minkälaisen alennuksen käteisostolla saisi liikkeestä etsin noin 15000-20000€ autoa
kertokaapa tinkijät
qelli
132710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Yleisesti ne on lähtenyt puoleen hintaan ja nipussa ostettuna 5 kiloekua per ketale.
Ei se ole hullu joka pyytää vaan joka maksaa...
sanomani että Anttilan autotalosta en osta mitään kun ne rupesi naureskelemaan mulle ja potkas pellolle sieltä kun tarjosin 20% pyydetystä. Ihmeellisiä mätisäkkejä.
Riippuu siit mikä on kyseisen auton todellinen arvo. Se pitää tietää. Pyyntihinta on pyyntihinta ja se on omistajan näkemys auton arvosta, joka voi olla ihan metsässä tai toinen äärilaita, alakanttiin. Jos se on alakanttiin, kannattaa ostaa jopa tinkimättä mutta jos pyytävät 10 tonnin autosta 15 tonnia, tingi ainakin 5000e. Ei tähän ole mitään yksiselitteistä vastausta tai kaavaa.
kuopion seudulta ostamassa autoa ja jotenkin tuntuu että hinnat ei oo oikein kohdillaan vastaavia autoja sais eteläsuomesta 1500-3000€ halvemmalla,tarkoitan pyyntejä eli aika vaikea arvioida todellista arvoa
tietysti teen tarjouksen oman näkemyksen pohjalta
mutta kummastuttaa tämä kuopiolaisten autokauppojen
hintakartelli.
Nykyään myydään ihan sama nauravat vielä kun jotain käteisestä rupeat puhumaan.
Kivi ja kantoajalla oli käteiselläkin vielä jotain arvoa mutta rahoitusyhtiöt antavat kivoja lisiä myyjile niin ei kai sitä kuviota ruveta sotkemaan millään käteisellä.
Jos Kuopiolainen autoliike myy yhden auton päivässä niin etelä-suomessa sijaitseva liike myy 10 autoa päivässä.
Siitä se hintaero tulee.
niin, että maksat yhden ja saat toisen kaupanpäälle. Olisko sun parempi mennä ite keskustelemaan ja ottamaan tarjouksia autokaupoista, tai ota äitisi mukaan, hän auttaa sinua niinkuin tähänkin asti, ai niin muista antaa se pyykkikassi äidillesi, että saat puhtaita kalsareita.
mä voin myydä sulle saat kahdet yhden hinnalla.
Rahoituskin on käteistä parempi, siinä autoliike saa myös provikat. Tinkivaraa riippuu auton haluttavuudesta, kuitenkin n.500-2000e tuossa hintaluokassa.
Riippuu todella paljon mitä olet ostamassa! Jos ostat vanhahkoa 200tkm ajettua isoa bensarosmoa niin alennus lienee suurempi kuin 3 vuotta vanhassa 50tkm ajetulla halutulla perhefarkulla dieselkoneella.
Parempi on vain miettiä onko hinta kohdallaan, onko väliraha kohtuullinen jne.
Jos suoralla kaupalla olet ostamassa niin hinnan tasoa voi lähteä haarukoimaan vertaamalla saksan hintatasoa ja siihen verot kulut päälle.
Niin eli lähret saksaan kyselemään hintoi ja kuulostamaan mitä ne tinkaa. sit sen jälkeen AKE kertoo mitä tulee veroo. Ja sit taas tonne nettiautoon ja autoliikkeisiin kiertelee. Aina paras on ku kiertää koko suomen ja kyselee mikä viiminen hinta. Lopuks kannattaa varmistaa täält onks hinta kohdillaan. Monta kertaa se näin menee.
jos on hinta kohdallaan, kuten arvonsa tuntevissa liikkeissä on tapana. Esim. ostin juuri pari vuotta vanhan auton, ajettu noin 40t tehdastakuilla ja silleen, niin liikkeessä pyynti oli alle nettiauton yksityisen jolla oli ajettu 15t enemmän. Pikkuisen sain tingattua, mutta eihän se autoliikekään ilmaiseksi anna, tyydyin kuitenkin sopuratkaisuun. Eli ei se pyynti vaan reaalihinta..
Lyhytkäisyydessään hinnoitteluprosessi menee näin - ainakin joissakin häkkikaupoissa:
1. Itketetään entinen omistaja vanhan auton vikoja päivitellen ja kyseisen merkin kysynnän laskun myötä. Vähätellään kaikkea!
2. Löydetään "helmi", jonka asiakas haluaa ehdottomasti itselleen (edellisen asiakkaan, kts. kohta 1). Tietysti pestynä ja puunattuna + silikoonilla voideltuna puskurit ja renkaat.
3. Tämä "helmi" on siirtynyt autokauppiaalle esim. hintaan 3500 euroa. Pyynti autosta on 7300 euroa. Onhan kyseessä juuri katsastettu "helmi" = tarvitsee leimata vasta ensi vuonna.
4. Tarjotaan asiakkaalle omasta autosta 3000 euroa alle aiotun pyyntihinnan. Tämän lisäksi niskaa hieroen ja esimieheltä lupaa kysyen tarjotaa tuo "helmi" asiakkaalle hintaan 6900 euroa. Voittoa ennen veroja 3400 euroa + reilu tinkivara omasta autostasi seuraavan kaupan yhteydessä.
Eli tingi juuri niin kuin ensimmäisessä viestissä neuvottiin. Lähde 50%:n alennuksesta liikkeelle - nauravat sinut pellolle. Toista tarjous viikon kuluttua ja sano samalla, että onhan tuossa naapurissa sama auto lähes pyytämääsi hintaan, ehkä he suostuvat kauppaan. Haluaisit kyllä tämän kun siinä... Kyllä siinä hinta putoaa - usko pois!