uskosta ja luottamuksesta Jumalaan mutta harvemmin, jos koskaan, esille nousee kysymys, uskooko ja luottaako Jumala ihmiseen. Onko ihminen sellainen, että Jumala voi uskoa ja luottaa häneen? Tai, onko uskova ihminen Jumalan silmissä uskottavampi ja luotettavampi kuin ei-uskovainen, esim. vaikkapa suorastaan ateisti?
Uskooko Jumala ihmiseen?
Aina puhutaan
5147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
* Jumalan usko ihmiseen meni Aadamin uskottomuuden myötä, ja ero Jumalasta on todellinen, jokaisen ihmisen kohdalla.
* Nyt kuitenkin on yksi IHMINEN, johon Jumala luottaa yhtä perustelliseesti kuin itseensä, ja Hän on, Jeesus Kristus Jumalan Poika!
* Ja joka Häneen uskoo, saa myös Jumalan luottamuksen Hänessä, ja pysyessään Jeesuksessa, sisäisen tuntemisen kautta, Jumalan usko Jeesuksessa ihmiseen on yhtä luja, kuin Jumalan luottamus Jeesukseen.
>> * Jumalan usko ihmiseen meni Aadamin uskottomuuden myötä,... >>
Kuinka sitten Daavid psalmissa 8:6,7 laulaa: "ja kuitenkin teit hänestä lähes jumal'olennon, sinä seppelöitsit hänet kunnialla ja kirkkaudella; panit hänet hallitsemaan kättesi tekoja, asetit kaikki hänen jalkainsa alle: >> ?
Eikö Daavid tässä näyttäisi puhuvan Jumalan melkoisesta luottamauksesta ihmiseen. Vai viittaako Daavit tässä ihmisen aseman ennen syntiinlankeemusta?
Kaikki uskovaiset katsotaan taivaskelpoisiksi, siis täysin luotettaviksi vain ja ainoastaan Jeesuksen Veren kautta.
"Tai, onko uskova ihminen Jumalan silmissä uskottavampi ja luotettavampi kuin ei-uskovainen, esim. vaikkapa suorastaan ateisti? "
En tiedä mitä Jumala ajattelee,mutta näin ihmisen näkökulmasta katsottuna uskova EI ole sen luotettavampi kuin ateisti.
Ps.Monet uskovat ovat myös mielenterveyspotilaita tai muuten epävakaita."Luottokelpoisuus" ei ole aivan sitä luokkaa kuin terveillä.Moni on saanut karvaasti pettyä,kun on luottanut ns. "hengessä" vaeltaviin mielenterveyspotilaisiin.
Johannes 2
24 "Mutta Jeesus itse ei uskonut itseänsä heille, sentähden että hän tunsi kaikki
25 eikä tarvinnut kenenkään todistusta ihmisestä, sillä hän tiesi itse, mitä ihmisessä on."
Job 14
1 "Ihminen, VAIMOSTA SYNTYNYT, elää vähän aikaa ja on täynnä levottomuutta,
2 kasvaa kuin kukkanen ja lakastuu, pakenee kuin varjo eikä pysy.
3 Ja sellaista sinä pidät silmällä ja viet minut käymään oikeutta kanssasi!
4 Syntyisikö saastaisesta puhdasta? Ei yhden yhtäkään."