirteitä?

Jos on, niin mitä ne ovat? Entä mitä sanoo Raamattu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu