Miksi piispat olivat hiljaa kun heiltäkin kysyttiin kantaa samaa sukupuolta olevien parein siunaamisiin?
Olivat kuin puujumalia, vai lienevätkö Jumalankin yläpuolella omasta mielestään.
Me seurakuntalaiset vaadimme kannanottojanne, vai oletteko kaikki samaa mieltä päätä nyökyttäen?
Olivat kuin puujumalia, vai lienevätkö Jumalankin yläpuolella omasta mielestään.
Me seurakuntalaiset vaadimme kannanottojanne, vai oletteko kaikki samaa mieltä päätä nyökyttäen?
Vastaukset 3
Vanhimmat
että tekivät he mitä tahansa, se johtaa aina jäsenmäärän laskuun ja sitä kautta arvovallan sekä aseman heikkenemiseen.
Sitten tällainen ihmisoikeus- ja tasa-arvoasia on erittäin vaikea, koska jokainen sivistynyt ihminen ymmärtää milloin syrjinnän aika on ohi.
Itse asiassa jos uskis itse eläisi kuten Jeesuksen sanomiksi on väitetty, hänkin ymmärtäisi asian.
Ilmeisesti kirkkoon tulevat jäämään enää vain kaikkein fundamentaalisimmat ja sivistymättömimmät yksilöt, joilloin muun yhteiskunnan paine aiheuttaa ongelmia.
Kirkkohan ei ole ollut enää vuosikymmeniin kenenkään esikuva, päin vastoin mm. lainsäädännön avulla on ollut pakko ohjata ko. yhteisön toimintaa kestävämpään suuntaan kun eivät ole itse kyenneet.
Miten siis tässäkään asiassa?
piispat eivät avaa suuntansa mistään mikä voisi loukata jotakin ihmistä. Täysin munatonta touhua.
Olisiko siis parempi loukata jotakin?