Kohta juodaan Vantaanjoesta!

Mitä mieltä olette siitä, että Helsingin vesilaitos aloittaa putkiremontit ja toimittaa muistaakseni huhtikuusta 9 kuukautta eteenpäin juomavettä helsinkiläisille Vantaanjoesta?
4159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Sääliksi käy Helsingin asukkaita, jos iiro asuu jossain Vantaanjoen rantatöyräillä!

Hän kun ei ole kovin tarkka tarpeittensa jättöpaikoista..

Äänestä

ennen Päijänne-tunneliakin kotoisin?

Samanlaista vettä.

Äänestä
  • Vantaan vesi oli aikoinaan raakavetenä huonolaatuista.
    Nyt tilanne on toinen!
    Vantaan joessa uivat jalokalatkin, ja joensuulla vedetään melkoisia saaliita.

    Näitä aktiivihiilisuodattimia kului taloudessa 1/kuukausi, kun yrtti saaada kloorin maun pois.
    Aika joskus 70 -luvun alussa.
    Olipa melkoinen muutos, kun raakavesi olikin sitten Päijänteestä kotoisin. Ei haissut keitttiössä uimahallille.

    Äänestä

vaan saven harmaata. Uskoisit jo turvehattu. Keravanjoen vesi on ruskehtavaa ja ne kyllä sekoittuvat toisiinsa jokien yhtyessä Vantaanjoeksi, mutta ei vedesta sittenkään tule ruskeaa, vaan se pysyy harmahtavan sameana. Vesi on melko puhdasta vaikkakin sameaa ja puhdistusen jälkeen se on juomakelpoista jota kuitenkaan en juo, kuin keitettynä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ruskeaa ja niljakasta kirjoitti:

Mitä mieltä olette siitä, että Helsingin vesilaitos aloittaa putkiremontit ja toimittaa muistaakseni huhtikuusta 9 kuukautta eteenpäin juomavettä helsinkiläisille Vantaanjoesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu