Suorat sanat autokaupasta

Pari kaunista sanaa Suomen terveistä automarkkinoista.

Vuodenvaihteessa hehkutettiin jopa valtakunnan tv-uutisissa, että erityisesti 10 vuotta vanhojen henkilöautojen hinnat tulevat laskemaan äkkiä ja tuntuvasti.

Meneppä ostamaan 10 vuoden ikäinen Toyota Yaris. Se maksaa enemmän kuin vuosi sitten. Kilometrit on kasvaneet ja hinta noussut. Niin liikkeissä kuin yksityisellä. Yariksen tuntien voin sitä paitsi sanoa, ettei se ole mikään tekniikan ihme autoksi.

On myös autoja, jotka tosiaan ovat halventuneet. Nimittäin vanhat taksit ja muut yli 300 tkm eli loppuun ajetut isokulutteiset lahnat. Niitä enää harva haluaa ja silti hintaa on vähän ajetun pikkuauton verran. Niidenkin hinnanlaskuun ainoa syy on polttoaineiden hinnannousu. Halpa ostohinta tosin houkuttelee nuoria kuskeja valitsemaan tällaisen saastepilveä perässään vetävän aikapommin.

Saksan tuontiliikkeissä ei enää liiemmin oven saranat kulu. Maanantai-iltana autorivit kiilsivät tyhjissä valohalleissa. Vielä kesällä niissä käyskenteli ostavia asiakkaita. Nyt ei enää kelpaa varusteltu jahreswagen, vaan jokaisen työssäkäyvän kuluttajan pitää saada tuoretta kärryä alle. Mutta entinen olisi se liike, joka kysynnän taantuessa laskee hintoja. Hintoja nostetaan, jotta yhdestä hyvästä kaupasta saadaan kuitattua tekemättä jääneiden kauppojen menetetyt katteet.

Halvat autot viedään konteissa Afrikkaan. Osa kokonaisina, toiset osiksi purettuina ja vanhoihin Hiaceihin pakattuina. Hiacen ostoilmoituksia on paikallislehtien palstat pullollaan. Sellaisen jos tavallinen tallaaja vielä haluaa, saa maksaa yhtä paljon kuin käytetystä Yariksesta. Romuautojen kierrätys toimii Suomessa loistavasti. Ekologisuus vaan toteutuu eri tavalla kuin Hallitus sen suunnitteli. Vanha ja saastuttava kalusto toki poistuu Suomen liikenteestä, mutta se saa uuden ja pitkän elämän Afrikassa. Suoraan sanottuna ilmasto-ongelmat vain kasataan eri mantereelle. Ja luullaan, ettei me hengitetä sitä samaa ilmaa. Suomalainen tuntee ilmastovelvoitteensa täytetyksi, kun maksaa energiasta korkeampaa veroa eli bensasta 1,40 e/litra. Valtio ja valtionyhtiöiden johto rikastuu, mutta ilmasto ja ekologisuus ei hyödy pätkän vertaa. Paperille piirretyt suunnitelmat on yhä kauempana käytännöstä. Pääasia että vanhoja autoja poistuu rekisteristä ja EU:n direktiivit on muodollisesti täytetty.

Tietääkö yksikään Valtion virkamies, miten asiat täällä todella toimii? Autokaupan edustajilla on omat yhteytensä päätöksentekokoneistoon ja ajoneuvojen verotusta on useaan otteeseen rukattu autokaupan tuloskehitystä parantavaan suuntaan. Muodollisesti kaikki on niin kunnossa, ettei kukaan pysty lakipykälillä osoittamaan minkään asian olevan pielessä. Vaan heti kun oikeusministerin auto varastetaan, kadonneen rekisteriotteen uusimiselle säädetään kahden vuorokauden karenssiaika. Näin auton omistaja ehtii ilmoittaa peltilehmänsä kadonneeksi, ennen kuin varas pystyy rekisteröimään sen. Se on tärkeää lainsäädäntöä se. Vaan onko Valtion virkamies koskaan kokeillut laittaa vanhaa autoaan myyntiin nettiin? Mitenkäs suu pannaan, kun auto ei päädykkään veronmaksajan käyttöön tai viralliseen romuttamoon, vaan lähtee kontissa Afrikkaan? Katsotaanko hampaattomina vierestä; sinne ne meni ensin työpaikat, miksei siis saastuttavat autotkin.

Autokauppiaille vanhojen romujen maastavienti on mannaa. Ei enää tarvitse seisottaa rotiskoja takapihan tukkona, vaan voi luoda kysyntää kalliimmilla vehkeillä. Ei ole kenenkään intressissä estää romuautojen maastavientiä. Tässä olisi vihreille hyvä vaaliteema.

Kirjoittajalle herää kysymys; Miksi valitan, mikä nyppii? Vastaan itselleni. Nyppii se, että lupauksista huolimatta käytettyjen autojen hinnat eivät ole laskeneet pätkääkään. Nyppii se, että perkeleen kalliista bensasta huolimatta saasteet ei ole vähentyneet eivätkä vähenny. Vielä viimeiseksi nyppii se, ettei ketään kiinnosta miten pitkälle täällä verottajan ja muiden välistävetäjien koura käy yksityisellä kukkarolla. Jokaisella on oma intressi, mutta ei minkäänlaista yhteishenkeä. Laitetaan asiat paperilla kuntoon ja tehdään kaikki mitä ei erikseen kielletä. Se on sitä yhteiskuntavastuuta ja rehtiä liiketoimintaa.
213648
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Siinä oli runsaasti harkittua tekstiä.

Vielä olisin suonut mainittavan Suomessa vallassa olevan autokartellin haittapuolet: pieni Autontuojat Ry:n klikki pääsee määräämään niin käytettyjen kuin uutenakin yksityisesti maahantuotujen autojen verot!

Äänestä

"Laitetaan asiat paperilla kuntoon ja tehdään kaikki mitä ei erikseen kielletä. Se on sitä yhteiskuntavastuuta ja rehtiä liiketoimintaa."
Näinhän menettelee meidän päättäjien ja suomiautokauppiaiden epäpyhä allianssi. Me autoa tarvitsevat ja veroja maksavat vain maksamme! Valitettavsti olemme liian heterogeninen ja vain omaan napaan tuijottava porukka. Siksi meitä on niin helppo viedä kuin pässiä narussa.

Äänestä

...että erityisesti 10 vuotiaat henkilöautot tulisivat halpenemaan. Päinvastoin, mitä vanhempi auto, sen vähemmän veromuutos vaikuttaa hintaan.

Eniten hinnat laskivat uudehkoissa käytetyissä.

Otappa asioista selvää ennen kuin kirjoittelet!

Äänestä
  • Huomasithan, että alkuperäinen kirjoittaja viittasi tv-uutisissa kerrottuun tietoon hintojen laskusta. Mikä sinun tietolähteesi oli?

    Äänestä

  • Mutta markkinatalouden oppien mukaan, jos uudempi auto maksaa n% vähemmän ei vanhempaa saa enää myytyä vanhalla hinnalla, koska kuluttaja ottaa mieluummin sen uudemman, joka on entistä lähempänä vanhan (ylihintaista) hintaa. Näin ollen uudempien hinnanalennuksen on väistämättä johdettava myös vanhempien koslien hinnanalennukseen, on mielenkiintoista nähdä millä aikajänteellä se tapahtuu - kestävätkö kuluvan vuoden autokaupan talousluvut ylihintaisia vanhoja vaihtoautoja???

    Äänestä

  • hinnat meillä ovat osittain jo saksan hintoja alhaisemmat vaikka niissä on vielä veroa jäljellä. Onneksi saksasta löytää vieläkin vanhoja jotka ovat aidosti hyviä eivätkä elektroniikaltaan niin kehittyneitä ettei niille voi itse enää mitään tehdä.

    Äänestä

  • pitäisi vaikuttaa vanhojen kotteroiden hintoihin suoraan.

    Äänestä

eiköhän monen mallin hinta ole tullut nimenomaan alaspäin. harvassa ovat nämä joiden hinta noussust.

ja hiukan ohi varsinaisen aiheen:

juuri yaris ei koska nuo vanhemmat ovat niitä
japanilaisia ikiliikkujia.

se miksi ne maksavat kohtuuttomasti:

niille on enemmän ostajia kuin halukkaita myyjiä:
luotettava,halpa ajaa, halpa ylläpitää,
eli paikasta a paikkaan b siirtymiin ideaalipeli.

ostapa joku muu samanikäinen, siis se jonka hinta on tippunut eniten, niin:
saattaa olla mukava ja katu-uskottava
saattaa myös vaatia kalliita korjauksia
saattaa myös olla bensasyöppö
jne.

ihan kymmenenvuotiaita ei vielä taida löytyä ?

mitä sen 1999-2000 mallisen yariksen sitten pitäisi mielestäsi maksaa ? tonni, kaksi ?

tuskin kukaan sillä luopuu toimivasta ikiliikkujasta ?
johan se menee sen väärän merkin ikkunanostinremonttiin.

