Tässä "rappeutumisessa" syntyy uutta geneettistä informaatiota, ja geenipooli monipuolistuu, muodustuu uusia geenialleeneja. Ainut edellytys on että populaatio on riittävän suuri että ei ole riskiä sukusiitoksesta. Eli siitä, mikä on arkipäivää esim. helluntailaisten keskuudessa.
rappeutumis
lajiutuminen
5251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
jos ihminen kehitty alemmista eliöistä niin miksi on vielä olemassa alempia eliöitä! ettei vaan tullu taas naula evojen arkkuun!
Joo, tämä on se kauhea salaisuus, jonka paljastumisen estämiseksi evotiedemiesten salaliitto toimii:
kaikista eliöistä kehittyy lopulta ihmisiä.
Paitsi kreationisteistä.
että ihminen on ylempi kuin muut lajit? Ja onko sinulla jonkinlainen taulukko missä eri eläinlajit ovat arvojärjestyksessä?
ja kun lajista joka on lajiutunut omaksi lajikseen siitä lajiutuu uusi yhteisö, laji, niin eikö semmoses monipuolistumisessa juuri geneettinen monimuotoisuus lisäänny?
olet ymmärtänyt edes jotakin oikein! Tosiaan, kokonaisuutena tarkastellen eliökunnan geneettinen monimuotoisuus lisääntyy lajiutumisessa. Toisaalta sukupuutot syövät sitä "toisesta päästä" pois eli se lisääntyminen voikin olla näennäistä ja kysymys on vain muuttumisesta.
ku kerran tiiä asiasta nii kumpiko on korkeampi laji, kissa vai kottarainen? kumpiko on kehittyneempi? entäs sinivalas vai kiraffi? Mikä tilanne on kanin ja kengurun välillä? entäs ihmisen ja vaikkapa jättiläiskilpikonnan välillä?