Lamictal ja lihominen

Olen käyttänyt Lamictalia kohta kaksi kuukautta. Annokseni on nyt 100 mg/pv. Ensimmäiset kaksi viikkoa minulla oli pahoinvointia, mutta sen jälkeen nälkäni on ollut rajaton. Minulla on koko ajan nälkä ja mahani on kasvanut jo sen verran, etteivät vanhat housut mahdu jalkaani. Lamictalin ei tuoteselosteen mukaan tulisi aiheuttaa ruokahalun kasvamista, mutta minulla niin on käynyt. Olenko vainoharhainen vai onko muilla samanlaisia kokemuksia ?
63392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ruokavaliosi ja muista ettei ruokamäärä lihota vain ruuan laatu mikäli siinä on liikaa energiaa kulutuksen nähden.

Äänestä
  • että lamictal lihottaisi. Minä olen syönyt vuosia mutta ei kyllä painokaan laske. Lyrica kyllä lihottaa. Niin ja 400mg lamictalia vrk.

    Äänestä

  • juhero kirjoitti:

    että lamictal lihottaisi. Minä olen syönyt vuosia mutta ei kyllä painokaan laske. Lyrica kyllä lihottaa. Niin ja 400mg lamictalia vrk.

    Ei siinä lääkkeessä voi olla niin paljon energiaa et se lihottaisi ja tämä on vissi.

    Äänestä

  • Sopeutukaa kirjoitti:

    Ei siinä lääkkeessä voi olla niin paljon energiaa et se lihottaisi ja tämä on vissi.

    Viestissäni selvästi totesin, että lääkkeen myötä RUOKAHALUNI on kasvanut. En ole väittänyt lääkkeen sinänsä lihottavan vaan epäilen sen lisäävän ruokahaluani ja lihominen aiheutuu välillisesti lääkkeestä.

    Äänestä

  • Selvä se kirjoitti:

    Viestissäni selvästi totesin, että lääkkeen myötä RUOKAHALUNI on kasvanut. En ole väittänyt lääkkeen sinänsä lihottavan vaan epäilen sen lisäävän ruokahaluani ja lihominen aiheutuu välillisesti lääkkeestä.

    Tuossa ylempänä ruuan energiamäärään pitää kiinnittää erityistä huomiota.Ruoka ei lihota söi sitä kuinka paljon vain mikäli siinä ei ole energiaa kulutukseen nähden liikaa.

    Äänestä

  • Sopeutukaa kirjoitti:

    Tuossa ylempänä ruuan energiamäärään pitää kiinnittää erityistä huomiota.Ruoka ei lihota söi sitä kuinka paljon vain mikäli siinä ei ole energiaa kulutukseen nähden liikaa.

    monet lääkkeet vaikuttaa aineenvaihduntaan ja siten nesteen keräytymiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FatAss kirjoitti:

Olen käyttänyt Lamictalia kohta kaksi kuukautta. Annokseni on nyt 100 mg/pv. Ensimmäiset kaksi viikkoa minulla oli pahoinvointia, mutta sen jälkeen nälkäni on ollut rajaton. Minulla on koko ajan nälkä ja mahani on kasvanut jo sen verran, etteivät vanhat housut mahdu jalkaani. Lamictalin ei tuoteselosteen mukaan tulisi aiheuttaa ruokahalun kasvamista, mutta minulla niin on käynyt. Olenko vainoharhainen vai onko muilla samanlaisia kokemuksia ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu