Hei!
Miten pääsisin tutustumaan toimintaanne? Asun Helsingissä ja en ole koskaan oikein uskonut mihinkään. Viimeaikoina on ollut paljon yksinäisyyttä ja haluaisin nyt jotain seuratoimintaa ja kenties löytäisin jotain pysyvää. Mitä pitää osata kun tulee tutustumaan? Entä maksaako paljon?
Miten pääsisin tutustumaan toimintaanne? Asun Helsingissä ja en ole koskaan oikein uskonut mihinkään. Viimeaikoina on ollut paljon yksinäisyyttä ja haluaisin nyt jotain seuratoimintaa ja kenties löytäisin jotain pysyvää. Mitä pitää osata kun tulee tutustumaan? Entä maksaako paljon?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kokoukset ovat täysin ilmaisia, edes kolehtia ei kerätä.
Mitään ei tarvitse osata, kyllä kaikki opetetaan, jos oppilaalla intoa ja yritystä riittää. =)
Jos mielekästä seuratoimintaa haet, niin hakeudu vaikka johonkin urheiluseuraan tai harrastuskerhoon. Aivopesuun perustuva veriuhri-itsemurhakultti Vartiotorni ei ole ihan kevyt harraste.
Pidä itsesi kaukana jehovalaisuudesta!
Etsi jokin oikea ja Raamatun mukainen hengellinen yhteisö ja mene kuuntelemaan aitoa Jumalan sanaa. Sieltä saat apua ja lohdutusta yksinäisyyteesi.
Jehovalaisuus vie sinua harhapolulle. Valitettavasti joudun sanomaan näin.
Valitettavasti sanot noin, kun et tiedä asioista pätkän vertaa.
Kokeile rauhassa vain eri uskontoja ja valitse se mikä parhaiten sinulle sopii. Älä missään tapauksessa kuuntele kaikkien "minun uskonto on oikea ja toisten väärä" - henkilöiden juttuja. Heiltä löytyy kyllä propagandaa kaikille.
Tee valintasi itse ja tutki myös rauhassa JT,n toimintaa. Se on joillekkin, joka haluavat tehdä uskonsa eteen jotain, todella hyvä uskonto muiden ohella. Valtakunnansaleja löytyy kaikista Suomen kylistä ja siellä ei ole mitään osallistumispakkoa tai maksua. Saa mennä ihan omana itsenä ja samoin poistua. Tietysti kohteliaisuutta noudattaen.
Kommentoiden taas viestiäsi, niin ei tämä palsta ole oikea paikka kysellä mitään totuuksia. Täällä on monta kokkia ja monta soppaa. Samoin viestistä ei voi tietää onko se todellista vai pilaa. Mutta kokeillaan kuitenkin.
jehovalaisuus = harhaoppi.
Mikä on sitten oikea oppi? Kuka meistä määrää mikä on oikea oppi?
Annetaan kaikkien itse määrätä oma oppinsa ja päättää onko se oikea. Ei ole teidän päätettävissänne toisten valinta.
helposti ja anonyymisti saat tietoa osoitteesta www.jehovantodistajat.fi
Ihmisten ennakkoluulot ovat luoneet ovilla käyvistä todistajista hullu-imagon, joten nöyryyttä tarvitaan ajattelemaan itse asiaa, eli mitä se Raamattu pitää sisällään.
Tarvitaan paljon aikaa näiden asioiden käsittelyyn... heti alussa on kysymyksiä, jotka tarvitsevat vastauksia, kuten Raamatun luotettavuus - Pitääkö se tieteellisesti ja historiallisesti paikkansa?
Entä evoluutioteoria? Nykyajan vallalla oleva teoria.
Nämä kysymykset vaativat paljon aikaa ja viitsimistä, mutta kyseessä onkin olemassaolomme tarkoituksen löytäminen.
Jehovan todistajien saleille voi vapaasti tulla pelkästään kuuntelemaan Raamatun opetusta.
(ai niin, laskua ei tule - omantunnon mukaan saa lahjoittaa )
Asiallinen ja luonteva neuvo sille, joka haluaa jehovantodistajaksi, maksoi mitä maksoi. Kaikki kriittinen materiaali on tosiaa syytä sysätä syrjään, koska se aiheuttaisi ainoastaan ongelmia Vartiotorniseuran julkaisuja luettaessa. Kultin sisin olemus saattaisi paljastua liian aikaisin.
SUA JÄRJESTÖT KYTTÄÄ ANSOINEEN
SUA SAARNAAJAT AJAA SATIMEEN
MUTTA JOS OTAT JOHTAJAKS JONKUN MUUN
HÄNEN PUOLESTAAN JOUDUT SÄ TAPPELUUN
(Juice Leskinen)
ymmärsitkö?
Järjestöihin kuuluminen saattaa tuntua mukavalta ja antaa sinulle arvonantoa näissä yhteisöissä. Varo siis järjestöjä, olivat ne mitä tahansa liian uskonnollisia tai muuten tunteisiin vetoavia kuppikuntia. Vanhan tuttavani sanoin:
Suora yhteys Jumalaan ja trokarit pois välistä!
vaan, jos olet valmis uskomaan, että sinun tavaroissasi asuu demoneitä. sairasta mun mielestä.
En taida sittenkään uskaltaa ryhtyä moiseen. Täällä sen verran pahoja juttuja saa lukea. En tiedä ovatko tosia, mutta ovat kuitenkin sellaisia, että itse ei kannata kokeilla ovatko tosia. Ehkä valitsen luterilaisen kirkon josta pääsee jumalanpalveluksen jälkeen rauhassa ulos ilman, että joku tulee vetämään hihasta.
jos sinulla on synninhätä ja et tiedä mistä löytäisit sielullesi rauhan, käypä Helsingin Rauhanyhdistyksellä seuroissa. sinne on aivan vapaa pääsy, kaikki ovat tervetulleita. käypä kuuntelemassa yksi saarna. ihan vaikka vain mielenkiinnon vuoksi.
tee, Jeesus on elävä persoona joka toimii tänä päivänä ihmisten keskellä ja auttaa ja antaa rauhan sisimpään kaiken epätoivonkin ja tuskan keskellä. Kysy Jehovan todistajilta uskovatko he tällaiseen Herraan....minulla on ystävä joka on JT eikä hän usko Jeesukseen elävänä persoonana ja pelastajana. Etsiydy sellaiseen seurakuntaan jossa julistetaan ylösnoussutta Kristusta joka antaa synnit anteeksi ja rauhan ja ilon sisällesi.
...pojalla pöksyy. Kuin vain.
Jos kokeilla haluat asioita mitä uskallat voit aloittaa vaiika raitiovaunusta. SE on pelottava paikka.