Ajelin tänään halki Lappajärven pitäjän,vieläpä kahdesti, pitkin länsirannan tietä.Vastaan ei tullut kummallakaan kerralla kuin sauvakäveleviä eläkeläismummoja.On tainnut kaikki nuoret häipyä autuaammille maille?Mitenkähän kauan pitäjässä vielä henki pihisee?
Lappajärven kohtalo
kaivoonkahtoja
6787
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ajahan kulkija joskus Lappajärvelle Vimpelin kautta. Ei tarvitse mummotella... on niin freesiä .. niin freesiä kuntoilijaa liikkeelä het nettä jotta.. Nuoria on kylillä toisella lailla ku kauhavalle kallellaan olevilla kylillä.
Ei ole kylläkään kauan enää itäpuolella kuntoilijat maantiellä. Yhteistä kuntorataa hommailevat vimpeläiset ja itäkyläset. Sen tietää mitä tuleman pitää..
Olisi kiva kuulla:-). Elämää on, mutta millaista?
taitaa olla hiljasta ;)...Minuakin kiinnostaa, jos joku kertois.
Voihan se olla että nuoret ovat lähteneet autuaammille maille, mutta jos olit liikkeellä päivällä, niin ehkä on parempikin ettei liikkeella ollut työikäisiä sauvakävelijöitä. Silloin henki ei todellakaan enään kauaa pitäjässä pihise.
Totta onkin,että järven itäpuolella on toinen meininki:Vimpeli ääres ja luoma-ahon alumiinit,kyllä siellä paljon vireämpää on.luulenkin,että itäkylän seutu lähtee pian pois lappajärvestä ja liittyy vimpelin/alajärven suurpitäjään(kaupunkiin.)
Näyttää ammekset ruvenneen reinaamaan ja selässä lukoo ILVES.
Ei kelevannu vaakunaan minkit eikä ketut.
Ammeskalliolla vilskes käy. On markkiset, kuoppalaiset, takalaiset, vinkkaset ja ammekset yhessä rintamassa.