Masentavat ajatukset

Olen niin masentunut ja päässä kiertää ikävät ajatukset. Työpaikalla koettu ilkeys lähinnä ahdistaa. Että pääsisin näiden asioiden yläpuolelle ja voitolle niistä. Viisautta jatkossa puolustautua järkevällä tavalla niin että asiat voisivat kääntyä parempaan suuntaan.
6246
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

nilkkaan, ihmisen teot kiertyvät hänen eteensä... ehkä sitä henkilöä jo kaduttaa... ainakin ilkeällä ihmisellä on paha olla. Hän on varmaan kokenut ilkeyttä. Älä kanna vihaa, Jumala kyllä "hoitelee" sen tyypin... Jumala on tuomitessaankin armollinen... huumorikin voisi olla hyvä ase... kunhan nyt pääset tilanteen yläpuolelle..

Äänestä

Annan neuvon. Joka kerta kun tuo henkilö tyhjentää itseään letkauttamalla sinulle, sano hänelle: "Tuo oli ilkeästi sanottu". Tee se joka kerta, että hän kuulee sen.

Jeesus minä pyydän että annat voimia tälle poljetulle ystävälle, Herra anna hänelle rohkeutta puolustaa ihmisyyttään ja anna hänelle elämän suolaa ja kykyä nousta paikkaansa pitämättömien asioiden yläpuolelle.
Isä minä ylistän sinua vallastasi vihollisvoimia kohtaan.

Äänestä
  • kipusi ja tämän pilkan. hän kuulee rukouksemme.
    kiitos Jeesus, että kuulet ja tiedät tämän ystävän jota kiusataan työpaikalla. Jeesus anna hänelle voimia ja viisautta toimia näissä tilanteissa. Jeesus sinun nimessäsi. Aamen. Siunausta ystävä!

    Äänestä

Ehkä jotain kiusaamisen kohteena olemisesta itsekin tietäen ehdotan, että rukoilisimme yhdessä kiusaajasi puolesta. Ongelmahan on nimenomaan hänellä.

Herra siunatkoon häntä, joka tämän viestiketjun aloittanutta työpaikalla kiusaa, Herra varjelkoon häntä ja valistakoon kasvonsa hänelle ja olkoon hänelle armollinen ja suokoon hänelle rauhan, Amen.

Sillä Herran rauhasta käsin on aika hankala ruveta toisia ihmisiä kiusaamaan...

Äänestä
  • Mulla on ihan sama ongelma, pomo kiusaa mua työpaikalla. Hän saa isoja raivareita mulle vaikka syy ei olisikaan mussa. Hänen kanssaan en usko pystyväni keskustelemaan asiallisesti, koska hän alkaa heti haastamaan riitaa.
    Itse olen luonteeltani rauhallinen enkä ollenkaan sanavalmis, joten koen inhottavana asiana mennä töihin, kun ilmapiiri on huono.
    Pomoni on erittäin hyökkäävä ja alentava muita kohtaan.
    Rukoiletteko minunkin puolestani :/
    En oikein tiedä mitä pitäisi tehdä, työni kun on määräaikainen... ja jaksamistasoni alkaa olla nollassa ja pahaa oloa kokoajan.

    Äänestä

Luota siihen, että Jumala on kuullut rukouksesi. Hän vastaa kyllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


murheenkryyni. kirjoitti:

Olen niin masentunut ja päässä kiertää ikävät ajatukset. Työpaikalla koettu ilkeys lähinnä ahdistaa. Että pääsisin näiden asioiden yläpuolelle ja voitolle niistä. Viisautta jatkossa puolustautua järkevällä tavalla niin että asiat voisivat kääntyä parempaan suuntaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu