Rakastakaa toisianne, sillä se on Jeesuksen käsky. Ja joka veljiään vihaan on perkeleen lapsi.
1. Joh. 3:10
Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta.
Jos keskustellaan, niin tehdään se nöyryys mielessä.
1. Joh. 3:10
Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta.
Jos keskustellaan, niin tehdään se nöyryys mielessä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
helppo lausua, mutta vaikea toteuttaa, kyllä sinäkin Hirvas sen tiedät varmaan omasta kokemuksesta, silloin kun ollaan asioista samaa mieltä on hyvin helppo olla nöyrä ja rakastavainen,mutta jos en usko kuin tuo toinen niin jopa muuttui ääni kellossa ja nöyryys katosi, menköön tässä jokainen omaan itseensä, myös minä itse mukaanluettuna.
Kirjoitat aivan oikein: "...silloin kun ollaan asioista samaa mieltä on hyvin helppo olla nöyrä ja rakastavainen,mutta jos en usko kuin tuo toinen niin jopa muuttui ääni kellossa ja nöyryys katosi..."
---
Tämän päivän malliesimerkkejä haukkumisista, kun en ollut samaa mieltä erään kirjoittajan kanssa:
- "Eikö se millään mene sinun päänuppiisi,..."
- "Miksi kelaat jatkuvasti tuota samaa mantraa:.."
- "Tuohan lähentelee jo jumlanpilkkaa"!
- "Uudelleen ja uudelleen jatkat syytöksiäsi
- "Oletko jo niin paatunut, että omatuntosikaan ei enää soimaa?
(Yhdessä ja samassa viestissä kaikki nämä syytökset!)
Onko tämä esimerkillistä uskovan kirjoittelua?
--
Jeesus sanoo ohjeeksi meille kaikille:
RAKASTAKAA VIHAMIEHIÄNNE
Lk. 6:27-36
--
6:27 Mutta teille, jotka kuulette, minä sanon: rakastakaa vihollisianne, tehkää hyvää niille, jotka teitä vihaavat,
6:28 siunatkaa niitä, jotka teitä kiroavat, rukoilkaa niiden edestä, jotka teitä parjaavat.
6:29 Jos joku lyö sinua poskelle, tarjoa hänelle toinenkin, ja jos joku ottaa sinulta vaipan, älä häneltä kiellä ihokastasikaan.
6:30 Anna jokaiselle, joka sinulta anoo, äläkä vaadi takaisin siltä, joka sinun omaasi ottaa.
6:31 Ja niinkuin te tahdotte ihmisten teille tekevän, niin tehkää tekin heille.
6:32 Ja jos te rakastatte niitä, jotka teitä rakastavat, mitä kiitosta teille siitä tulee? Rakastavathan syntisetkin niitä, jotka heitä rakastavat.
6:33 Ja jos teette hyvää niille, jotka teille hyvää tekevät, mitä kiitosta teille siitä tulee? Niinhän syntisetkin tekevät.
6:34 Ja jos te lainaatte niille, joilta toivotte saavanne takaisin, mitä kiitosta teille siitä tulee? Syntisetkin lainaavat syntisille saadakseen saman verran takaisin.
6:35 Vaan rakastakaa vihollisianne ja tehkää hyvää ja lainatkaa, toivomatta saavanne mitään takaisin; niin teidän palkkanne on oleva suuri, ja te tulette Korkeimman lapsiksi, sillä hän on hyvä kiittämättömille ja pahoille.
6:36 Olkaa armahtavaiset, niinkuin teidän Isänne on armahtavainen
niinhän meidän tulisi olla aina rakastavaiset toisiamme kohtaan, mutta valitettavasti se vanha paha luontomme nostaa aina päätään, jos toinen osapuoli ei usko niinkuin minä, mutta minä uskon että Jumalan asiahan tämä uskon asia on, Hän kasvattaa meitä eikä meidän tulisi kasvattaa lähimmäistämme, ainakaan pahoilla sanoilla.
Jumala on pitkämielinen meitä kasvattaessaan,hän puhuu hiljaa ja muokkaa meitä hänen tahtoonsa rakkaudella, ehkä joskus täytyy vitsaakin käyttää kun olemme niin kuuroja hänen äänelleen.
oikeudenmukainen. Ilman oikeudenmukaisuutta ei rakkautta ole olemassa. Jos näet syyllisen etkä ota huomioon "miksi näin on käynyt" et rakasta vaan tuomitset. Sama jos tuomitset "katuvan syyllisen" silloin olet vain tuomari ja kirjaimen perässä juoksija.