Äänestä
  • Aloittajan kertomuksen luettuani jäi villakoiran ydin hieman hakuseen.
    Ei ne Yarikset kalliimmaksi ole tulleet, se on varma, mutta ne pitävät hyvin hintansa suhteessa moniin muihin.

    Äänestä

Alkuperäinen kirjoitta esitti: "Kirjoittajalle herää kysymys; Miksi valitan, mikä nyppii? Vastaan itselleni. Nyppii se, että lupauksista huolimatta käytettyjen autojen hinnat eivät ole laskeneet pätkääkään."

Oletko käynyt tarjoamassa vanhaa autoasi vaihdossa? Kokeile, niin huomaat, että hinnat ovat laskeneet ja roimasti.

Äänestä
  • Nyt oli kyse autoliikkeiden MYYNTIhinnoista, ei OSTOhinnoista (vaihtohyvitys)

    Äänestä

Hauskaa luettavaa, tosin heti "ensi metreiltä" täyttä puutaheinää... Näytä minulle 10v vanha yaris, niin minä näytän sulle närhen munat! Yaris tuli markkinoille 1999, vielä ei sentään olla 2009 vuodessa... Toki ymmärrän pointtisi, mutta yaris on vaan ihan hiton hyvä auto ja siksi arvostettu! Eipä ole vaimon yarikseen tavinnut polttimoa kummempaa vaihtaa, mittarissa nyt 85tkm ja vm. -01 1.5 TS malli... Kyllä minäkin tuolla mielellään ajelen kun vaimo tarvitsee jostain syystä minun autoa (isompaa maasturia)!
Ei tietenkään voida sanoa että kaikkien autojen hinnat laskee, markkinat määräävät autojen hinnat, ei myyjät! Eli halutut autot ei varmaankaan juuri ole laskeneet, taas paljon ajetut ja muuten epäkurantit ovat laskeneet paljonkin!

Äänestä
  • Tässä on kulunut vasta kaksi kuukautta uudesta veromuutoksesta. Eivät ne hinnat tosiaan ole vielä laskeneet, olen itsekin päivittäin seurannut tiettyjä automerkkejä ja -malleja (vm. 95 - 00) ja siis niiden hintakehitystä.

    Pyyntihinnat (ilmoitushinnat) ovat siis kovat, en tiedä millä sitten lähtisi jos alkaisi järjestyksessä soittelemaan ja kyselemään tai lähtisi liikkeisiin tinkaamaan.

    Mutta tosiaan, jahka kevät lähtee käyntiin parin kuukauden kuluttua, niin alkavat autokaupassa ovet käydä. Pakko on käytettyjen kohdalla hintojen (myös pyyntihintojen) tulla alaspäin, koska autokauppoihin virtaa vaihtoautoja kasapäin lisää entisten varastojen lisäksi.

    Ne jotka yrittävät sitten paremmalla hinnalla myydä yksityisesti nettiauto.comissa vanhaa kärryään ensin pois, joutuvat pudottamaan hintatasoa jos aikovat saada tosissaan kauppoja aikaiseksi.

    Tällä hetkellä kun katselee nettiauto.comin pyyntihintoja, niin välillä on kuolla nauruun kun ei voi silmiään uskoa!!!

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Tässä on kulunut vasta kaksi kuukautta uudesta veromuutoksesta. Eivät ne hinnat tosiaan ole vielä laskeneet, olen itsekin päivittäin seurannut tiettyjä automerkkejä ja -malleja (vm. 95 - 00) ja siis niiden hintakehitystä.

    Pyyntihinnat (ilmoitushinnat) ovat siis kovat, en tiedä millä sitten lähtisi jos alkaisi järjestyksessä soittelemaan ja kyselemään tai lähtisi liikkeisiin tinkaamaan.

    Mutta tosiaan, jahka kevät lähtee käyntiin parin kuukauden kuluttua, niin alkavat autokaupassa ovet käydä. Pakko on käytettyjen kohdalla hintojen (myös pyyntihintojen) tulla alaspäin, koska autokauppoihin virtaa vaihtoautoja kasapäin lisää entisten varastojen lisäksi.

    Ne jotka yrittävät sitten paremmalla hinnalla myydä yksityisesti nettiauto.comissa vanhaa kärryään ensin pois, joutuvat pudottamaan hintatasoa jos aikovat saada tosissaan kauppoja aikaiseksi.

    Tällä hetkellä kun katselee nettiauto.comin pyyntihintoja, niin välillä on kuolla nauruun kun ei voi silmiään uskoa!!!

    Ei ne noin vanhoissa (-95 - 00) mihinkään muutukaan. Suurin muutos tulee alle 5 vuotiaissa, joissa hinta ropsahtaa oikein kunnolla. Nykyään voi pitää nyrkkisääntönä sitä, että 3 vuotiaan auton arvo on 50% vastaavan uuden hinnasta. Se on kylmää kyytiä se!

    Äänestä

  • poppajoe kirjoitti:

    Ei ne noin vanhoissa (-95 - 00) mihinkään muutukaan. Suurin muutos tulee alle 5 vuotiaissa, joissa hinta ropsahtaa oikein kunnolla. Nykyään voi pitää nyrkkisääntönä sitä, että 3 vuotiaan auton arvo on 50% vastaavan uuden hinnasta. Se on kylmää kyytiä se!

    50% kolmessa vuodessa on itse asiassa jopa alakanttiin, tuota kyytiä oli jo kolmisen vuotta sitten tarjolla.
    Ota huomioon, että pyyntihinta ei ole sama kuin toteutunut kauppahinta eikä etenkään mitä liike tarjoaa vaihdossa käytetystä.
    Kyllä tuon hintamuutoksen jäljet näkyvät ennen pitkää myös ikälopuissa autoissa (...-2000), kuka viitsii ostaa jonkun vaikkapa 98 mallisen kun vm -02 hintaan ei ole lisähintaa kuin tonni tai pari.

    Äänestä

  • poppajoe kirjoitti:

    Ei ne noin vanhoissa (-95 - 00) mihinkään muutukaan. Suurin muutos tulee alle 5 vuotiaissa, joissa hinta ropsahtaa oikein kunnolla. Nykyään voi pitää nyrkkisääntönä sitä, että 3 vuotiaan auton arvo on 50% vastaavan uuden hinnasta. Se on kylmää kyytiä se!

    Varmaan tuohon 3 v / 50% arvonalennukseen ollaan menossa, ellei jo mentykin.

    Jonkin verran poikkeusta tuohon sääntöön tulee siitä, minkä automallin on aikoinaan hankkinut ja josta siis nyt 3 v käytön jälkeen haluaa päästä eroon vaihtamalla uuteen. Eri malleilla ja merkeillä on eroa haluttavuudessa ja se näkyy jotenkin vaihdokin arvon määrityksessä. Esim. vähäruokainen tuoreehko keskikokoinen diesel on edelleenkin säilyttänyt arvonsa siedettävän hyvin moneen muuhun verrattuna. Olkoonkin, että uusien vastaavien hinta on tippunut veromuutoksen vuoksi n. 15%, niin silti vanhastakin hyvitetään melko hyvin.

    Oma esimerkki: Skoda Octavia II DSG, 1,9 tdi vm '05 ajettu n. 80 tkm. Uusi maksoi aikoinaan n. 32,2 ke (auton hinta toim.kuluin ilman lisävarusteita, joita ei kannata paljon laskea käytetyn arvoon enää mukaan, niitten arvo uutena oli jotain pari tonnia, by the way), nyt siitä sain 20,2 ke vaihdossa uuteen VW konsernin tuotteeseen (about 30 ke auto) -> arvonalenema siis luokkaa 37% (ja jos huomioidaan ne lisävarusteet, niin arvonalenema n. 41%).

    Sanotaan, että ei kannattaisi paljon prosentteja laskeskella vaan väliraha on se joka ratkaisee. No, jokainen laskee tavallaan, tosihan on se että lompsasta lähtevä rahamäärä on kuitenkin se konkreettisin ilmentymä autokaupan kassalta lähtiessä.. ;=) Välirahan määrä ei nähdäkseni juurikaan ole muuttunut veromuutoksen takia, ainakaan n. 3 vuotiasta uuteen suunnilleen samanlaiseen vaihdettaessa.

    Äänestä

  • haluttavuudesta kirjoitti:

    Varmaan tuohon 3 v / 50% arvonalennukseen ollaan menossa, ellei jo mentykin.

    Jonkin verran poikkeusta tuohon sääntöön tulee siitä, minkä automallin on aikoinaan hankkinut ja josta siis nyt 3 v käytön jälkeen haluaa päästä eroon vaihtamalla uuteen. Eri malleilla ja merkeillä on eroa haluttavuudessa ja se näkyy jotenkin vaihdokin arvon määrityksessä. Esim. vähäruokainen tuoreehko keskikokoinen diesel on edelleenkin säilyttänyt arvonsa siedettävän hyvin moneen muuhun verrattuna. Olkoonkin, että uusien vastaavien hinta on tippunut veromuutoksen vuoksi n. 15%, niin silti vanhastakin hyvitetään melko hyvin.

    Oma esimerkki: Skoda Octavia II DSG, 1,9 tdi vm '05 ajettu n. 80 tkm. Uusi maksoi aikoinaan n. 32,2 ke (auton hinta toim.kuluin ilman lisävarusteita, joita ei kannata paljon laskea käytetyn arvoon enää mukaan, niitten arvo uutena oli jotain pari tonnia, by the way), nyt siitä sain 20,2 ke vaihdossa uuteen VW konsernin tuotteeseen (about 30 ke auto) -> arvonalenema siis luokkaa 37% (ja jos huomioidaan ne lisävarusteet, niin arvonalenema n. 41%).

    Sanotaan, että ei kannattaisi paljon prosentteja laskeskella vaan väliraha on se joka ratkaisee. No, jokainen laskee tavallaan, tosihan on se että lompsasta lähtevä rahamäärä on kuitenkin se konkreettisin ilmentymä autokaupan kassalta lähtiessä.. ;=) Välirahan määrä ei nähdäkseni juurikaan ole muuttunut veromuutoksen takia, ainakaan n. 3 vuotiasta uuteen suunnilleen samanlaiseen vaihdettaessa.

    Octavia diesel on yksi parhaiten hintansa pitävistä autoista. Unohdit yhden asian laskussasi. Hyvityshintasi oli 20,2 ke mutta ilman vaihtoautoa saisit uuden n.7% alennuksella eli alennus on 2,1 ke. Todellinen autosi hyvitys oli siis 18,1 ke eli lähellä 50% ollaan.

    Äänestä

  • poppajoe kirjoitti:

    Octavia diesel on yksi parhaiten hintansa pitävistä autoista. Unohdit yhden asian laskussasi. Hyvityshintasi oli 20,2 ke mutta ilman vaihtoautoa saisit uuden n.7% alennuksella eli alennus on 2,1 ke. Todellinen autosi hyvitys oli siis 18,1 ke eli lähellä 50% ollaan.

    Tuo on osittain totta. Sikäli osittain, että tuon kät.alen saamiseksi olisi oma myytävä ensin itse alta pois ja siitä tulee kustannuksia (markkinointi, oman ajan tuhraantuminen), sekä jonkin verran myös riskiä (yksityiselle myyminen). Sekä se ongelma, että jos myyt ensin oman pois, niin milläs ajelet sen 3 kk joka on uuden auton toimitusaika?

    Ja vielä, minun tapauksessani, en usko että olisin 7 pinnaa saanut suoralla ostolla siitä minkä ostin (eräänlainen tarjousmalli, nääs), ehkä kuitenkin 3-5 %.

    Yhtä kaikki, auton ostaminen ja pitäminen on hemmetin kallista edelleenkin ja jatkossa sen pitämisestä ja käyttämisestä rokotetaan entistä enempi. On vain hyväksyttävä se arvon nopea aleneminen tai sitten ajeltava vanhemmalla räähkällä ja hyväksyttävä siihen liityvät probleemit. Auton arvon aleneminen on nähtävä kustannuksena, jonka joutuu maksamaan sen auton käyttöarvosta, siitä että se on aina tarvittaessa käytettävissä ja sillä on mukava ajaa.

    Äänestä

  • mutta ei ihan kirjoitti:

    Tuo on osittain totta. Sikäli osittain, että tuon kät.alen saamiseksi olisi oma myytävä ensin itse alta pois ja siitä tulee kustannuksia (markkinointi, oman ajan tuhraantuminen), sekä jonkin verran myös riskiä (yksityiselle myyminen). Sekä se ongelma, että jos myyt ensin oman pois, niin milläs ajelet sen 3 kk joka on uuden auton toimitusaika?

    Ja vielä, minun tapauksessani, en usko että olisin 7 pinnaa saanut suoralla ostolla siitä minkä ostin (eräänlainen tarjousmalli, nääs), ehkä kuitenkin 3-5 %.

    Yhtä kaikki, auton ostaminen ja pitäminen on hemmetin kallista edelleenkin ja jatkossa sen pitämisestä ja käyttämisestä rokotetaan entistä enempi. On vain hyväksyttävä se arvon nopea aleneminen tai sitten ajeltava vanhemmalla räähkällä ja hyväksyttävä siihen liityvät probleemit. Auton arvon aleneminen on nähtävä kustannuksena, jonka joutuu maksamaan sen auton käyttöarvosta, siitä että se on aina tarvittaessa käytettävissä ja sillä on mukava ajaa.

    Työpaikan kautta liisaaminen on nyt järkevää. Dieselvero menee omistajan (firman) kautta ja arvonalenemasta ei tarvitse välittää.

    Äänestä

  • haluttavuudesta kirjoitti:

    Varmaan tuohon 3 v / 50% arvonalennukseen ollaan menossa, ellei jo mentykin.

    Jonkin verran poikkeusta tuohon sääntöön tulee siitä, minkä automallin on aikoinaan hankkinut ja josta siis nyt 3 v käytön jälkeen haluaa päästä eroon vaihtamalla uuteen. Eri malleilla ja merkeillä on eroa haluttavuudessa ja se näkyy jotenkin vaihdokin arvon määrityksessä. Esim. vähäruokainen tuoreehko keskikokoinen diesel on edelleenkin säilyttänyt arvonsa siedettävän hyvin moneen muuhun verrattuna. Olkoonkin, että uusien vastaavien hinta on tippunut veromuutoksen vuoksi n. 15%, niin silti vanhastakin hyvitetään melko hyvin.

    Oma esimerkki: Skoda Octavia II DSG, 1,9 tdi vm '05 ajettu n. 80 tkm. Uusi maksoi aikoinaan n. 32,2 ke (auton hinta toim.kuluin ilman lisävarusteita, joita ei kannata paljon laskea käytetyn arvoon enää mukaan, niitten arvo uutena oli jotain pari tonnia, by the way), nyt siitä sain 20,2 ke vaihdossa uuteen VW konsernin tuotteeseen (about 30 ke auto) -> arvonalenema siis luokkaa 37% (ja jos huomioidaan ne lisävarusteet, niin arvonalenema n. 41%).

    Sanotaan, että ei kannattaisi paljon prosentteja laskeskella vaan väliraha on se joka ratkaisee. No, jokainen laskee tavallaan, tosihan on se että lompsasta lähtevä rahamäärä on kuitenkin se konkreettisin ilmentymä autokaupan kassalta lähtiessä.. ;=) Välirahan määrä ei nähdäkseni juurikaan ole muuttunut veromuutoksen takia, ainakaan n. 3 vuotiasta uuteen suunnilleen samanlaiseen vaihdettaessa.

    on ke? Ei suomessa ole tuommoista yksikköä.

    Äänestä

  • tuhatta euroa kirjoitti:

    on ke? Ei suomessa ole tuommoista yksikköä.

    ke = kiloeuro = 1000 e

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_7195283 kirjoitti:

Pari kaunista sanaa Suomen terveistä automarkkinoista.

Vuodenvaihteessa hehkutettiin jopa valtakunnan tv-uutisissa, että erityisesti 10 vuotta vanhojen henkilöautojen hinnat tulevat laskemaan äkkiä ja tuntuvasti.

Meneppä ostamaan 10 vuoden ikäinen Toyota Yaris. Se maksaa enemmän kuin vuosi sitten. Kilometrit on kasvaneet ja hinta noussut. Niin liikkeissä kuin yksityisellä. Yariksen tuntien voin sitä paitsi sanoa, ettei se ole mikään tekniikan ihme autoksi.

On myös autoja, jotka tosiaan ovat halventuneet. Nimittäin vanhat taksit ja muut yli 300 tkm eli loppuun ajetut isokulutteiset lahnat. Niitä enää harva haluaa ja silti hintaa on vähän ajetun pikkuauton verran. Niidenkin hinnanlaskuun ainoa syy on polttoaineiden hinnannousu. Halpa ostohinta tosin houkuttelee nuoria kuskeja valitsemaan tällaisen saastepilveä perässään vetävän aikapommin.

Saksan tuontiliikkeissä ei enää liiemmin oven saranat kulu. Maanantai-iltana autorivit kiilsivät tyhjissä valohalleissa. Vielä kesällä niissä käyskenteli ostavia asiakkaita. Nyt ei enää kelpaa varusteltu jahreswagen, vaan jokaisen työssäkäyvän kuluttajan pitää saada tuoretta kärryä alle. Mutta entinen olisi se liike, joka kysynnän taantuessa laskee hintoja. Hintoja nostetaan, jotta yhdestä hyvästä kaupasta saadaan kuitattua tekemättä jääneiden kauppojen menetetyt katteet.

Halvat autot viedään konteissa Afrikkaan. Osa kokonaisina, toiset osiksi purettuina ja vanhoihin Hiaceihin pakattuina. Hiacen ostoilmoituksia on paikallislehtien palstat pullollaan. Sellaisen jos tavallinen tallaaja vielä haluaa, saa maksaa yhtä paljon kuin käytetystä Yariksesta. Romuautojen kierrätys toimii Suomessa loistavasti. Ekologisuus vaan toteutuu eri tavalla kuin Hallitus sen suunnitteli. Vanha ja saastuttava kalusto toki poistuu Suomen liikenteestä, mutta se saa uuden ja pitkän elämän Afrikassa. Suoraan sanottuna ilmasto-ongelmat vain kasataan eri mantereelle. Ja luullaan, ettei me hengitetä sitä samaa ilmaa. Suomalainen tuntee ilmastovelvoitteensa täytetyksi, kun maksaa energiasta korkeampaa veroa eli bensasta 1,40 e/litra. Valtio ja valtionyhtiöiden johto rikastuu, mutta ilmasto ja ekologisuus ei hyödy pätkän vertaa. Paperille piirretyt suunnitelmat on yhä kauempana käytännöstä. Pääasia että vanhoja autoja poistuu rekisteristä ja EU:n direktiivit on muodollisesti täytetty.

Tietääkö yksikään Valtion virkamies, miten asiat täällä todella toimii? Autokaupan edustajilla on omat yhteytensä päätöksentekokoneistoon ja ajoneuvojen verotusta on useaan otteeseen rukattu autokaupan tuloskehitystä parantavaan suuntaan. Muodollisesti kaikki on niin kunnossa, ettei kukaan pysty lakipykälillä osoittamaan minkään asian olevan pielessä. Vaan heti kun oikeusministerin auto varastetaan, kadonneen rekisteriotteen uusimiselle säädetään kahden vuorokauden karenssiaika. Näin auton omistaja ehtii ilmoittaa peltilehmänsä kadonneeksi, ennen kuin varas pystyy rekisteröimään sen. Se on tärkeää lainsäädäntöä se. Vaan onko Valtion virkamies koskaan kokeillut laittaa vanhaa autoaan myyntiin nettiin? Mitenkäs suu pannaan, kun auto ei päädykkään veronmaksajan käyttöön tai viralliseen romuttamoon, vaan lähtee kontissa Afrikkaan? Katsotaanko hampaattomina vierestä; sinne ne meni ensin työpaikat, miksei siis saastuttavat autotkin.

Autokauppiaille vanhojen romujen maastavienti on mannaa. Ei enää tarvitse seisottaa rotiskoja takapihan tukkona, vaan voi luoda kysyntää kalliimmilla vehkeillä. Ei ole kenenkään intressissä estää romuautojen maastavientiä. Tässä olisi vihreille hyvä vaaliteema.

Kirjoittajalle herää kysymys; Miksi valitan, mikä nyppii? Vastaan itselleni. Nyppii se, että lupauksista huolimatta käytettyjen autojen hinnat eivät ole laskeneet pätkääkään. Nyppii se, että perkeleen kalliista bensasta huolimatta saasteet ei ole vähentyneet eivätkä vähenny. Vielä viimeiseksi nyppii se, ettei ketään kiinnosta miten pitkälle täällä verottajan ja muiden välistävetäjien koura käy yksityisellä kukkarolla. Jokaisella on oma intressi, mutta ei minkäänlaista yhteishenkeä. Laitetaan asiat paperilla kuntoon ja tehdään kaikki mitä ei erikseen kielletä. Se on sitä yhteiskuntavastuuta ja rehtiä liiketoimintaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu