Auttakaa miestä hädässä...

Olen melkein nelikymppinen mies. Työt ovat vieneet minua sinne tänne suomenmaata ja maailmaakin on tullut nähtyä.

Olen kunnollinen mies. Vaimoni kanssa olen ollut naimisissa 12 vuotta ja elämämme on ollut upeaa, ennenkuin...

Vaimoni kuoli puoli vuotta sitten, elämä hajosi ja nyt ennen niin kunnollinen perheenisä on juonut 3 viikkoa ( ennen join noin kerran kuussa ).. Sattuu.. On todella vaikeaa puhua kenenkään kanssa ja kaveriden keskuudessa puhun ainoastaan työasioista. On aina ollut vaikeaa avautua muille kuin omalle rakkaalle. Kaverit ovat jääneet hyviksi tutuiksi maalle muuttaessani itse kaupunkiin.

Olen maksanut veroina paljon kirkolle ja kysyisinkin, onkohan yleensä seurakunnissa joku, jolle voisi mennä juttelemaan? Soitin omaan seurakuntaani ja eivät osanneet auttaa minua..? En koe tarvitsevani kuin jonkun, jolle avautua, kuten katolilaiset, mutta psykologille minua ei saa. Työt kuitenkin hoidan niinkuin ennenkin, mutta nyt vain ainoastaan niin ja näin saadakseni asiat unohtumaan.
10576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

jää se kasvu mikä kärsimyksestä seuraa saamatta ja kärsimys vain kasvaa. Lue Raamattua ja on paljon hyviä hengellisiä kirjoja, David Wilkerson on mestari käsittelemään kärsimystä, hänen saarnojaan voit lukea suomennettuna täältä:

http://www.tscpulpitseries.org/finnish.html

Äänestä

Jos Luterilaisessa kirkossa ei paikkakunnallasi löydy sopivaa henkilöä, niin kysäiseppä Helluntaiseurakunnasta, sinne on ohjautunut henkilöitä jotka ovat kokeneet samankaltaisia elämänvaiheita.

Eikä psykologikaan niin kauhean huono vaihtoehto ole,mutta voi olla ettei hänellä ole vastauksia kaikkiin kysymyksiisi.

Äänestä

Heb. 2: 18 Sillä sentähden, että hän itse on kärsinyt ja ollut kiusattu, voi hän kiusattuja auttaa.

Äänestä

perheenisäksi, joten jäikö sinulle äidittömiä lapsia?
Huolehditko heistä hyvin? He ovat menettäneet enemmän kuin sinä.

Äänestä
  • Ihminen tarvitsee voimia , jotta voi tukea muita.
    Hienosti kyllä toit lapsiasian esille. Niin se on, kuten sanoit.

    Silti pitää muistaa, että ihmisen pitää ensin korjata itsensä, jotta voi ehjänä olla muiden kanssa.

    Juominen pitää saada pois, sillä se tuhoaa miehen ja kaiken.
    Juominen oli suurin tappaja maassamme viimevuonna.

    Äänestä

Ei kannata mennä noihin helluntaiseurakuntiin. Niissä voi joutua helposti lain alle. Esim. Wilkerson kieltää perisynnin.

Pappien pitäisi olla valmiita kuuntelemaan ja opastamaan Jumalan sanalla. Mutta yhä useammat papit vieraantuvat kauas sanasta.

Voit kokeilla monia näistä papeista myös!
http://www.luthersaatio.com
ja sieltä kokeile joitakin työntekijöistä. Kannattaa kokeilla! Älä luovuta!

Yksi varma tapaus on myös! Jos löydät hänen nimensä nrotiedustelusta. Soita rohkeasti: Eero Kaumi. (Paikkakuntatieto muistaakseni Taalintehdas.) Kerro, että olen pyytänyt ottamaan häneen yhteyttä (mainitse esim. Luther-säätiö). Hän on ollut viinan orjuudessa vuosikymmeniä sitten ja on ollut pitkään, vuosikymmeniä, raitis luterilainen. Myös Raamatun oppien suhteen. (Esim. uudestikastajien opit eivät ole raittiita.)
Hän on kirjoittanut kirjankin alkoholismiaikaansa liittyen: Eero Kaumi: Minä elän! Hänen joitakin saarnojaankin on kuunneltavissa, Luther-säätiön sivuilla pari. Hän on toiminut paljon myös SLEY:ssä. SLEY:stäkin kannattaa muuten etsiä yhteystietoja esim. papeista.

Rohkaisen vielä yrittämään! Vaikka useammalta taholta. On paljon, että olet uskaltanut jo yrittää! Sinun on suorastaan pakko jatkaa avun etsimistä. Kyllä päteviä kristittyjä löytyy! Jatka yrittämistä. Vaikka saisit jonkun kiinni, niin ota yhteyttä vielä toisiinkin!

Kannattaa muistaa, ettei kaikista seurakunnista löydä päteviä henkilöitä. Itseasiassa kirkossa on kriisi Jumalan sanasta luopumisen suhteen. Mistä löytääkään kirkossa apua, jos Raamatun sana on siellä hukassa? Eri puolilla kuitenkin on hyviäkin pappeja.

Mihinköhän muualle voisi vielä yrittää ottaa yhteyttä. Katsotaan jos löydän vielä eri pappeja eri seurakunnista.

Luotettavia maallikoita löyty myös täältä: Suomen ev.lut. Todistajaseura. Vilkaisepa heidän lehteään netistä!
http://www.nic.fi/~aahola/Todistajaseura.htm
Kokeile ottaa johonkin heistä yhteyttä, esim. Olavi Niemistöön. (Netistä ladattavissa lehdissä toimitus, sieltä yhteystiedot.)

Äänestä
  • Voisinkohan minä auttaa. Missä päin asut? Rukoilen puolestasi ainakin että selviäisit.Älä tee itsellesi mitään pahaa.
    Jeesus rakastaa sinua ja antaa syntisi anteeksi, kun uskot Häneen. Lahjoittaa sinulle uuden elämän, uuden vaimon jne.

    Äänestä

  • David Wilkersonista minulla ei ole pahaa sanottavaa, itse olen saanut paljon Wilkersonin teksteistä. Juuri tuommoisia saarnaajia nykyään tarvitaan, jotka sanovat synnin synniksi. Jos sitä jotkut kutsuvat lakihenkiseksi se on heidän ongelmansa. Päinvastoin ongelmissa näistä ihmismielistelijöistä ja pelkän armon ilman parannuksentekoa tyrkyttäjistä on vähemmän hyötyä kuin Nana-namin sanoin hyttysen pierusta.

    Äänestä

Älä juo, ei se tuo vaimoasi takaisin. Et myöskään tarvitse mitään pappeja surusi käsittelemiseen. Tuolla terveys keskustelussa on sopiva kuolema ja suru-palsta sinulle. Siellä asiasi saa parempia vastineita kuin täällä. Yleensä usko Jumalaan antaa voimia.

Äänestä
  • Usko Jumalaan antaa voimia.
    Kun pystyy luottamaan Jumalaan, niin asiat ovat jo paremmin.
    Käsitykseni mukaan vain sitä kautta voi tajuta juomiset turhuuden, asioiden merkityksen ja löytämään tasapainon elämään.Tämän jälkeen jopa elää onnellisesti elämäänsä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Please. kirjoitti:

Olen melkein nelikymppinen mies. Työt ovat vieneet minua sinne tänne suomenmaata ja maailmaakin on tullut nähtyä.

Olen kunnollinen mies. Vaimoni kanssa olen ollut naimisissa 12 vuotta ja elämämme on ollut upeaa, ennenkuin...

Vaimoni kuoli puoli vuotta sitten, elämä hajosi ja nyt ennen niin kunnollinen perheenisä on juonut 3 viikkoa ( ennen join noin kerran kuussa ).. Sattuu.. On todella vaikeaa puhua kenenkään kanssa ja kaveriden keskuudessa puhun ainoastaan työasioista. On aina ollut vaikeaa avautua muille kuin omalle rakkaalle. Kaverit ovat jääneet hyviksi tutuiksi maalle muuttaessani itse kaupunkiin.

Olen maksanut veroina paljon kirkolle ja kysyisinkin, onkohan yleensä seurakunnissa joku, jolle voisi mennä juttelemaan? Soitin omaan seurakuntaani ja eivät osanneet auttaa minua..? En koe tarvitsevani kuin jonkun, jolle avautua, kuten katolilaiset, mutta psykologille minua ei saa. Työt kuitenkin hoidan niinkuin ennenkin, mutta nyt vain ainoastaan niin ja näin saadakseni asiat unohtumaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu