kipu olkapään ja ranteen kipu kävellessä. Kun olen hetken aikaa kävellyt esim puolisen tuntia kipu helpottaa. Välillä kipu pakottaa pysähtymään. Saatan joskus saada kivun pois jos nostan kipeän puolen käden ylös. On vaan aika huomitaherättävää kävellä käsi pystyssä.Kipu on alkanut pilaamaan elämääni.Sydänviasta ei varmaankaan ole kyse.Välillä kyllä sormet nykii ja kyynärpää on sika kipeä.Joskus kipu on myös lapaluun päällä.Ikäänkuin joku kontaktimuovi olisi viritetty lavan päälle ja se polttaisi.
mistä voi johtua
käppänäksikö
5599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kuulemma noi olkapää kyynärpää vaivat ovat helpoimpia mauaalisesti parannettavissa olevia sairauksia joiden kanssa ei tarvitse oppia elämään. googletappa manuaaliterapeutti, mynämäki ja lue itse sieltä mitä sinun pitää tehdä, ja hei älä unohda ketoa sitä täällä sitten kävi miten tahansa.
Vaikuttavat noilta yläselästä peräisin olevilta lihaskireyksiltä. Kun olkapää ja rannekkin on kipeä, lihakset joutuvat kävellessä isompaan liikkeeseen kun esim. istuessa ja kun ne ovat jonkinaikaa olleet liikkeessä kipu alkaa helpottaa, kun veri alkaa kunnolla kiertää.
Tarvitsisit nyt kunnon hierontaa ja omaa jumppaa ja jos se ei auta niin sitten noita järeämpiä keinoja kiropraktikkon tai vastaavan apua.
nyt on kireys levinnyt jo peukaloihin tuntuu kuin joku repisi niitä irti kun koulistan niitä.
Minulla oli samanlainen vaiva, olkapää oli kipeä ja sitten kipeytyi ranne ja sitten kipu alkoi tuntua ranteesta kädenpäältä peukaloon. Peukalon heiluttaminen oli todella tuskallista, itse epäilin jännetulehdusta. Minulla oli aika kiropraktikolle, issiasta hoidattamaan ja kerroin hänelle kädestäni samalla. Hän sanoi että selkärangan yläosassa ja lapaluiden välissä on niin pahoja kireyksiä, jotka ovat aiheuttaneet vaivaa olkapäähän ja kireys on siitä levinnyt ranteeseen ja peukaloon asti. Kireät lihakset ärsyttävät myös jänteitä, siksi kipukin on niin kovaa. Hän väänteli rannettani, rutina vain kuului. Jo illalla käsi oli parempi. Kävin hoidossa 4 kertaa ja sain kotijumppa ohjelman jota yritän noudattaa. Minä ainakin sain apua ja uskon että sinulla on sama vaiva.
itsesi eteen mitään? otitko neuvosta vaarin? mikset? valitat vaan täällä mutta tiedä että kukaan muu kuin sinä ei voi asialle mitään.