Lillqvist on sananvapauden puolella

http://www.uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2007/katariina_lillqvist_pirkanmaa.html

"4. Ns. Muhammed-pilakuvat julkaistiin Suomessakin. Tulisiko tämä sallia?
Kyllä, julkaisua ei saa kieltää lailla."


Lillqvist siis seisoo periaatteidensa takana. Toisin kuin Mannerheim -animaation sensurointia toivovat herkkähipiäiset, Lillqvist ei hyväksy mitään sensuuria, kohdistui mahdollisesti loukkaava julkaisu sitten suomalaiseen valtaväestöön tai vähemmistöön.
5164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mutta sen oikea esitysaika ei ole itsenäisyyspäivä jolloin kunnioitetaan suomen itsenäisyyden sankareita. Kaikenlaista sontaakin saa sananvapauden nimissä kasata ja julkaista, mistä tämä homofantasia onkin hyvä esimerkki.

Ja sananvapauden vuoksi minäkin ilmaisen mielipiteeni siitä että kyseinen animaatio on juuri sitä ihteään. Vadillinen höyryävää sontaa ja irstasta fantasiaa suoraan luojansa mielen sopukoista.

On eräänlainen perinne että tällaiset run... mul... lilqvistit tuovat ajoittain sontansa kansan nähtäville. Aivan kuten Jouko Turkan työn jatkajat jotka suorastaan syytivät sen kirjaimellisesti katsojien niskaan.

Äänestä

Mikä on Suomessa varma keino saada huomiota paskalle animaatiolleen ???

Aivan niin. Roolihahmoksi "Homo-Marski"..

Nyt saadaan huomiota,kriitikoiden ja "taiteen"ystävien ylistystä...

Ja kun sitä ollaan seuraavia apurahoja vailla niin niitä ei uskalleta olla myöntämättä ettei se vaan vaikuttaisi kostolta..

Ja viime viikolla kirjailijat syyttivät Nokiaa siitä kun suomi ei "päässyt" Saksan kirjamessujen teemamaaksi...

Olisiko ollut syynä se että suomalaiset kirjailijat ovat paskoja ja kulttuuripiirien "Kaurismäkimäinen Suomikuva" ei yksinkertaisesti kiinnosta !!??

Ehei, eiku Nokia..byhyy...menenpä litkimään punkkua Pispalan hämybaariini ja teen kirjan 2 viikkoa ennen 5 vuotisen apurahan umpeutumista...

Äänestä

Tehdä animaatiofilmiä Mohammedin homosuhteista. Sananvapaudesta on helppo puhua ja sillä pönkittää omia tekeleitään joilla ei ole muuta arvoa kuin kuriositeettina siitä että tällaistakin sontaa se sananvapaus teettää.

Äänestä
  • Miten hän uskaltaa tämänkään jälkeen kulkea ilman burkhaa tai paperipussia päässään. Naama on jo niin monelle tuttu ja kyllä suomalaisissakin on omanlaisiaan äärimuslimeja.

    Äänestä

  • Huh huh huijaa kirjoitti:

    Miten hän uskaltaa tämänkään jälkeen kulkea ilman burkhaa tai paperipussia päässään. Naama on jo niin monelle tuttu ja kyllä suomalaisissakin on omanlaisiaan äärimuslimeja.

    Itse asiassa: ei pidä hullua yllyttää. Onhan tämä "punapää" esiintynyt Muhammed-kuvien julkaisun puolestapuhujana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


näin on kirjoitti:

http://www.uskonnonvapaus.fi/vaalit/eduskunta2007/katariina_lillqvist_pirkanmaa.html

"4. Ns. Muhammed-pilakuvat julkaistiin Suomessakin. Tulisiko tämä sallia?
Kyllä, julkaisua ei saa kieltää lailla."


Lillqvist siis seisoo periaatteidensa takana. Toisin kuin Mannerheim -animaation sensurointia toivovat herkkähipiäiset, Lillqvist ei hyväksy mitään sensuuria, kohdistui mahdollisesti loukkaava julkaisu sitten suomalaiseen valtaväestöön tai vähemmistöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu