Adventistit ovat alkaneet viettämään lepopäivänään sunnuntaita raskaan kuusipäiväisen työnteon sijaan.
Lepoa Herrassa sunnuntaina
hyvä niin???
6161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
viettää netissä? ihmettelen vaan.. (tänään ei ole minun lepopäiväni!)
enää kiinnostakaan esim. auton pesu, halonteko, siivous, pyykinpesu, sonnanajo, karjanhoito, lumi-, yms. arkiset työt sunnuntaisin..
siivoan. en lauantaina.
Siivoa myös väärän profeetan kirjat pois kunniapaikalta.
yksi EWG:n kirja näyttäisi olevan hyllyssä, ihan muiden kirjojen joukossa. (ei kuitenkaan Paskakirjan vieressä!)
Jeesus sanoi: " Tulkaa minun tyköni kaiki työn ja kuormien uuvuttamat, niin minä annan teille levon"
Jeesus ei jaottele ihmisiä uskonsuunnan mukaan.
Kaikki ihmiset ovat samanlaisia, samassa asemassa = syntisiä
Syntisiä jeesus tuli pelastamaan. Ennen tuskankamppailujaan Getsemanessa ja viimein Golgatalla Jeesus pyysi , että miekka otettaisiin mukaan. Pietari sen ottikin ja hoisi homman taidokkaasti: korva irtosi ylipapin palvelijalta.
Jeesus halusi näin, että kirjoitus kävisi toteen: " Hänet katsotiin pahantekijöitten joukkoon"
Hyväksynkö minä itseni pahantekijänä? Uskallanko olla oma itseni Jumalan edessä?
Näenkö lian vain lähimmäisessäni?
Luther sani, että ihmiset eivät voi löytää rauhaa jumalassa elleivät TAHDO´ olla syntisiä.
Moni kirtää tätä ja koittaa tyydyttää Jumal kaipuutaan vaikkapa sapatilla, oikealla tiedolla Jumalasta,Raamatun luvulla,Puolustamalla profeettoja, moralisoimalla muita jne..
Lepoa Herrassa ei voi kuitenkaan kokea muutoin, kuin tulemalla Jeesuksen luo!
Laki sen tehköön, että emme näkisi muuta tietä
Jeesuksen luo tuleminen voi tuntua sinusta vastenmieliseltä, heikolta.. Näet ehkä hänet taiteilijan taulussa lammasta sylissä pitävänä nössykkänä: Ei kiinnosta!
Taiteilija erehtyi , väitän.
Kun Mooses Halusi nähdä Jumalan , Jumala vastasi:" Et voi sillä kuolisit"
Mooses sai kuitenkin nähdä, mutta vain selkäpuolelta ja hänen henkensä säästyi.
Nyt tämä sama pyhä, peljättävä, kaikkivaltias Jumala tulee ihmishahmossa ihmisten keskelle Jeesuksessa. Ja hänestä sanotaan " Hänet katsottiin pahantekijöitten joukkoon"
Jeesuksen luo tuleminen tuo levon Herrassa joka päivälle!