Ei kuoleman pelkoa

Kärsin ennen kuoleman pelosta. Ei pahasta sellaisesta, mutta ajoittain tuli kuolema mieleen ja olen paljon asiaa pohtinut. Nyt olen kuitenkin havahtunut siihen, että kuoleman pelkoa ei ole enää ollenkaan. Mikään elämässäni ei ole muuttunut ja olen edelleen erittäin elämänhaluinen. Outoako?
5744
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itselläni on käynyt ihan samoin. Kävin n. 10 vuotta sitten jopa lääkärissä kuolemanpelkoni takia. Apua en sieltä saanut. Lääkäri tokaisi vain, että suurinosa äkkikuolemista on liikenneonnettomuuksia.
Olen työskennellyt sen jälkeen kuolevien potilaiden kanssa ja laittanut vainajia "kuntoon".
Itselläni on myös kokonaan hävinnyt pelko kuolemasta.

Äänestä
  • Itseltäni iän myötä on hävinnyt kuolemanpelko, kun tuttujani on kuollut. Ajattelen, että jos kuolen on sielä jo tuttujani...

    Äänestä

  • Sama juttu, mulla ei ole ollut minkäänlaista kuolemanpelkoa sen jälkeen, kun saatoin oman rakkaan isoäitini.

    Äänestä

Kun lääkärit totesivat, auttamisen mahdollisuudet kohdallani ovat vähissä, tuskin toivoa. Sanoin Vapahtajalleni: ” En valitse katkeruutta, siltä molskilta ei kukaan ole tullut voittajana. En puydä etuoikeuksia ihmisen valjaissa olemiselle, vaan tahdon nähdä Sinun kasvosi”. Kuolemasta ja elämän jatkumisesta, tuli saman arvoisia. ”Taistelu” , pettymys ja epävarmuus poistuivat, tilalle tuli rauha, lepo ja turvallisuuden riemullinen tunne. Kuolemaa maistettuani, katosi kuoleman pelko, sijalle tuli Taivaan kotiin pääsyn hiljainen odotus. Kuilema, missä on sinun voittosi, lausui apostoli Paavalikin, kuoleman mahdollisuuden edessä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Normaaliako? kirjoitti:

Kärsin ennen kuoleman pelosta. Ei pahasta sellaisesta, mutta ajoittain tuli kuolema mieleen ja olen paljon asiaa pohtinut. Nyt olen kuitenkin havahtunut siihen, että kuoleman pelkoa ei ole enää ollenkaan. Mikään elämässäni ei ole muuttunut ja olen edelleen erittäin elämänhaluinen. Outoako?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu