Ahistaako tittelit? Sanotaan, että kaikki karavaanarit on kamuja ja sinuja keskenään, ja niinhän se on. Mutta miksi pitäisi peitellä ammattiaan? Onko se häpeä? Vai onko se häpeä, jos on "parempi ammatti" kuin kaverilla? Tai huonompi? Tai onko parempia tai huonompia ammatteja? Vai onko kyse vain omasta arvostuksesta ja oman arvon tunnosta? Olemmeko taas ressukoita?
Ammateilla ei täällä pitkälle pötkitä. Yksikin kaveri liiton kokouksissa kehui, että hän ei ikinä kerro ammattiaan. Kunnes oli ehdokkaana liittohallitukseen. Kehui useilla tutkinnoillaan. Sai vain muutaman äänen.
Ja jäi rannalle.
Ei ammatti miestä pahenna ellei mies ammattia. Tuskin omalla ammatilla kuitenkaan kannattaa ratsastaa.
Ammateilla ei täällä pitkälle pötkitä. Yksikin kaveri liiton kokouksissa kehui, että hän ei ikinä kerro ammattiaan. Kunnes oli ehdokkaana liittohallitukseen. Kehui useilla tutkinnoillaan. Sai vain muutaman äänen.
Ja jäi rannalle.
Ei ammatti miestä pahenna ellei mies ammattia. Tuskin omalla ammatilla kuitenkaan kannattaa ratsastaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
osaamisesta ja taidoista ja ehkä kyvyistäkin joita tarvitaan vaativissakin tehtävävissä tässä elämässä
Totta on, että kun joku puhuu itsestään hienon termein ja tavallisen ihmisen ymmärtämisen ylittävien sanahirviöiden täyttämien lauseiden kannustamina itsestään niin korkea-arvoisen kuvan, tulee väistämättäkin tunne että tuo henkilö on enemmän itseään täynnä oleva kuin tarkoitukseen sopiva. Voi olla että hän onkin tarkoitukseen sopiva, mutta äänet jäävät saamatta, koska juuri noiden sanahirviöiden johdosta hän tekee itsestään luotaantyöntävän
kaksi eri asiaa, jos teksti on virallisen jutun alla, kuin puhuminen, mistä ei ole kysymys.
Tavatessaan tuntemattoman karavaanarin jokainen mieltää heti toisesta jonkun mielikuvan, kuuntelemalla myös sanoman, kenties oppisi jotain.
Pitäisi olla sivistyssanakirja lukiessa nenän alla että tavallinen tallaaja ymmärtäisi, jos ymmärtäisi sittenkään. Siksi kansanomainen kanssakäyminen ja "esittäytyminen painetun tekstin muodossa" tulisi olla ymmärrettävää kaikille tasapuolisesti. Voisimme ottaa oppia esim. Tasavallan Presidentistämme.
Kyllä asiaa puhut, mutta kestääkö "karavaanarikaveri" sitä? Ilmiselvästi ei kestä, kun seurailee heidän kilvoittelujaan paremmuudesta ja nokkeluudesta ja toistensa nokkimisesta.
yrittäjiä niin heti joku tarttuu siihen. Minä olen sähköihme ja heti tullaan kysymään että voitko korjata sitä sun tätä.
Vaimo on kirjanpitäjä ja heti kysytään miten veroilmoitus tehdään ym ym.
Parempi olla hiljaa ja nauttia elämästä.
Eräissä häissä kuulin lääkärin sanovan eräälle häävieraalle, joka ajatteli käyttää lääkäriä nyt hyväkseen, kun oli tutustunut häävieraana olleeseen lääkäriin, niin lääkäirpä sanoikin että MENE LÄÄKÄRIIN.